Toğrul: Zam isteyeni Kod-29 ile işten atıyorlar » DevhaberDevhaber

14 Nisan 2021 - 17:48

Toğrul: Zam isteyeni Kod-29 ile işten atıyorlar

Toğrul: Zam isteyeni Kod-29 ile işten atıyorlar
Son Güncelleme :

12 Mart 2021 - 0:28

159 views

DEVHABER–   HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul Kod-29 bahanesiyle işten atıldıklarını iddia eden direnişteki işçileri ziyaret etti. Toğrul, “ Kod-29 sınırlarının bilinmesi lazım. Zam istedi diye Kod-29 kapsamında işçiler cezalandırılıyor. Biz işçinin bu mücadelesini haklı anlamda bir mücadele olarak görüyoruz” dedi.
HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul Kod-29 ile işlerine son verilen Yasin Kaplan Halı Fabrikası ve Güven Boya Fabrikası işçilerinin direnişine destek verdi. Yasadaki boşlukların egemen güçler tarafından kötüye kullanıldığını söyleyen Toğrul, “ Kod-29 sadece Yasin Kaplan ya da Güven Boya’da değil tüm Türkiye’de işveren için kötüye kullanılan bir araca dönüştürülmüştür. İşçilerin örgütlenmesi anayasal bir hak olmasına rağmen işçilerin sendika çalışmaları bu kapsama alınıyor” dedi.

Emekçilerin iş ve aş mücadelesi verdiklerini vurgulayan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Bu gün burada bir iş ve aş mücadelesi veriliyor. Bu ülkede yoksullar emekçiler her zaman iktidarlar tarafından görülmezlikten gelinmişti ama bir de üzerine pandemi süreci binince maalesef pandemini yükünü taşıyan iki kesim var. Biri sağlık çalışanları diğeri ise işçilerdir. İşçiler pandemi koşullarına rağmen üretime zorlandılar bir çok arkadaşımız yaşamını yitirdi. Bu sürecin yükünü taşımalarına rağmen bu ülkede çalışanlardan emekçilerden yana sağlıkçıdan yana maalesef pandemi sürecinin gerektirdiği önlemlerde alınmadı. Tüm bunlara rağmen işçiler üretmeye ve çalışmaya devam ettiler. Hükümetin bu dönemde aldığı ve bizimde önemli bulduğumuz bir kararla iş yerlerinde işçi çıkarmayı yasakladılar. Bir istisnayla işçi çıkarmayı yasakladılar her zaman yaptıkları gibi maalesef kötüye kullanılmaya açık hale getirdi. Kod-29 olarak tarif edilen işte işçinin iş yerinin vakarına yakışmayan tutumu gerekçesiyle işten çıkarılmaya bu kapsam dışında yani işçinin çıkarılması kapsamında tuttular” dedi.

İşçilerin mücadelesini ekmek mücadelesi olarak gördüğü belirten Toğrul, Her zaman olduğu gibi yasadaki boşluklar egemenler tarafında kötüye kullanılır. Şimdi de kötüye kullanıldı. Kod-29 sadece Yasin Kaplan ya da Güven Boya’da değil tüm Türkiye’de işveren için kötüye kullanılan bir araca dönüştürülmüştür. İşçilerin örgütlenmesi anayasal bir hak olmasına rağmen işçilerin sendika çalışmaları bu kapsama alınıyor. İşçilerin kendi aralarında bir iletişim whatapp grubu kurması bu kapsama alınıyor. Bu kapsam olması aslında işçi çıkarılmasının bile çok gerisindedir. Normal zamanda işçi çıkarıldığında en azından haklarını alabiliyorlardı. Tazminatlarını alabiliyorlardı. En azından damgalanmıyorlardı. Şimdi damgalı bir gruba dönüşüyorlar. Kod-29 ile işinden olanlar başka bir yerde çalışma fırsatı dahi bulamazlar. Çünkü damgalı bir işçidir. Güya kötü bir davranış göstermişler o da sendikal faaliyet göstermeleriymiş. İşçiler direniş hakkını kendin de görmesin diye işçilerden birini cezalandırıyor. İşçiler ona sahip çıkmasın diye kullanılan bir araca dönüştürülmüştür Kod-29. Biz buradan hükümete çağrı yapıyoruz. Bu Kod-29 belasını işçilerin başından alın Kod-29’un sınırı çizilmemiş. İşyeri vakarına uymayan davranış. Bunun tanımlanması lazım. Bunun sınırlarının bilinmesi lazım. Zam istedi diye Kod-29 kapsamında işçiler cezalandırılıyor. Biz işçinin bu mücadelesini haklı anlamda bir mücadele olarak görüyoruz. Ekmek mücadelesi olarak görüyoruz. Şu çocukların boğazının rızkının talebi olarak görüyoruz” diye konuştu.

Direnişteki işçilere verdiği desten dolayı Toğrul’a teşekkür eden DİSK- Teksil Gaziantep şube Başkanı Mehmet Türkmen ise, “Mahmut Toğrul vekilimiz bizim mücadelelerimizde hep yanımızda oldu.Pandemi sürecinde işçilerin yaşadığı sağlık sorunları, hak gaspları bunlarla ilgili sağolsun mecliste defalarca gündeme getirdi. Bu bir aydır Yasin Kaplan ve Güven Boya işçilerinin direnişi başladığı günden beri de yanımızda oldular. Meclise soru önergesi verdi. Bu aynı duyarlılığı bu kentin diğer siyasetçilerinden de bekliyoruz. İşçilerin bu haklı mücadelesinin Başpınar organizede yüzbinlerce işçiye ilgilendiren bu soruna karşı mücadele eden işçilerin yanında olmalarını bekliyoruz. Bu vesileyle Mahmut Toğrul’a ve HDP Gaziantep İl Örgütü’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Sendikalı işçilerin Kod-29 ile işten çıkarıldığını söyleyen işçi Murat Yörgüç de, “Güven Boya işçisiydim. Sendikalı olduğumuz için bize çok baskı ve sıkıntı yaşattılar. Güven Boya’nın işletme müdür sendikalı sendikasız ayrımı yaptı. Bizlere sürekli baskı yaptılar. Biz bunlara tepki gösterdik. Sendikanın bir anayasal hak olduğunu söyledik. Bundan dolayı baskı gördük sendikalıları mesaiye çağırmadılar. Güven Boya’nın işletme müdürü bize her türlü sıkıntıyı verdi. Bizlerde baskılara karşı durduğumuz için en son yine yeni bir üye oldu arkadaşımız ona baskı yaptılar. Bizler de o arkadaşımıza sahip çıktık. Haksız yere çıkarıldığını sendikalı olduğu için çıkarıldığını söyledik. Bizlerde dışarı çıktık ve patronumuzla görüşmek istedik. Daha sonra içeri girip çalışmamızı istediler. Bizler de çalışmaya devam ettik. Olaydan 2 gün sonra bizleri işten çıkarttılar. Haksız yere işten çıkartıldık bizleri işten çıkarmak için elinden geleni yaptılar. Direnişimiz kararlılıkla devam ediyor” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.