SON DAKİKA

Yargıtay Onursal Başkanı Selçuk ” Devlet, inanç alanını düzenlemeye kalkmaz “

Bu haber 29 Ekim 2019 - 18:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DEVHABER   –  Gaziantep-Kilis Tabip Odası Yönetim kurulu Hukukun Bilinci ve Hukukun üstünlüğü panelini düzenlediler . Panele Gaziantep barosu avukatları ve doktorlar katıldılar. Panelin açılış konuşmasını Gaziantep- Kilis Tabibler Odası Başkanı Ramazan Sürücü yaptı.

 

Sürücü ” Sayın Başkanım, Akademik odaların ve Sivil Toplum örgütlerinin değerli başkanları, Sevgili meslektaşlarım, sevgili öğrenciler; Hepinizi Gaziantep-Kilis Tabip Odası Yönetim kurulu adına saygıyla selamlıyorum. Panelimize hoş geldiniz. Yoğun programları arasında, bizleri kırmayan, Yargıtay onursal başkanı Sayın Profesör Dr. Sami Selçuk hocama ve saygıdeğer eşlerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca ev sahipliklerinden ötürü Makine Mühendisleri odası başkanı sayın Hüseyin Ovayolu’ na, yönetim kurulu ve üyelerine şükranlarımı sunuyorum.
Sizlerin huzurunda; Üç gün sonra 96. Yılını gururla ve coşkuyla kutlayacağımız, en büyük ortak değerimiz, çağdaş, laik ve demokratik cumhuriyetimizin, kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bu uğurda emek vermiş, can vermiş bütün vatan evlatlarına saygılarımı ve minnetlerimi arz ediyorum.

Siyasetçiler tarafından kullanılan, kutuplaştırıcı, öfkeli ve tehditkar ifadeler; Toplumsal birlik-beraberlik, güven duygusu ve dayanışma kültürünü zedelerken, ekonomik kriz bir kabus gibi üzerimize çökmüşken; Böyle bir ortamda sağlıklı toplumdan bahsedilebilir mi?
Her alanda güçlünün zayıfı ezdiği ve her anlamda sıradanlaştırılmaya çalışılan; başta kadına, çocuğa, doğaya, sağlık çalışanlarına şiddetin toplumsal salgın halini aldığı, demokrasinin, hukukun ve adaletin yok olmaya yüz tuttuğu bu süreçte; farklı disiplinlerden insanların bir araya gelmesi geleceğe dair umutlarımızı tazelemek adına çok önemlidir.

Bu ülkenin akademik odaları ve sivil toplum örgütleri olarak;
Cumhuriyeti, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve adaleti konuşurken, bu değerlerin sağlıklı bir toplum için; ekmek gibi, su gibi, hava gibi vazgeçilmez olduğu gerçeğinden,
şiddeti konuşurken, şiddetin ırkı, dili, dini, rengi, meshebi olmadığı gerçeğinden hareketle; ötekileştirmeden uzak durarak, bütün sorunlarımıza erdemli, samimi, bilimsel ve multidisipliner bir bakış ve çözüm önerisi geliştirmek en önemli ve de asli görevimizdir.
Entelektüel bilincin oluşumuna, yaygınlaştırılmasına ve gereğinde eylemselliğe dökülmesinde topluma borcumuz vardır.
Sıradanlaştırılmış bütün bu sorunlardan kurtulmak, cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak ve geleceğe umutla bakabilmek adına, daha çok demokrasi, daha çok adalet, daha çok toplumsal barış, dayanışma ve özgürlük talep etmeli ve ortak hareket kültürünü geliştirip, sözün bittiği yerde BİZ varız diyebilmeliyiz.
Bu duygularla Cumhuriyet bayramımızı kutluyor, saygılar sunuyorum.

 

YARGITAY ONURSAL BAŞKANI SAMİ SELÇUK “Devlet, inanç alanını düzenlemeye kalkmaz. ” 

“Atatürk, akılcı, bilimsel düşünen ve tek yol gösterici bilim olan bir toplum istiyordu” diyen Selçuk, “İnsanımız bilimsel ve akılcı düşünsün, doğruya ulaşsın. Acaba şimdi böyle bir toplum muyuz? hiç sanmıyorum. Atatürk’ün ideal dediği toplum budur ve Atatürk’ün ideal dediği toplum demokrasidir. Atatürk, ‘Öyle bir rejim istiyorum ki padişahlığı savunanlar bile bir parti kurabilsinler’ diyor. Çocuğu gibi büyüttüğü Cumhuriyetin karşısında olanlara bile imkan tanıyan bir rejim. Bugün ki demokrasinin anlamı budur. Çoğu Atatürkçülüğü iyi anlayamadığından şapka gibi devrimlere takıldı ve bazı insanlara iktidarı altın tepside sundular” diye konuştu.

Laik anlayışta devletin inanç alanına girmeyeceğini belirten Selçuk, “Devlet, inanç alanını düzenlemeye kalkmaz. Devlet, inanç alanı ile ilgili bütçesinden para ayırmaz. Çünkü yurttaşlardan birisi bile ‘Ben hiç bir dine inanmıyorum’ derse ödediği vergilerle inanç alanını besleyemezsiniz. Gerisi hikaye palavra, kimse bana yutturmasın. Laikliğin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Devlet inanç alanına girmesin, devlet başörtüsü ile uğraşmaz. Tam tersi devlet; başörtüsü takanlara müdahale olursa ona dur diyecek. Çünkü o alan dokunulmaz diyecektir.

Atatürk’ün en önemli devrimlerinden birinin harf devrimi olduğunu söyleyen Selçuk, “Bilim insanı olmak istiyorsanız, inanç alanı ile bilim alanını birbirinden ayırt edeceksiniz. İnanç alanı çürütülmez alandır ama bilim alanı çürütülebilir bir alandır. Çünkü bilim sürekli çürütülerek gelişen bir alandır. Bilim ile inanç alanını birbirine karıştırmayacaksınız. Ama Türkiye’deki toplum bu ayrımı yapamıyor. İnanç ve bilim alanını birbirinden ayırt edemeyen bilim adamı değildir.

TABİBLER ODASI KOKTEYİL VERDİ

Gaziantep – Kilis Tabibler odası, 29 ekim Cumhuriyet Bayram kutlamalarını kendi merkez binasında yaptılar. Sami Selçuk’un konuk olduğu kokteyile kendi  üyelerinin katılması ile  başladı. Saatlerce süren kokteyil sohbet eşliğinde son buldu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.