TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Özilhan: Düşük faizle cari fazla veren bir ekonomi için çabalarken, eldekini de kaybetme riski ortaya çıkıyor » DevhaberDevhaber

11 Aralık 2023 - 02:29

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Özilhan: Düşük faizle cari fazla veren bir ekonomi için çabalarken, eldekini de kaybetme riski ortaya çıkıyor

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Özilhan: Düşük faizle cari fazla veren bir ekonomi için çabalarken, eldekini de kaybetme riski ortaya çıkıyor
Son Güncelleme :

20 Aralık 2021 - 11:54

64 views

DEVHABER- Türk Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Dünya gazetesi için kaleme aldığı yazısında izlenmekte olan yeni ekonomi modeline ilişkin olarak “TL’de şiddetli bir değer kaybı yaşanıyor. Maliyetler yükseliyor. Enflasyon hızlanıyor; halkın satın alma gücü eriyor. Üstelik kredi faiz oranları düşmediği gibi yükseliyor. Yeni yatırım yapmak bir tarafa yeni yıl için üretim planlamaları bile yapılamıyor” ifadelerini kullandı.

Enflasyon ve kur tahminlerinin her an değiştiğine dikkat çeken Özilhan, mal ve sevkiyatların aksadığını aktardı. Özilhan, “Düşük faizler sayesinde uzun vadeli yatırımlarla ekonomik yapıyı değiştirmek ve cari fazla veren bir ekonomi olmak için çabalarken, eldekini de kaybetme riski ortaya çıkıyor” diyerek şunları söyledi:

“Ekonomiler uzun vadede büyüme ve istihdam yaratmayı hedefler. Buna üretim yapısının daha fazla katma değer yaratan, teknoloji yoğun ve rekabetçi yönde değişmesini de ekleyebiliriz. Uzun vadeye kısa vadelerden geçerek ulaşılır. Kısa vadeli öncelik ise istikrardır. İstikrar sağlanmadan uzun vadeli hedeflerin hiçbirisini gerçekleştirmek mümkün olmaz. Çünkü üretim ve yatırım kararları istikrar olmadan, öngörülebilirlik olmadan verilemez. Geleceği güvenilir biçimde tahmin etmeden üretim ve yatırım planlaması yapılamaz; yeni sipariş verilemez; yeni elemanlar istihdam edilemez. Yani istikrar olmadan üretim de büyüme de olmaz. Üretim ve yatırım yoksa ihracat da olmaz. Üretim odaklı ihracatı önceleyen ekonomi modelinin amaçladığı hedeflere istikrarsız bir ekonomi ile ulaşılamaz.

“TL’deki değer kaybını sadece döviz satarak engellemek mümkün değil”

Özilhan, yazısının devamında şunları kaydetti:

Faiz artışı ihtimali gündemden çıkartıldığında elde döviz kurlarındaki spekülasyonu önleyebilecek sağlam bir araç kalmıyor. TL’deki değer kaybını sadece döviz satarak engellemek mümkün değildir. Asya krizi, Latin Amerika krizi gibi tarihsel örneklere bakınca bu durum net olarak görülür. TL’ye güven sağlanmadığı sürece, cari işlemler fazlası da dolarizasyon nedeniyle artan döviz talebini karşılayamaz. TL’deki değer kaybı ve dolarizasyon arasında rezervlerin ve cari fazlanın kıramayacağı bir kısır döngü meydana gelir. Bu kısır döngüyü kırmanın ve TL’deki değer kaybını önleyebilmenin tek yolu, üç kuruş birikimini korumaya çalışan dar gelirli vatandaştan, bir hafta sonra ne olacağını kestiremeyen yatırımcıya kadar bütün halkın, bütün piyasa aktörlerinin ekonomi yönetiminin kurlarda istikrarı sağlayabilecek politika araçlarına sahip olunduğuna ikna olmalarıdır.

Yeni açıklanmış olan üretim odaklı ihracatı önceleyen ekonomi modelinin başarısı istikrarın sağlanmasına bağlıdır.”

Yazının tamamı için tıklayın

TÜSİAD’dan temel iktisat kurallarına dönüş çağrısı

Geçtiğimiz günlerde uygulanan ekonomi politikalarına karşı TÜSİAD’dan bir açıklama gelmişti. TÜSİAD’dan yapılan açıklamada mevcut uygulamadan geri dönülmesi çağrısı yapılarak “Genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesinin gereği açıktır ” denmişti.

Erdoğan: Bizimle mücadele edemezsiniz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yapmış olduğu açıklamada TÜSİAD’ın açıklamasına tepki göstererek “Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum. Tek göreviniz var, yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz onu ortaya koyun. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz” demişti.

KAYNAK: T24

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    YORUM YAP

    YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

    DÖVİZ KURU

    BIST100
    DOLAR
    EURO
    BITCOIN
    ÇEYREK ALTIN
    GRAM ALTIN