Vanlı gazetecilere resmi kaşeli dayak? » DevhaberDevhaber

8 Şubat 2023 - 17:49

Vanlı gazetecilere resmi kaşeli dayak?

Son Güncelleme :

25 Nisan 2022 - 23:12

83 views
Vanlı gazetecilere resmi kaşeli dayak?

Van’da çalışan gazetecilerin birçoğu asgari ücretin altında paralara çalışıyor. Yüzde 90’nın sigortası yok. Buna rağmen büyük bir emek ve özveriyle, imkânsızlıklar içinde halka haber ulaştırmaya çalışıyorken bunlar yetmezmiş gibi haber takibi sırasında saldırılara maruz kalıyorlar.

İki hafta önce Yasin İpek bu hafta ise Önder Altınal, Cemal Balka, Arif Karakaş, Fatma Polatcan ve Mehmet Ali Ekinci… Daha mesleklerinin başında genç gazeteciler. Başlarına geleceklerini bilemeden gittikleri Valilik haberinde başlarına gelmeyen kalmadı.

Canlı yayında, Valinin, Emniyet Müdürünün ve AKP’li VANTSO Başkanının gözlerinin önünde Valinin resmi korumaları tarafından tekme-tokat dayak yediler.

Van’a gelince kendini John-Cluade Van Damme zanneden koruma polislerinden biri, öyle bir tekme savurmuş ki, ayakkabılarının izi gazetecinin pantolonuna mühür gibi şekil çıkarmış.

Bu olay Türkiye’nin başka bir yerinde yaşansa kıyamet kopardı. Hatta Gazeteci İsmail Saymaz, oraya giderek ‘Olay yeri inceleme’ ekibi gibi çalışır, neler olup bittiğini tüm detaylarıyla öğrenirdi. Ama konu Van olunca herkesi garip bir sessizlik alıyor.

Gazetecilere saldıran korumalardan biri “Gazeteci ise gazeteciliğini bilecek ulan” diye bağırıyor. Devlet görevlisi olmanın verdiği kibir ile tüm gazetecilere ayar veriyor. Belki de eline kâğıt-kalem versen iki cümle yazamayacak koca koca adamlar gazetecilere gazeteciliğin nasıl olması gerektiğini söylüyor.

Vali, Emniyet Müdürü ve VANTSO Başkanının olduğu yerde ‘LAN’ lar havada uçuşuyor.

Saldırıya uğrayan meslektaşlarımı tenzih ederek ve onları yapılan saldırıya şiddetle kınadığımı belirterek bu işin bu noktaya nasıl geldiğini birkaç cümle ile anlatmak istiyorum.

Bu işin bu noktaya gelmesinin sebebi Van yerel basınıdır, Van gazetecilerini temsil ettiklerini söyleyen kişilerdir.

Ben, sanat sokağında 20 polis tarafından linç edildiğimde, Adnan, Nazan helikopterden atılma haberini yaptıkları için tutuklandığında, Mehmet Dursun, Arif Aslan, Sıddık Güler gibi gazeteciler yıllarını demir parmaklıklar arkasında geçirdiklerinde “Bir kentte bu kadar gazeteci tutuklanır mı, ne istiyorsunuz gazetecilerden’ diyebilseydiniz bugün bunları yaşamıyor olurduk.Bunlar yaşandığında Van basını başını devekuşu misali toprağa gömdü. Resmen 3 maymunu oynadı.

“Ama canım onlarda rahat durmuyorlar”, “Gazeteciliği ve siyaseti birbirine karıştırıyorlar”, “Onlar gazeteci değil abi, militanlık yapıyorlar”, “Ben bu işten ekmek kazanıyorum abi, ne işim olur” demeseydiniz eğer, bugün o resmi yumruğu yemezdi gazeteciler. Dün ‘Gazeteciysen gazeteciliğini bil” diyerek herkese ayar veren o korumalar, o cüreti rütbesinden değil, bizzat Van basınının bu çürümüşlüğünden alıyor.

Van’da ki gazetecilerin halini tavrını biliyorlar çünkü. Van’da bazı gazetecilerin onlarla sohbetlerinde ağzını yayarak; “ Abi boş verin onları. Bir şey olursa biz buradayız” demiyor mu zannediyorsunuz. Amiyane tabirle bu yalakalık gün geliyor, dün olduğu gibi; sadece işini yapmaya çalışan gazetecilerin başına yumruk olarak iniyor. Tüm mesele bu!

Çünkü hukuk-adalet katledildiğinde sessiz kalırsan o hukuksuzluk gelir seni vurur. O hukuksuzluğa karşı çıkabilseydin eğer o koruma kılıklı adam bu cüreti kendinde bulamazdı.

İşte yaşadığımız bugünler o günlerdir. Bildiğinizi yapmakta özgürsünüz, yarın başka eleştirel haber yapan arkadaşlarımız gözaltına alındığında, tutuklandığında belki yine sessiz kalacak ve bir twit bile atmayacaksınız ama sessiz kalırsan gördüğü yerde yumruğu indirmeye devam edecek.

Bunun çok ötesinde: “Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır” mealinde bir hâdis-i şerif vardır.

Yine söylüyorum, bize bunlar yapıldı diye: ‘İşte gördünüz bakın’ diye bir mutluluk içinde değilim. Aksine üzgünüm, kızgınım. Ama hangi saikler bizi bu noktaya getirdi onun üzerinde durmamız gerekiyor. Yoksa Vanlı gazetecileri çok daha kötü günler bekliyor.

Van’da gazetecilere yönelik saldırının ardından 2 şeyi çok merak ediyorum.
1- Van Valiliği saldırıyı gerçekleştiren korumalar hakkında gerekli yasal işlemleri yapacak mı?
2- Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti, saldırıyı kınayan bir açıklama yapacak mı?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.