Soylu: Marmaris'teki yangında gece görüşlü helikopterler bugün veya yarın gece uçuşa başlayacak » DevhaberDevhaber

21 Eylül 2023 - 18:02

Soylu: Marmaris’teki yangında gece görüşlü helikopterler bugün veya yarın gece uçuşa başlayacak

Son Güncelleme :

23 Haziran 2022 - 13:21

62 views
Soylu: Marmaris’teki yangında gece görüşlü helikopterler bugün veya yarın gece uçuşa başlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris’te yangın bölgesinde açıklamalarda bulundu. Gece görüşlü helikopterlerin bugün veya yarın gece uçuşa başlayacağını duyuran Bakan Soylu, “Yangının çıkışına dair bir şüphelimiz var” dedi. Soylu şüphelinin henüz yakalamadığını bu doğrultuda çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Bakan Kirişçi, “Geçtiğimiz yıl gerçekten bir hadiseyi hep birlikte yaşadık. Bu coğrafyada Muğla geneli için söylüyorum yaklaşık 50 bin 500 hektarlık alanda yüreklerimiz yandı. Ama bakanlığımız orman genel müdürlüğümüz bu konuda boş durmadı. Bunların özellikle 28 bin hektarlık olan kısmı kendiliğinden doğal gençleştirme sürecine dahil edildi. 510 hektarlık kısmında da biz fidan dikme işlemlerine başladık. Bu çalışmalar halen devam ediyor. İnşallah bu yangın kontrol altına alınacak. Bugün akşam doğru bu konuda daha olumlu daha somut gelişmelerin olacağını bekliyoruz. Bu yönde temennilerimiz var. Bu kontrol altına alınıp soğutma işlemleri tamamlanıp bu yangın meselesi bu manada bittikten sonra da bu alanlar için tekrar herhangi bir spekülasyona asla meydan vermeden buralarda ağaçlandırma çalışmalarımız, kendiliğinden gençleştirme faaliyetlerimiz devam edecek.  Geçen yıla dahil ve bu yıl için, çünkü buralar ülkemizin en gözde yerleri turizm açısından. Bizim Orman Genel Müdürlüğü olarak, doğa koruma ve milli parklar olarak tahsisini gerçekleştirdiğimiz mevzuat açısından bütün sürecini tamamlamış olduğumuz her türlü tahsis işlemlerini biz dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik” diye konuştu.

Bakan Kirişci tatilcilerden helallik istedi

Bakan Kirişci sözlerinin devamında tatilcilerden helikopterlerin yaptığı sesten dolayı helallik istedi; “Sabah şeyin dün bugün buralarda tatilini geçiren bütün vatandaşlarımızdan biz helallik istiyoruz. Hani birilerinin o helalleşmesi vardır ya biz bu manada helallik istiyoruz. Çünkü onlar buraya tatillerini geçirmek üzere geldiler. Ama yangın hadisesiyle birlikte neredeyse her 15-20 saniyede bir hava aracımızın ikmal yapması nedeniyle üzerimizden uçuşu nedeniyle vermiş olduğu gürültü, bundan dolayı da biz onlardan helallik istiyoruz” diye konuştu.

Soylu: İlk kez TSK envanterinde bulunan, bir kerede 7-10 ton su atabilen helikopterler şu anda görev başında

Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Gece itibariyle sabaha kadar özellikle kara çalışmalarımız devam etti. Sabahtan itibaren de yeni ekipler aynı çalışmalarını karadan ve havadan da olmak üzere devam ediyor. İlk kez TSK envanterinde bulunan bir kerede 7-10 ton su atabilen helikopterler de şu anda görev başındadır. Yine bir ifade daha ortaya koymak gerekir, tabii şunu açıkça söylemem lazım biz ilk afetimizi yaşamıyoruz. TC devletinin afetler ve yangınlar karşısında dünyaca kabul edilmiş bir üstünlüğü söz konusudur. Biz geçen sene dünyanın en büyük yangınlarıyla karşı karşıya kaldık. Bu yangınlarda nasıl mücadele edildiğini, gerek sivil toplum örgütleri gerek  kamu kurum ve kuruluşlarımızın tüm her birisinin ortaya koyduğu fedakârlık olsun bu yangınlarda büyük bir mücadele ortaya konarak el birliği ile bir mücadele ortaya konulmuştur. Ve burada TC devletinin, hükümetimizin, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hem basiretli bir duruşu hem de vatandaşlarımızı mağdur etmeyen her bir canlıyı korumaya yönelik anlayışı devam etmektedir. Buradan bulunduğumuz noktalar içerisinde hiçbir gün siyaset devşirmedik. Devşirenlere de gerekli cevabı verdik. Ama şunu söylemek istiyorum sele gideriz yanlış bilgilerle milletimizi yanıltmaya, meseleye yardımcı olmaktan ziyade acaba bu meselede nasıl kaos oluşturabilirim düşüncesinde bir anlayışla karşı karşıyayız. Depreme gideriz çadırın önünde burada çadır yok diye beyanda bulunanlar; helikopter uçarken altında burada helikopter yok hava aracı yok diye beyanlarda bulunanların anlamını ne yapmak istediklerini bilmiyorum. Hepimiz bu ülkenin evladıyız. Bir ağacın bir hayvanın kurtulması da bir insana bir şey olmaması da hepimizin sorumluluğudur. Ama sanki bu sorumluluk sadece hükümete ait bir sorumluluk, ve bu sivil toplum kuruluşlarına, elini taşın altına sokanlara yönelik bir sorumluluk. Aman bunlara nasıl çelme takarız anlayışında Aydın’a giderken bir de uğrayayım, dostlar alışverişte görsün, üç beş tane de muhalefet laf edeyim, benim görevim sona ersin diye bir anlayış özellikle afetler üzerinden kabul edilemez bir anlayıştır.

