ŞU TÜFEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜN ULAN!... » DevhaberDevhaber

5 Şubat 2023 - 04:07

ŞU TÜFEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜN ULAN!…

Son Güncelleme :

22 Ağustos 2019 - 12:24

476 views
ŞU TÜFEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜN ULAN!…

HAŞİM MISIRI’N ARKASINDAN

1969 yılında Gaziantep’te DEV-GENÇ tarafından düzenlenen FISTIK MİTİNGİ’ nin ilçe ve köylerinde yapılacak propaganda ve tanıtımına katılacak olan ekipleri DEV-GENÇ yönetimi belirliyordu.Bizim ekibimiz ben,Av.Haşim Mısır,Ahmet Demircan(Uzun Ahmet) ten oluşmuş,görev yerimiz Oğuzeli İlçemizin Suriye Hududuna kadar olan köyleri olarak belirlenmşti.Üç arkadaş aracımız vasıtamız olmadan piyade olarak köylere hareket ettik.Köylerde önce muhtara uğruyor,daha sonra köy odasında toplananlara eylemimizin nedenini,amacını,fıstık üreticilerinin çıkarlarını korumak için yapacağımız bu eylemin mahiyetini anlatıyor,bildirilerimizi dağıtıyorduk.Bir köyden diğer köye bizi traktörle ulaştırıyordu insanlarımız.Bu gezimiz 16 gün sürmüştü.

 

Bir ağa köyüne gelmiştik.Köy ağası bizi odasına misafir etti. Hoş geldiniz dedikten sonra bizden önce söze başladı.Ağa “Sizin kim olduğunuzu biliyoruz.Siz devlete karşı silahlı savaş veren DEV-GENÇ denilen çetenin üyelerisiniz.Buraya da köylülerimizi devlete karşı kışkırtmaya geldiniz herhalde” diye söze başladı.Sessizliği Av. Haşim Mısır bozdu.Gömleğini yukarıya kaldırıp kemer kısmını göstererek konuşmaya başladı.”Ağa…Bizim yanımızda bir bıçak bile yoktur.Ama sizin oturduğunuz köşenin arkasında ateşe hazır çatılmış tüfekleri görüyoruz.Biz üreticilerimizin yanında olduğumuzu duyurmak için buradayız.Ürettiğiniz fıstığın değerinin komisyoncular,aracılar tarafından çalınmaması için yanınızdayız.” deyince ağa arkasına dönüp baktı.Çatılmış tüfekleri işaret ederek “Ulan…Şu tüfeklerin üstünü örtün ulan.Misafirlerimiz bizi yanlış anlayacak.” dedi.Ağa;Bizi olağanüstü ağırladı ve diğer köyleri gezebilmemiz için bize araç tahsis etti.

Av.Haşim Mısır’la İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 68 eylemlerinde tanışmıştık.Ben de bir kaç yıl İstanbul Hukuk Fakültesinde okumuştum.50 küsur yıllık dostum,arkadaşım,sırdaşım,yoldaşımdı.Mükemmel bir konuşma dili,üslubu,bilgi ve birikimi,karşısındaki insanı çok çabuk tanıma ve anlama yeteneği vardı.İnsanları teamülle,hukuk yoluyla,barışarak anlaştırmaya çalıştığına bir çok kere şahit olmuştum. TÖS’ te yaptığı uzunca bir konuşmadan sonra Av.Orhan Barlas Ağabeyimin onu ayakta uzun süre alkışladığına tanık olmuştum.

Beni günün her saatinde arar,telefonlarımızın dinlendiğini bildiği için bir mekanda buluşup hem içer,hem dertleşir,hem de söyleşirdik.

Av.Haşim Mısır’ın zamansız aramızdan ayrılması beni çok sarstı,yaraladı.Üzüntüm büyüktür.Onun için mezarını çiçeklerle donatıp,gül,karanfil,lale dikerek yoldaşlığımız dan kalan vefa borcumu ödeşmeye çalışacağım…Hoşca kal Sevgili Yoldaşım…Seni unutmayacağız…

ŞAHİN ATEŞOĞLU

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.