‘THK inadının nedeni uçuş garantisi mi?’ » DevhaberDevhaber

28 Şubat 2024 - 20:14

‘THK inadının nedeni uçuş garantisi mi?’

Son Güncelleme :

23 Ağustos 2019 - 13:23

135 views
‘THK inadının nedeni uçuş garantisi mi?’

İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes ilçelerine yayılan orman yangını üç günün sonunda kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarında Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının kullanılmamasıyla ilgili eleştirileri, “THK ana muhalefet partisi ile beraber hareket ediyor” sözleriyle yanıtladı.

Yangınla ilgili ihmal iddiaları ve THK uçakları’na dair tartışmalar sürerken CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Orman Genel Müdürlüğü’nün nisan ayında yaptığı helikopter ihalesinin detaylarını paylaştı. 2019 yılı için kiralanan 9 adet helikopter ihalesinde, bir günde her helikopter için 1 saat 40 dakika, toplam bin 998 saat 20 dakika garanti uçuş saati verildiğini belirten Bakan, “Her biri için günlük uçuş süresi verilmiş ama bu her birinin günde bir kere kullanılacağı anlamına mı geliyor?” diye sordu.

BAKAN İHALENİN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınlara müdahale için çıktığı helikopter ihalesini ‘Bordo Mimarlık İnşaat Taahhüt Dış Ticaret Limited Şirketi, EAB Uluslararası Havacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İş Ortaklığı’nın aldığını ifade eden Bakan, yaklaşık maliyetin 113 milyon 655 bin TL olduğunu, kiralama işinin ise 1 Haziran 2019 ile 28 Ekim 2019 tarihleri arasını kapsadığını ifade etti.

İhalenin ‘iki kısım’ olarak görüldüğünü ve sözleşme bilgilerindeki açıklamanın dikkat çektiğini belirten Bakan açıklamasında, “İş Kaleminin Adı ve Kısa Açıklaması’na göre 2019 yılı için 9 Adet Genel Maksat Helikopter kiralanması işi (1 günlük her helikopter için 1 saat 40 dakika toplam 1998 saat 20 dakika garanti uçuş saati)” ifadelerine yer verdi ve sorularını şu şekilde sıraladı:

BU HELİKOPTERLERİ KİM KULLANIYOR?: Peki bu helikopterlerin tipi ne? Her biri için günlük uçuş süresi verilmiş ama bu her birinin günde bir kere kullanılacağı anlamına mı geliyor? Bu helikopterlerin mazotu nasıl ve kim tarafından karşılanıyor? Bu helikopterleri kim kullanıyor? Yanıtını aradığımız çok soru var ama ihale 21B olduğu için bunların hiçbirini bilemiyoruz!

21B USULÜYLE YAPILMASININ GEREKÇESİ: İhalenin sonuç ilanında, ihalenin 21B usulüyle yapılmasının gerekçesi; “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” olarak ifade ediliyor. Kamu İhale Yasası’nın pazarlık usulünü düzenleyen 21. Maddesinin B fıkrasına göre bakanlık ihaleye sadece istediği şirketleri çağırır.

UÇUŞ GARANTİSİ VERİLDİĞİ İÇİN Mİ THK UÇAKLARI KULLANILMAD?: Soruyoruz; orman yangınları ile mücadele hizmetlerinde kullanılmak üzere 5 aylık süre için helikopter kiralama işi neden 21B usulüyle yapılıyor? Kanun maddesindeki hükümlerden hangisi gerekçe gösterilerek bu ihale, 21B usulüyle yapılıyor? Bordo Group’a 18 helikopter için uçuş garantisi verildiği için mi İzmir’deki orman yangınını söndürme çalışmalarında Türk Hava Kurumu’nun uçakları kullanılmadı? Bakanlık neden 94 yıllık THK’yı değil de pazarlık usulüyle yaptığı ihalede Bordo Group’u tercih etti?”

 

BEKİR BEY ÖNCE HELİKOPTERDEN İNECEK: ’Neden uçaklar kullanılmadı’ sorusuna her seferinde başka bir yanıt veriliyor. Bakan Bey sonunda çıkıp, ‘Benim teşkilatım bu uçaklarla uçmak istemiyor. THK’nın verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmiyorum. Bu uçaklar belge üzerinde ne olursa olsun, emniyetli olarak addedilmiyor. Hele ki bu saatten sonra devletin bir bakanı ‘Biz bu uçakları emniyetli bulmuyoruz’ demiş, konu bitmiştir’” dedi! Fakat milletin vekilleri diyor ki; konu bitmemiştir! Bin hektara yakın orman yandı, yüz binlerce ağaç kül oldu, hayvanlar öldü, bölgede bağ bahçe kalmadı! Biz seçimle gelmiş milletvekilleriyiz! O bölgenin insanı bize oy verdi, vekil yaptı. Tabii ki konuşacağız! Bakan Bey kalkıyor bizlere ‘ajite ediyorlar’, THK’ya ‘siyasetin oyuncağı olmuş, ana muhalefetin oyuncağı olmuş’ diye ithamlarda bulunuyor! Bekir Bey önce helikopterden inecek, yukarıdan seyretmeyecek! Gelecek aşağıda, zeytinlikleri yanan köylülere anlatacak bunları!”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.