Suruç patlamasında emniyetin ısrarla göndermediği 5 saatlik görüntüde ne var? » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 10:29

Suruç patlamasında emniyetin ısrarla göndermediği 5 saatlik görüntüde ne var?

Son Güncelleme :

08 Ağustos 2019 - 0:29

146 views
Suruç patlamasında emniyetin ısrarla göndermediği 5 saatlik görüntüde ne var?

DEVHABER   – Suruç’ta 33 gencin katledildiği DAİŞ’in canlı bomba saldırısına dair görülen davanın duruşmasında, emniyetin 5 saat eksik gönderdiği görüntülerin mahkemenin talebine rağmen gelmediği görüldü. Mahkeme eksik 5 saatlik görüntüyü tekrar istedi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) çağrısıyla bir araya gelen 33 kişinin katledilmesine ilişkin davanın 11’inci duruşması, Şanlıurfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Şanlıurfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi Kampüsü içerisindeki mahkeme salonunda görülen duruşmayı, yaşamını yitirenlerin aileleri ve Suruç  gazilerinin yanı sıra, Suruç Aileleri İnisiyatifi, HDP Şanlıurfa milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ve parti yöneticileri ile CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik, Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel ile Diyarbakır, Antep, İstanbul, İzmir, Van ve Şanlıurfa barolarına bağlı avukatlar izledi.

Suruç katliamında yaşamını yitirenlerin avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya, davanın tek sanığı Yakup Şahin, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşma öncesinde mahkeme salonunu ve cezaevi çevresini ablukaya alan askerler, salona girenlerin üstlerini arayıp cep telefonlarının kapatılmasını istedi.

Patlama anı, öncesi ve sonrasına ait gelen görüntülerdeki 5 saatlik görüntü kaybını bir önceki duruşma emniyete müzekkere yazarak talep eden mahkeme heyeti, görüntülerin eksik kısımlarının gönderilmediğini kaydetti.

‘IŞİDLİLER YERİNE BİZ TEHDİT GÖRÜLÜYORUZ’

Kimlik tespitlerinin ardından duruşma müşteki ifadeleri ile başladı. Patlamada yaralanan müşteki Çağla Seven davanın sadece kendilerine ait olmadığını, bu davanın toplumsal bir dava olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde Suruç’ta anma etkinliklerinde şiddet gördüklerini hatırlatan Seven, “Kolluk kuvvetleri IŞİD militanları yerine halen bizi tehdit olarak görüyorlar. Oysaki bizler IŞİD tarafından yakılan yerlerin, kastedilen toplumsal barış ve huzur ortamının savunucusuyuz. 11 duruşmadır buraya geliyoruz, ancak her seferinde yeni bir keyfi uygulama ile karşılaşıyoruz. Topluma, bize ve kendinize adalet borcunuz varken, mağdur ve aileleri kriminalize etmeye çalışan yaklaşımı kabul etmiyoruz” dedi.

‘IŞİD’LİLER TÜRKİYEDE YARGILANMAK İSTİYOR?’

Müşteki ifadelerinin ardından söz alan Avukat Ruken Gülağacı, yurtdışında tutuklu pek çok DAİŞ üyesinin Türkiye’de yargılanmak istediğini belirterek, şunları söyledi: “Sizce bu istekte mahkemenizin payı yok mu? İnterpol’ün en tehlikeli IŞİD’li olarak aranan QSD’ nin esir aldığı İsviçreli Daniel Demağe, ‘IŞİD’e Türkiye üzerinden geçerek katıldım. Türkiye’de yargılanmak istiyorum’ diyor. Bu ayıptır. Çünkü Yakup Şahin ve diğerleri gibi rahat rahat yargılanacaklarını biliyor. Normal şartlarda yargılama esnasında dinleyicilerin telefonları bile yanlarında olur, ancak siz bozuk paraları dahi almıyorsunuz. Biz bu dava böyle kapandıktan sonra AİHM gibi üst mahkemelere götürürüz. Bu haliyle üst mahkemelerden ihlal kararı da çıkar. Ancak biz bunu istemiyoruz. Tarafsız ve bağımsız bir mahkeme istiyoruz.”