Soylu Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: Hani geçen sene belediyelerinizden yardım topluyorsunuz; karavana atmak yok!

“50’nin üzerinde hazırda hava aracı görünce efendim; gece görüşlü araçlar nerededir! Bir ana muhalefet partisi genel başkanı eğer bir açıklama yapacaksa konuyla ilgili burada devletin gelenek ve adabına uygun bir şekilde, ki bu ne zaman olmuşsa biz kendilerine bilgiyi vermişizdir. Ben bizatihi gittiğim bütün afetlerde Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere kim gelmişse tüm bilgiler kendilerine iletilmiştir. Türkiye’nin hava aracı açısından elbette başta aldığı tedbirler bugün Marmaris’teki vatandaşlarımız da görmektedirler ki senkronize bir çalışma 21 Haziran Marmaris yangını için başından itibaren devam etmektedir. Gece görüşlü uçaklar biz yardım toplayıp bunu yapacağız. Hani geçen sene belediyelerinizden yardım topluyorsunuz, hani belediyeleriniz bu konuyu çözeceklerdi? Karavana atmak yok. Yapacağınız işin söyleyeceğiniz sözün arkasında olacaksınız. Yalan yok, bozuculuk yok. İnsanların moralini bozmaya gerek yok. Biz kaç gündür kaç saat uyuduğumuzu bilmiyoruz. İnsanların emeklerine yazık. Beceriksiz kim?  Paran varsa para toplayacaksan git belediye otobüslerini tamir ettirmek için topla. Çok para toplayacaksan git beceremediğiniz yerel yönetimlerde yaptığınız işler için para topla. Biz burada kimseyi ayırt etmeden bir meseleyi ortaya koymaya çalışıyoruz. Siyaset yapmak için siyaset yapmak, laf söylemek için laf söylemek Türkiye’nin bunu kaldırabilecek bir takati bir gücü söz konusu değil. Bir çok mesele ile uğraşıyoruz. Ukrayna savaşıyla uğraşıyoruz pandeminin etkileriyle halen hep birlikte uğraşıyoruz. Biraz önce 40 dakika şurada aracın içinde İngiltere Milli Savunma  Bakanı ile yaptığımız telefon görüşmesinden sonra buraya geldik.

“Akşener meclis kürsüsüne çıkıyor, laf üretiyor. Ya siyaseti bu kadar ciddiyetsiz tabansız hale getirmeyin. Burada insanlar iş yapıyor, şurada hayvan arama kurtarma derneğinin bir tane kirpi ile bir tane kaplumbağayı kurtardım sevincine insansanız biraz ortak olun. Bira ya! Başka bir şey istiyor değiliz.

“Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşlarına başlayacaklar”

“Biz geçen seneden beri acaba gece ne yapabiliriz bunu nasıl tanzim ederiz… Gece görüşlü helikopterler normal gece uçan helikopterler gibi değildir bütün alçaklıkları her birini bir haritalandırma otomatik olarak sisteme işleme çünkü irtifa yapacak kalkacak, Allah korusun gece görüşlü  helikopterlerle ilgili ortaya konulabilecek adımların o kadar iyi hesap edilmesi gerekir ki bir başka facia ile karşı karşıya kalmayalım. Bunun için gerekli planlamalar da yapıldı.  Hatta  Orman Bakanlığımız yılbaşın yaptığımız ve daha sonra sayın bakanımızla ortaya konulan planlamalarda da temmuzun başında gece görüşlü helikopterler konusunda bütün anlaşmalarını bütün planlamalarını yaptı. Haziran Haziranın ortası temmuz buna ait bütün planlamalarını ortaya koydu. Biz onu şimdi daha geriye çekmiş durumdayız. Türkiye her meselesini özellikle afet gibi vatandaşının ve canlıların mağdur olabileceği her meseleyi yönetebilecek kudreti söz konusudur. Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşlarına başlayacaklar.

“Yangının nasıl çıktığına yönelik tespitimiz ve bir kimliğimiz var”

“Orman yangınının başlangıç konusunu tetkik ettik. Bir koy, bizim bir tespitimiz var. Hem emniyetin hem jandarmamızın  iyi bir çalışması oldu. başından beridir de aynı tespitimiz söz konusu. Onun için temkinli davranıyor idik. Bu tespit çerçevesinde bir açıklamayı yakın bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştireceğiz. Yangının nasıl çıktığına yönelik tespitimiz ve bir kimliğimiz var, bir kişimiz var yani. Arkadaşlarımız üzerindeler. Nasıl çıktığını nasıl ortaya konulduğu yönünde de bir belirlemeleri söz konusu.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.