CANIMIZI İÇİNDE SAKLADIĞIMIZ YER... » DevhaberDevhaber

4 Aralık 2023 - 23:01

CANIMIZI İÇİNDE SAKLADIĞIMIZ YER…

Son Güncelleme :

12 Nisan 2022 - 17:14

569 views
CANIMIZI İÇİNDE SAKLADIĞIMIZ YER…

Herkesin uykusunu kaçıran bir şeyler var ve o şey her ne ise insanın canı da orada yaşıyor. Uyumak için yatağa geçip sabaha kadar kıvranırken canımızla boğuşuyoruz aslında. Ne kaybettik, neyimizi aldılar, bizi ne ile vurdular?

Başka başka sıkıntılar dertler. En zoru hangisi peki? Kimin yaşadığı en acısı? Herkes kendi derdiyle boğuşuyor, kimin yükü ağır? İhaneti niye kaldıramıyoruz, dürüst olduğumuz için mi? Canımız niye yanıyor, can yakmadığımız ya da yakamadığımız için mi?

İhanet tabi ki zor. Uğruna kan dökülüp yoktan var edilen ve adına vatan denilen kendi yurdunu çirkin ve kirli ellere bağırtıla bağırtıla teslim etmek çok zor. Hangi ağaca baksan kirletilmiş gövde, dal görmek. Akan nehirlerde su değil uğruna dökülen kanların sessizce uzanıp gittiğini görmek zor.

İhanete uğrayan birinin ihanete uğratan sevdiğine baktığında ona sarılan elleri, ona sahip olan bedenleri görmesi çok zor ve dayanılmaz.

Zor olan başka bir şey ise Allah’a iman eder, ibadet eder gibi yapıp yaptırılıp kula diz çöküp çöktürülmek. Velhasılıkelam kendi katillerimize biat etmek zorunda kalmak
Ve boş bir evin sessizliğinde tüm bunlarla yüzleşip yeter artık diyerek kendi canımıza kıydığımızın farkına bile varmadan başka canları kurtarmaya kalkışmak…
Acınan ya da harcanan kişi olmak…

Zordur elbet. Zordur birine ‘bu beden artık bana ait değil’ deyip hıçkıra hıçkıra koşmak ve başkalarının koyduğu kurallarla yaşamak.

Bu ölmüşlüklerin içinde bile bizi mutlu edecek şeylerin peşine takılıp gitmemiz ve ne zaman neyden mutlu olacağımızı bile bilmez haldeyken, o kadar şaşkınken zordur birilerine destek olmak, yanında olmak, ya da onun tam karşısında olmak.

Çünkü artık destek olduğumuz şeyler de bizi mutlu eden şeyler olup çıktı. İnsani boyutunu çoktan aştı. Birine kötülük mü yapılacak, bizi mutlu ediyorsa o kötülüğün yanındayız. İyilik mi yapılacak eğer bizi mutlu edip haz verecekse, egomuzu okşayacaksa sonuna kadar birlikteyiz.

Kolay kolay kimseyi sevemiyoruz. Bizi mutlu edecek mi ona bakıyoruz sadece. Çünkü bin kere kırılıp incinmesine rağmen zar zor iyileştirdiğimiz bir kalbimiz var ve biz onu bir daha kimseye teslim etmek istemiyoruz.

Dedim ya;
herkesin canını içinde sakladığı, uykusunu kaçıran bir şeyler var…

DENİZ YUSUF

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.