Suriyeli ve Türkiyeli kadınlar birlikte ürettiklerini sergiledi » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 17:40

Suriyeli ve Türkiyeli kadınlar birlikte ürettiklerini sergiledi

Son Güncelleme :

29 Haziran 2019 - 19:17

272 views
Suriyeli ve Türkiyeli kadınlar birlikte ürettiklerini sergiledi
DEVHABER– Kırkayak Kültür Merkezi’nin kurduğu Mutfak/Matbakh Kadın Atölyesinde “Sanatta Kadın Birlikteliği” projesi kapsamında birlikte üreten Türkiyeli ve Suriyeli kadınlar ürettikleri eserleri ‘Sanatta Kadın Birlikteliği’ adlı sergide sergiledi. Kadınların göç hikayelerini ürettiklerine yansıttığını belirten Damla Deniz Cengiz, “Bu projeyle bir araya geldiğimiz zaman ne kadar güzel şeyler üretebileceğimizi göstermek istedik” dedi.

 

Gaziantep’te Kırkayak Kültür Merkezi bünyesinde kurulan Mutfak/Matbakh Kadın Atölyesi, “Sanatta Kadın Birlikteliği” projesi kapsamında birlikte üreten Suriyeli ve Türkiyeli kadınlar ürettikleri eserleri sergilemek için ‘Sanatta Kadın Birlikteliği’ adlı sergi açtı. Atölyede Suriyeli ressam Falak Al Ghazzi ve Bengü Karaduman ile birlikte çalışan Suriyeli ve Türkiyeli kadınlar birlikte çalışarak yaptıkları resim, heykel, kumaş baskı ve takıları sergiyle Gaziantepli ve Suriyeli sanatseverlerin beğenisine sundu. Münif Paşa Halk Kütüphanesinin sergi salonunda düzenlen açılışa, Kırkayak Kültür Merkezi Genel Koordinatörü Vural Tarlan, Ayşegül Ateş ve atölyede çalışan kadınların yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

 

 

Serginin öncesinde projenin amacını anlatmak adına atölyede birlikte çalışan kadınlar kısa bir söyleşi düzenledi. Sergi ve söyleşinin sunumları tüm sanatseverlerin anlayabilmesi için Arapça ve Türkçe olmak üzere iki dil ile gerçekleşti.

 

‘ÜRETİMLE BİRLİKTE BİRBİRİMİZİ TANIDIK’

 

Söyleşide konuşan Sanatçı Bengü Karaduman, toplum içinde hep birlikte yaşadığımızı ancak tanışmadığımızı söyledi. Birbirimiz hakkında bir şey bilmediğimizi aktaran Karaduman, “Yani bir bağlantı noktamız yok. Ama bir fikir üzerinde somut bir şeyler üretmeye başlayınca aslında birbirimize de tanımaya başlıyoruz. Üretim farklı iki kültürün bir araya gelmesi için çok iyi bir yerdir. Üretim olmayınca aynı kültürden insanlarda bir araya gelmiyor. Birlikte üretmek çok güzeldi. Hem karşımdaki Suriyelileri tanıdım hem de kendimi yeniden tanıma fırsatı buldum” dedi.

 

‘DİL YOLUYLA OLMASADA SANAT YOLUYLA TEMAS KURULDU’

 

Serginin yürütücülerinden olan Damla Deniz Cengiz ise Gaziantepli, Suriyeli ve Türkiyeli kadınlar olarak 2016 yılından beridir kentte bir arada yaşamanın yollarını aradıklarını dile getirdi. Hem teoride hem de pratikte bu arayışa cevap üretmeye çalıştıklarını belirten Cengiz, bu sergiyi de arayışın pratik kısmı olarak nitelendirerek, şöyle konuştu: “ Bu proje ile hem sanatta bir birliktelik yaratmaya çalıştık hem de sanat yoluyla bir birliktelik yaratmaya çalıştık. Bir Türkiyeli bir Suriyeli kadın sanatçıyı Felek Elgazi ve Bengü Karadumanı 3 hafta boyunca burada ağırladık. Suriyeli ve Türkiyeli kadınları bir arada üretmeye teşvik ettik. Kadınlara kendi göç hikâyelerini anlatma fırsatı sunduk. Mesela kolye, heykel ve kumaş baskı gibi şekillerde hikâyelerini anlattılar. Tabi arada bir dil bariyeri vardı. Ancak dil yoluyla olmasa da sanat yoluyla birlikte kurdular. Sanatla temas alanını genişleterek ciddi bir yol kat ettik. Bu proje sayesinde çok ciddi arkadaşlıklarda kuruldu. Suriyelilerle birbirimizden çok farklı değiliz. Arada bazı farklılıklar ancak buda bizi zenginleştiriyor. Aslında bu projeyle bir araya geldiğimiz zaman ne kadar güzel şeyler üretebileceğimizi göstermek istedik.”

 

‘BİRLİKTE YAŞAMAK MÜMKÜN’

 

Mutfak/Matbakh Kadın Atölyesi kurucularından Ayşegül Ateş’te atölyeyi 4 Türkiyeli kadınla birlikte 2015 yılında kurduklarını anlattı. Atölyenin amacının birlikte yaşamayı öğretmek olduğunu ifade eden Ateş, “Bizim bir felsefemiz var. Biz Kırkayak Kültür Merkezi olarak ‘Birlikte yaşamak mümkün’ diyoruz. Bunu da biz kültür ve sanat yoluyla sağlıyoruz. Mutfak sadece bir yemek alanı değil aslında bütün üretim alanlarının birleştiği bir yapı temsili bir mekândır. Aktivitelerimizde Suriyeli ve Türkiyeli kültür takipçilerini bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Biz aynı ortamda aynı sergiyi ve filmi izleyebilir, aynı yemeği yapabiliriz diyoruz. Bu atölye ile ortak bir dil oluşturduk. Bu ortak dili iki tarafa da yansıtarak birbirimizi anlamaya çalışıyoruz. İleriki yıllarda Gaziantep’te Suriyeli ve Türkiyeli halkları birlikte yaşamı mümkün kılmak adına çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.

(Yurt Ajans)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.