Van’dan yola çıkan KESK’liler Gaziantep’e ulaştı » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 19:01

Van’dan yola çıkan KESK’liler Gaziantep’e ulaştı

Son Güncelleme :

31 Temmuz 2019 - 16:58

194 views
Van’dan yola çıkan KESK’liler Gaziantep’e ulaştı

DEVHABER  –  Kamu emekçilerini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin başlamasının öncesi 4 koldan Ankara’ya başlatılan yürüyüşün Van kolundan yola çıkan KESK’liler Gaziantep’e ulaştı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), 1 Ağustos’ta başlayacak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri öncesi Ankara’ya dört koldan başlattığı yürüyüş ilerleyerek sürüyor. Yürüyüş kollarından biri olan Van’dan geçtiğimiz gün yola çıkan dün Urfa’ya ulaşan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen’in ve SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in de aralarında bulunduğu konfederasyon üyeleri bugün Gaziantep’e ulaştı. Kente varan yürüyüş kolunu KESK Gaziantep Şubeler Platformu Sözcüsü Ali Ersönmez, DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ve HDP İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç’ın yanı sıra KESK’li üyeler karşıladı. Karşılamanın ardından Yeşilsu Parkına geçen KESK’liler basın TİS görüşmelerine ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Kamu emekçisinin iktidara ve yetkilendirilmiş yandaş konfederasyona değil kendi gücüne ve mücadelesine inanması gerektiğini belirten Aysun Gezen, “Kapılar ardında, masalarda değil, işyerlerinden sizlerden topladığımız taleplerle hazırladığımız tekliflere hep beraber sahip çıkalım” dedi.

 

‘SÜREÇ OLDU BİTTİYE GETİRİLMEK İSTENİYOR’

Eylemlerin yasaklandığı bu koşullarda seslerini ve taleplerini duyurmak için dört koldan Ankara’ya ilerlediklerini belirten Aysun Gezen, 3 milyon kamu emekçisini ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisinin ailelerini de kattığımızda toplamda 20 milyonluk önemli bir kitleyi etkileyecek olan toplu sözleşme sürecinin olmasına rağmen yandaş medyanın, yetkili yandaş konfederasyonun ve iktidarın sessizliğinden süreci oldu bittiye getirmek istediklerini anladıklarını söyledi. Bugüne kadar dört defa kurulan TİS masasında emekçinin hiçbir sorunu için çözüm üretilmediğini vurgulayan Gezen, şöyle devam etti: “Bizlerin istediğini sadece yüzdelik bir zam oranıyla açıklayan ya da sadece yüzde kaç zam istediğimizi merak eden bir yaklaşımın oldukça dar ve yüzeysel olduğunu belirtmek istiyoruz. Kamu emekçileri ve emeklileri öncelikle bugüne kadar ellerinden alınanları geri istiyor. Bugüne kadar hep ertelenen, fazlası ile hak ettikleri insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek için haklarının garanti altına alınmasını istiyor. Halktan yana bir kamu hizmeti, güvenceli istihdam ve güvenli gelecek, demokratik, adil bir çalışma yaşamı, insanca yaşamaya yetecek bir ücret ve gerçek bir toplu pazarlık hakkı istiyoruz. Biz KESK olarak,  işçisinden,  kamu emekçisine,  emeklisinden asgari ücretlisine, küçük esnafından çiftçisine kadar emeği ile yaşam mücadelesi verenleri bir bütün olarak görüyoruz.”

‘BU GİDİŞATI DEĞİŞTİREBİLİRİZ’

Gerçek evrensel bir toplu pazarlıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan mevcut toplu sözleşme sisteminde kamu emekçisinin yaşadığı sorunları çözülmesinin zorluğuna dikkat çeken Gezen, “KESK olarak yıllardır verdiğimiz mücadele sonucunda kurulan masanın kamu emekçilerinin ve emeklilerinin haklarının değil,  ‘yetkili’ olarak oturanların şahsi çıkarlarını temel alan bir zemine dönüştürülmesine seyirci kalmayacağız. Bizler istersek bu gidişatı değiştirebiliriz. ‘Sendikalar yasaktır’ denildiği yıllarda bizler nasıl ki, bin bir türlü bedel ödeme uğruna sendikalarımızı fiilen kurduk ve kapattırmadıysak, bu gün de bu karanlık gidişatı durdurabiliriz. Emekçilere gelince olanakları hatırlayanlara karşı bütçedeki gelirin emekçilerden, vatandaşlardan alınan vergilerden oluştuğunu hatırlatmak için hangi sendikanın üyesi olursak olalım hep birlikte haklarımız için omuz omuza verelim” diye konuştu.

 

Açıklamanın ardından konfederasyon üyeleri Adana’ya doğru yola çıktı.

 

Kaynak : yurtajans

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.