"Türkiye cinayetler ülkesi oldu" » DevhaberDevhaber

23 Eylül 2020 - 11:25

“Türkiye cinayetler ülkesi oldu”

“Türkiye cinayetler ülkesi oldu”
Son Güncelleme :

10 Aralık 2019 - 10:28

Türkiye’nin bir cinayetler ülkesine dönüştüğünü ve insanlığa karşı suçların halen devam ettiğini belirterek, ülkenin en önemli sorununun cezasızlık politikası olduğunu söyleyen Birdal, Türkiye’deki hukuksuzlukları sıraladı.

DEVHABER-İzmir Barosu’nun panelinde konuşan İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, Türkiye’nin bir cinayetler ülkesine dönüştüğünü ve insanlığa karşı suçların halen devam ettiğini belirterek, ülkenin en önemli sorununun cezasızlık politikası olduğunu söyledi.

İzmir Barosu, İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında baronun Konferans Salonu’nda “İnsan Hakları, Adalet ve Barış” konulu panel düzenledi. Moderatörlüğünü Dr. Ozan Değer’in yaptığı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın Birdal ile HDP’li Meclis Başkanvekili Mithat Sancar’ın konuşmacı olarak yer aldığı paneli çok sayıda kişi izledi.
51 BİN KİŞİYE ‘MUKAVEMET’ SORUŞTURMASI 
Prof. Dr. Şebnem Fincancı, Türkiye’nin insan hakları konusunda “Polise mukavemet” ile ilgili açılan davalara bakmak gerektiğine işaret ederek, 2017 yılında yargılanan kişi sayısının 26 bin, 2018 yılında ise 51 bine ulaştığını söyledi. Gözaltı, soruşturma ve polis aracında insanların işkence bildiriminde bulunmaması için 51 bin insana soruşturma açılmasının yanında, 896 polise işkence suçundan soruşturma açılması, ülkenin hak ihlalleri konusunda hangi boyutlarda olduğunun göstergesidir” dedi.
CEZAEVİNDE BULUNANLARIN SAYISI 286 BİNE ULAŞTI
Cezaevinde bulunanların sayısının 286 bin kişiye ulaştığını ve Türkiye’nin açık bir cezaevine dönüştüğünü dile getiren Fincancı, “Türkiye’yi bilmek gerekiyor. Hapishane koşulları ‘şahane’ olsa bile nasıl yaşayacağını, nasıl temiz suya ulaşabileceğimizi bilmek gerekiyor. Üstelik ayakta sayım vermeden çıplak aramaya kadar ve tabii ki tecride varan uygulamalar söz konusu. Bundan 20 yıl önce F tipleri için ayağa kalkmıştık, bugün T tipleri en ağır işkencelerin yapıldığı yerlere dönüşmüş. Dolayısıyla cezaevleri, üzerinde çalışılması gereken yerlerdir” ifadelerini kullandı
‘EN ÖNEMLİ SORUN CEZASIZLIK’
Türkiye’de Cumhuriyet tarihinden beri en ağır hak ihlallerinin yaşandığını belirten İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, Türkiye’nin bir cinayetler ülkesi olduğunu ve insanlığa karşı suçların halen devam ettiğini söyledi. Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin cezasızlık politikası olduğuna işaret eden Birdal, “Türkiye’de yaşanan darbeler, insanlara sorgulatmayı kaybettirdi. Eğer darbelerle yüzleşilmiş olsaydı, bugün Cumartesi Anneleri olmazdı. Ankara ve Suruç katliamları da yaşanmazdı” diye konuştu.
‘KÜRTLER OLMADAN DEMOKRASİ OLMAZ’
Toplumda yükselen hak ve adalet arayışının baskı ve zor aygıtıyla bastırılamayacağının altını çizen Birdal, “Türkiye’de herkes adalet arıyor. Dünyanın neresinde görülmüş, demokrasi ile seçilmiş kişilerin yerine memur atanmış. Kürt siyasetçilerin yarısından fazlası cezaevlerinde. Bu ülkede hala farklı kimlikler kendini ifade edemiyor. Ya da bundan dolayı hak ihlaline uğruyor. Farklı kimliklerin, kültürlerin kendini ifade edememesinin altındaki en önemli neden, Kürt sorunun çözümsüzlüğünde yatmaktadır. Yani bu ülkede bunu herkesin görmesi lazım Kürtler olmadan barış,  demokrasi ve adalet olmaz” diye belirtti.
‘İNSAN HAKLARI PARADOKS’
Türkiye’de insan hakları kavramının “Paradoks” olduğunu söyleyen Meclis Başkanvekili Mithat Sancar, en ağır hak ihlallerinin devlet tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Sancar, “Türkiye Efrin’de insan kaçıran, gaspçı ve talancı çeteleri destekliyor ama hiç saklama gereği duymuyor. Yakın zamanda yine Til Rıfat’ta 8 çocuk öldürüldü. Kimse de ben yapmadım demedi. Eskiden insan hakları ihlalin sonuçları vardı, şimdi bu çağ bitti. Bu süreçte demokrasi ve adalet arayışı olanlar, daha çok kendi sivil, kamusal ve toplumsal ilişkilere yönelmek ve kafa yormak zorunda” dedi.
Kaynak:MA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.