‘YARGILAMA CİDDİYETSİZLİKLE İLERLİYOR’

Patlama esnasında halk tarafından yakalanan ve polis tarafından serbest bırakılan Abdullah Ömer Arslan’ın ifadesinin başlı başına çelişki arz ettiğini söyleyen Avukat Sevda Özbingöl ise, Aslan hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Ömer Aslan’ın HTS kayıtlarının gözden geçirilmesini istediklerini aktaran Özbingöl, şöyle konuştu: “Ömer Aslan’ın telefonundaki isimler incelenmelidir. Yargılamada 4’üncü yıl geçti. Artık bu davanın avukatı değil tanığıyım. Dosyanın kovuşturma aşaması ciddiyetsizlikle yürütüldü. Ardından soruşturmada ciddiyetle yürütülmedi. Bu nedenden dolayı 10 Ekim Ankara patlaması ve Antep patlaması yaşandı. Patlamadan 3 yıl sonra SEGBİS’le dinlenen Ömer Aslan’ın olayla ne kadar ilgili olduğunu gördük. Yargılama ciddiyetsizlikle ve yavaş ilerliyor. İğne ile kuyu kazar gibi adalet arıyoruz.”

‘ARTIK GEREKENİ YAPIN’

Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel de dünyanın her yerindeki DAİŞ’lilerin ifadelerini takip ettiklerini belirtti. Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) elinde tutulan DAİŞ Emiri İlyas Aydın’ın basına verdiği demeçlerinin doğrudan bu yargılamanın seyrini değiştirecek nitelikte olduğunu ifade eden Öncel, şöyle devam etti: “Bu olay neden ve nasıl meydana geldi. Devlet insanlarını koruyamadı. Yargılama ağır ilerliyor. Tanık Abdullah Ömer Aslan’ın sanık olarak getirilmesini birçok defa istedik ama hala getirilmedi. Aslan’ın tanık olarak davaya getirilmesi bizde hayal kırıklığı yaşatmıştır. Sanık olması gereken Abdullah Ömer Aslan adeta ödüllendirilmiştir. Çantasında IŞİD bandanası olan, katliamı fotoğraflamasını fotoğraf hobisi olarak açıklayan, Suruç gibi bir yere gezmeye gelmeyle ifade eden bu kişi kolluk güçleri tarafından sırtı sıvazlanarak serbest bırakılmıştır. 3 hafta sonra da Ankara’ya tayin edilmiş. Avukatların zorlu mücadelesiyle ancak tanık olarak SEGBİS’le dinlenilmiştir. Bu adamı neden koruyorsunuz? Davanın başındaki soruşturma savcısı etkin bir soruşturma yürütmemiştir. Suruç patlaması ülkenin en karanlık yanıdır. Artık bizi dinlemekle kalmayın gerekeni yapın.”

‘İSTİHBARAT BİLİYORDU’

DAİŞ Emiri İlyas Aydın’ın Gazeteci Fehim Taştekin’e verdiği demeçte “Suruç’u patlatan Antep hücresinde istihbaratçılar vardı. Suruç’tan sonra onlarca misafirhane iki saat içerisinde istihbarat tarafından basıldı” sözlerini hatırlatan Öncel, “Patlamadan 2 saat sonra nasıl olurda IŞİD hücreleri basılır. Bu yapıldıysa patlama da önlenebilirdi. İstihbarat bu kişilerin adreslerini biliyordu” dedi.

Avukat beyanlarından sonra konuşan sanık Şahin ise, DAİŞ Emiri İlyas Aydın’ı tanıyıp tanımadığına dair sorulan soruyu “Geçen duruşmada söylemiştim. Onu tanımıyorum” diye yanıtlarken “Üzerime atılan suçları kabul etmiyorum. Benim kaybedecek hiçbir şeyim yok” dedi.

Beyanların ardından verilen aranın bitmesiyle başlayan duruşmada talepleri değerlendiren mahkeme heyeti tanık Abdullah Ömer Aslan hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı hakkında yakalama kararının devamına, İl Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılarak patlama anı öncesinde ve sonrasındaki görüntülerin kesintisiz olarak istenmesine, gönderilen görüntülerin bilirkişi heyeti tarafından incelenmesine, Abdurrahman Alagöz’ün olay günündeki hareketlerine göre alakalı olduğu şahısların tespit edilip robotlaştırılmasına, İlyas Aydın hakkındaki bilgi ve soruşturmanın emniyet müdürlüğünden talep edilmesine karar vererek duruşmayı 1 Kasım’a erteledi.

 

Kaynak:  MA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.