Sinan Adıyaman: Sağlıkta şiddete ‘artık yeter’ diyoruz » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 19:17

Sinan Adıyaman: Sağlıkta şiddete ‘artık yeter’ diyoruz

Son Güncelleme :

17 Nisan 2019 - 18:57

144 views
Sinan Adıyaman: Sağlıkta şiddete ‘artık yeter’ diyoruz

DEVHABER  – Gaziantep’te 7 Nisan 2012’de öldürülen doktor Ersin Arslan’ı anmak amacıyla tutulan beyaz önlük nöbetinde konuşan Türk Tabipler Birliği(TTB) Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, sağlıkta şiddet yasa tasarısının kanunlaşması için mücadelelerinin süreceğini ifade etti.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası 17 Nisan 2012 tarihinde bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla beyaz önlük nöbeti tuttu. Kırkayak Parkında düzenlenen nöbete Türk Tabipler Birliği(TTB) Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Oda başkanı Dr. Ramazan Sürücü, Antep Barosu Başkanı Avukat Bektaş Şarklı, SES Şube Başkanı Ömer Kılıç, Türk Sağlık Sendikası, Antep Sağlıkçılar Meclisi, Genel Sağlık İş Sendikası yöneticileri ve Antep Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda sağlık emekçisi katıldı. Sağlıkçılar nöbette beyaz önlük giyerken ‘Sağlıkta şiddete hayır’ ve ‘Sağlıkta şiddet yasası çıkarılsın’ yazılı dövizleri taşıdı.
Sağlıkta şiddet tasarısının yasalaşması için mücadelelerini sürdürdüklerini ve meclisten randevu talep ettiklerini belirten Sinan Adıyaman, “Sağlık Bakanlığından randevu talep etmedik. Çünkü biz bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın samimi olmadığına inanıyoruz” dedi.

 

‘SAĞLIKTA ŞİDDETE ‘ARTIK YETER’ DİYORUZ’

Nöbette konuşan TTB Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Adıyaman bugün Türkiye’nin birçok yerinde hekimlerin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin engellenmesi için gün boyu eylemler düzenlediğini söyledi. Bu eylemleri hükümetin ve Sağlık Bakanının dikkatini çekmek için düzenlediklerini aktaran Adıyaman, “Sağlıkta şiddete ‘Artık yeter’ diyoruz. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulmasını istiyoruz. Bunun içinde yaklaşık 6 yıl kadar önce hem iktidar partisine hem de muhalefet partilerine verdiğimiz sağlıkta şiddeti önleme yasa tasarısının bir an önce kanunlaşmasını istiyoruz. Biz bu şiddetin ancak en azından caydırıcı bir kanuni madde olursa o zaman bir nebze azalacağına inanıyoruz. Bunun için tekrar meclise çağrı yapıyoruz. Bu tasarı kanunlaşana kadar mücadelemiz devam edecek. Yasa tasarısı için meclisten tekrar randevu istedik. Ancak artık sağlık bakanlığından randevu talep etmiyoruz. Çünkü Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda samimi olmadığına inanıyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından hekimler bir süre nöbet tuttuktan sonra dağıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.