Temelli: Kürde mermi, Türk'e siyanür düştü » DevhaberDevhaber

9 Aralık 2023 - 14:38

Temelli: Kürde mermi, Türk’e siyanür düştü

Son Güncelleme :

10 Kasım 2019 - 17:10

174 views
Temelli: Kürde mermi, Türk’e siyanür düştü

DEVHABER  –  Partisinin Şanlıurfa 3’üncü olağan il kongresinde konuşan HDP Eş genel başkanı Sezai Temelli, iktidarın yürüttüğü savaş politikalarından dolayı kat edebilecekleri bir yolun kalmadığını belirterek, “Bugün görüyoruz ki Kürde mermi, Türk’e siyanür düştü. İntihar etme çözüm değil intihar etmeyin. Mücadele edeceğiz ve bu iktidarı göndereceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Örgütü, “Umut ve Cesaret ile Örgütlenelim Faşizmi Yenelim” şiarıyla 3’üncü olağan kongresini gerçekleştirdi. Şehitlik Çamlık Konferans salonunda düzenlenen kongreye Eş Genel Başkan Sezai Temelli, HDP Şanlıurfa Milletvekilleri, PM Üyeleri,  Saadet Partisi Şanlıurfa İl Yöneticileri, HDP Diyarbakır Eşbaşkanları, Suruç Belediyesi Eşbaşkanları , Barış Anneleri, Sivil Toplum Örgütü (STÖ) temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Kongrenin yapıldığı salon polis ablukasına alınırken, kongreye gelenler Genel Bilgi Taraması (GBT) ve üst araması yapılarak içeriye alındı. Yüzlerce kişinin katıldığı kongre saygı duruşu ile başlarken açılış konuşmalarının ardından konuşan Sezai Temelli,  “İktidar halkların arasına düşmanlık tohumlarını ekiyor. Ancak bu asla yeşermeyecektir” dedi.

‘İKTİDARIN KAT EDEBİLECEĞİ YOL KALMADI’

Barışı yok etmeye çalışan bir iktidarın şuan yönetime hakim olduğunu aktaran Temelli, kadim halkların bir arada yaşamasına izin vermeyen Kürde yaşam hakkı tanımayan bir iktidarın ülkeyi yönettiğini vurguladı. İktidarın kutuplaştırıcı politikalarına karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Temelli, şöyle devam etti: “Toprağımıza, kültürümüze ve tarihimize sahip çıkacağız. Bu soysuz siyasete hep birlikte cevap vereceğiz. Biz bu faşist iktidardan korkmuyoruz. Bugünden sonra zalimler bizden korksun.  Bir ülkede tecrit varsa o ülkeden adaletten bahsedilmez.  İmralı’ya 5 yıldır yoğun şekilde uygulanan tecrit ülkedeki durumu gözler önüne seriyor. Bu tecrit yıkılmalı, hukuk ve adalet adımları atılmalıdır. Bununda ilk adımı İmralı tecridini kaldırmak olmalıdır. Bu ülkenin en temel meselesi Kürt Sorunudur. Sayın Öcalan bu meselenin çözülmediği takdirde Kürt sorununun uluslararası bir soruna dönüşeceğini söylemişti. Ama iktidar sorunu çözmek yerine savaş politikalarını uygulamayı seçti. Artık bu iktidarın kat edebileceği yol kalmamıştır.”

‘KÜRDE MERMİ, TÜRK’E SİYANÜR DÜŞTÜ’

İktidarın Kürde düşmanlık için her türlü silahı alıp her türlü ittifakı yaptığına dikkat çeken Temelli, “İlk olarak Efrîn’e girdiler. Kimin toprağını kimden alıp el koyuyorsunuz. Peşlerine taktıkları IŞİD artıklarıyla Suriye’de en huzurlu yerlere saldırıyorlar. O cennet gibi bölgeleri kıyamet alanına çevirip Suriye’deki çözümü çıkmaza sokuyorlar. 400 bine yakın insanı yerlerinden göç etmesine neden oldunuz. Neden ne çünkü bunlar Kürt düşmanı. Suriye de demokratik çözüm olması demek Türkiye’nin de demokratik çözüme kavuşması demektir. Bu iktidarın peşine takılanlara söylüyorum. Bu iktidar gidiyor. Gelin bu faşizmle birlikte mücadele edelim. Eğer bunu yapmayacaksanız, cesaretiniz yoksa gölge de etmeyin. Tezkereye ‘evet’ diyerek ülkeye demokrasi getiremezsiniz. Rojava’da yapılanlar ülkenin her yerinde farklı şekilde yaşanıyor. Bugün görüyoruz ki Kürde mermi, Türk’e siyanür düştü. İntihar etme çözüm değil intihar etmeyin. Mücadele edeceğiz ve bu iktidarı göndereceğiz. Biz top, tüfek ve mermi istemiyoruz. Bu halk savaş istemiyor. Bugün planlanan bütçe halkın bütçesi değil sarayın bütçesidir. O da savaş bütçesidir. Bu ülkenin kaynaklarını savaşa akıtarak iktidarlarını sürdürmeye çalışıyorlar” diye ekledi.

‘İKTİDAR DA KAYYUM DA GİDECEK’

Son olarak HDP’li belediyelere kayyım atanmasına değinen Temelli, kayyum atamalarının hükümetin acizliğini gösterdiğini belirterek, “Kaymakam ve Vali görevlendirerek halkın iradesini gasp edemezsiniz. Bu suçtur. Kayyum talandır, gasptır, şiddettir ve zulümdür. Biz kayyumlara karşı demokratik siyasetle mücadele edeceğiz. En yakın zamanda kayyumlar ile birlikte bu iktidarı da süpürüp atacağız” dedi.

Konuşmaların ardından tek listenin aday olduğu kongrede Mikail Gözek ile Emine Çetiner oy çokluğuyla Eşbaşkanlığa seçildiler.

Kaynak : MA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.