Yüz yüze eğitim gören öğrenciler: Güvende değiliz » DevhaberDevhaber

9 Aralık 2023 - 15:25

Yüz yüze eğitim gören öğrenciler: Güvende değiliz

Son Güncelleme :

10 Kasım 2020 - 11:37

191 views
Yüz yüze eğitim gören öğrenciler: Güvende değiliz

Eğitim sistemindeki çürümüşlüğün Kovid-19 salgınıyla birlikte daha da ortaya çıktığını dile getiren Devrimci Liseliler, gerekli önlemler alınmadan yüz yüze eğitime geçilmesi dolayısıyla “güvende” olmadıklarını söyledi.

DEVHABER- Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ölüm ve vaka sayıları her geçen gün artarken, bu tablonun ortaya çıkmasında doğrudan sorumluluğu bulunan iktidarın salgınla birlikte iyi yönetemediği açığa çıkan alanlardan biri eğitim oldu. Salgın önlemi olarak başvurulan uzaktan eğitim modelinde birçok öğrenci fırsat eşitsizliği yüzünden eğitiminden mahrum bırakıldı. Milyonlarca öğrenci, EBA sistemi ile işlenen derslerden faydalanamadı. Süreç içerisinde hükümetten gelen “okulları açacağız, açmayacağız” gibi açıklamalar da öğrencileri belirsizliğe sürükledi.
Tartışma konusu olan bu belirsizlik içerisinde “yeni normal” olarak tanımlanan koşullar altında okullar bu kez “güvenli” denilerek açıldı. Pandeminin hızla yayıldığı bir dönemde okulların açılması öğrencileri endişeye sevk etmiş durumda.
DOĞU-BATI ARASINDAKİ FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ
Devrimci Liseliler (DEV-LİS) Üyesi Eren Kaya, eğitim sisteminde ülkenin doğusu ve batısı arasındaki fırsat eşitsizliğinin salgın dolayısıyla başvurulan uzaktan eğitim modeli ile birlikte daha görünür hale geldiğini dile getirdi.
Öğrencilerin uzaktan eğitime katılabilmesi için tabletler dağıtıldığını, ancak bu tabletlerin 100 aileden 1’ine ulaşabildiğini söyleyen Kaya, “Tablet verdikleri öğrencinin internetinin olup olmadığını dahi düşünmediler. Özellikle doğuda bir eğitimden söz edemeyiz. Kendi dilini konuşamayan bir halka verilen eğitim, eğitim değil; iktidarın kirli politikasıdır” diye konuştu.
GÜVENDE DEĞİLİZ
Kaya, “Zaten sürdürülemeyen bir eğitim sistemi vardı, salgınla birlikte bu sistemin çürümüşlüğünü bir kez daha gördük. Hiçbir önlemin alınmadığı okullar en güvenli alanlar ilan ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; ‘çocuklarımız güvende’ diyor. Güvende değiliz, bu senaryo böyle devam ederse huzur bozan çocuklar olarak karşılarında duracağız” dedi.
Yüz yüze eğitimin devam etmesi durumunda salgın tehlikesine dair önlemlerin arttırılması gerektiğini söyleyen Kaya, bu önlemlerin yalnızca okullarda değil, hayatın her alanında alınması gerektiğini vurguladı.
Öğrencilerin büyük bir çaresizlik içerisine sürüklendiğini belirten Kaya, “Okullarda önlemler alınmaya başlansa dahi okul yollarımız, okula giderken kullanmak zorunda kaldığımız toplu taşıma araçlarında yine virüse yakalanma korkusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Uzaktan eğitimle devam eden bir sistem düşünüyorlarsa bir an önce öğrencilere yeterli teknik desteği vermeleri gerekiyor” diye konuştu.
‘İŞÇİ OLARAK YETİŞTİRİLİYORUZ’ 
Kovid-19 salgınının tüm öğrencileri etkilediğini ifade eden Dev-Lis üyesi Sedef Özer ise, iktidarın salgın döneminde hiçbir önlem almadığını dile getirdi.
İktidarın öğrencileri ‘işçi’ olarak yetiştirdiğini  söyleyen Özer, şunları ifade etti: “Ben bir meslek lisesi öğrencisiyim. Okula ve staja gitmek zorundayım. Salgın koşullarında okula giderken, okul içinde ve stajda virüse yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorum. Sermayenin dönmesi için elindeki tüm fırsatları sınırsız ve sömürü biçiminde kullanan devlet, salgının en başında taşıyıcı olmamız gereğince ilk yasağı gençlere getirirken, sonrasında okulları açarak ne yapmaya çalıştı? Sermayenin dönmesi için bizleri kullandı.”
‘OLUMSUZLUKLARI TEŞHİR EDECEĞİZ’ 
Özer, atılan adımlarla iktidarın öğrencilere okula gitmekten başka çare bırakmadığını da kaydetti. Özer, “Okul yönetimi bize ‘gelmek istemiyorsanız idareye dilekçe verin’ diyor. Fakat gitmediğimiz süre zarfında işlenen derslerden de geri kalacağımızı biliyorlardı. Hijyen koşulları göz önünde bulundurulmuyor, verilmesi gereken maskeler verilmiyor, dezenfektanlar yetmiyor. Biz tüm bu olumsuzluklara karşı sosyal medya hesabımız üzerinden bir anket yayınladık. Bu anketi oluşturmamızın altındaki temel sebep, zaten çürümüş olan bu sistemin içinde salgınla birlikte iyice çaresiz bırakılmamızın teşhiriydi. Ankete katılan öğrencilerin geri dönüşlerinde de alınmayan önlemleri daha açık gördük” ifadelerini kullandı.
Koşulların iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Özer, “İktidarın alamadığı önlemleri sıra arkadaşlarımızla birlik olarak alacağız. Bu süreçte yaşanan tüm olumsuzlukları teşhir edeceğiz” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.