TÜMTİS : Davayı kazanan işçiler, işe dönmek istiyor » DevhaberDevhaber

22 Şubat 2024 - 09:55

TÜMTİS : Davayı kazanan işçiler, işe dönmek istiyor

Son Güncelleme :

23 Eylül 2019 - 10:57

130 views
TÜMTİS : Davayı kazanan işçiler, işe dönmek istiyor
DEVHABER – GAZİULAŞ çalışanı 20 kişi TÜMTİS’e üye oldukları gerekçesiyle geçen yıl işten çıkarılmışlardı. TÜMTİS ise işten çıkarılan 20 kişinin işe iade edilmesi için dava açtı. Davayı kazanan TÜMTİS, işten çıkarılanların işe alınması için yetkililere çağrıda bulundu.
Davayı kazanan işçiler, işe dönmek istiyor

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Mehmet Pekdoğan, “Çok mağdur durumdayız ve bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz” ifadelerini kullanırken, Hasan Ot, “13 aydan beri işsizim. Ev kiramı ödeyemiyorum ve evime ekmek götüremiyorum. Bir an önce yetkililerden bizi işimize almasını istiyoruz” dedi. Cemil Yılmaz, “Gereğin yapılmasını ve işimize dönmek istiyoruz. Bizi işten çıkaranlar vicdanen rahat mı?” diye sordu.

Davayı kazandık, mahkeme arkadaşlarımızı haklı buldu

TÜMTİS Gaziantep Şube Başkanı Mahmut Canyurt, “GAZİULAŞ’ta 7 dönem toplu sözleşme imzalamıştık. Toplu sözleşme yaptıktan sonra belediyenin yetkilileri Hak İş’i örgütlediler. Arkadaşlar TÜMTİS ile Öz-Taşıma İş arasındaki bir toplu sözleşme farkını görünce tekrar TÜMTİS’i tercih ettiler. Bir gecede 500 kişi TÜMTİS’e üye oldu. Ama sendika yetki aşamasına gelince bir gece operasyon ile 500 kişyi Hak İş’e üye olmaya zorladılar. Ya Hak İş’e geçersiniz ya istifa edersiniz denildi. HAK İş’e geçmeyen 20 kişiyi işten çıkardılar. Dolayısıyla arkadaşlarımızın işe dönmesi için mahkemeye başvurduk. Davayı kazandık, mahkeme arkadaşlarımızı haklı buldu” ifadelerini kullandı.

Müfettişler, işçilerin sendikal baskı ile işten çıkarıldığını raporladı

Sendika Avukatı Bülent Duran, “TÜMTİS’in GAZİULAŞ’ta örgütlenme meselesi eski bir mesele. O dönemde de çok baskılara maruz kaldı ama yine de örgütlendi. 7 dönem boyunca TÜMTİS GAZİULAŞ’ta toplu iş sözleşmesi yaptı. GAZİULAŞ’’ta çalışan sayısı 100 civarında iken meclis kararıyla bu sayı 840’ı buldu. Kişilerin rızası olmadan sendika kayıtları yapıldı ve Öz- Taşıma İş örgütlendirildi. 2016-2018 yılında toplu iş sözleşmesini böyle yaptılar. TÜMTİS ile Öz- Taşıma İş arasındaki farkı gören işçiler TÜMTİS’i tercih ettiler. Ancak TÜMTİS’e geçen işçiler istifa ettirildi. İstifa etmeyenler işten atıldı. İş Mahkemeler’inden sendikal nedeniyle baskı yapıldığını, sendikal nedenle iş akdine son verildiğine dair mahkeme kararı aldık. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da müfettiş görevlendirdi. Müfettişlerde işçilerin sendikal baskı ile işten çıkarıldığını raporlamıştır” diye ifadeler kullandı.

Mağdur edilen işçilerin tekrar işe alınmasını talep ediyoruz

Duran, “Mahkeme işe iade kararını verdi. Dolayısıyla mağdur edilen işçilerin tekrar işe alınmasını talep ediyoruz. Sendikal faaliyetler de baskı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. İşe iade kararı süresi bir aydır. İşe alınmasa mahkeme tazminat verileceğini karar kıldı. Belediyeye başvurduk. İşe alınmazlarsa tazminat ile ilgili yargı süreci devam edecek” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.