Sığınmacılardan ne istiyorsunuz? » DevhaberDevhaber

6 Haziran 2023 - 18:48

Sığınmacılardan ne istiyorsunuz?

Son Güncelleme :

17 Nisan 2022 - 21:03

178 views
Sığınmacılardan ne istiyorsunuz?

Pakistanlı ve Afganistanlı bazı sığınmacıların taciz vakasına karıştığı iddiaları üzerine sosyal medyada kıyamet koptu.

Vatan millet Sakarya edebiyatından tutun da, 6-7 Eylül olaylarını hatırlatarak sığınmacıları tehdit edenlere kadar yığınla saçmalık gördük. Sığınmacılara karşı İstiklal Marşı okuyanlar, elinde bayrakla sokağa çıkanlar bile oldu.

Bu kadar trajikomik olaya şahitlik edince insanın içinden, ‘Kedidir kedi’ diyesi bile geldi.

Peki, tecavüz-tacizin karşısında bu kadar duyarlı olan Türkiye’nin bu konuda ki karnesine bakmakta sanırım fayda var.

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yıllar önce Türkiye’nin tecavüz haritasını açıklamıştı. Buna göre; İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra 4. Adana, Türkiye’nin en muhafazakâr illerinden biri olan Konya da 5. sırada yer aldı. Konya, 609 çocuk istismarı davasıyla ilk 5 il arasına girmişti.

Dünyanın diğer ülkelerinde de nitelikli cinsel istismar vakaları sıklıkla yaşanıyor. Örneğin İsveç en çok vakanın yaşandığı ülkelerin başında gelir, ama dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’de olduğu kadar örtbas edilmiyor.

Bizde hem devletin, hem toplumun tecavüz vakaları için bulduğu kılıflar, meşru gösteren uyduruk gerekçeleri var.

Eski Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu, “Bir kereden bir şey olmaz” diyerek Ensar Vakfı’nda yaşanan tecavüzleri mazur görmüştü.

“Dişi köpek kuyruk sallamazsa, erkek köpek arkasından dolanmaz” veciz sözü ile tecavüz vahşetinden kadını sorumlu tutan yurdum insanı değil mi?

Cinsel saldırı vakalarında mağdur olan kadını suçlamak için binlerce gerekçe yaratmadı mı bu toplum?

Giydiği kıyafetten, akşam vakti dışarıda gezmesinden tutun da tecavüzü haklı kılan bir yığın gerekçe üretmedi mi?

Pozantı Çocuk Cezaevi’ne konulan Kürt çocuklarına cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkan zanlılar hakkında açılan davada takipsizlik kararı verilmedi mi?

Tecavüzcüler yerine davacı 4 Pozantı mağduru çocuk, müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmıştı.

Otostop yaparak Avrupa ülkelerini gezen Pippa Bacca Sakarya’da tecavüze uğrayıp öldürüldüğünde, “Burası Türkiye kardeşim, insanı böyle yaparlar işte” diyerek milliyetçi bir histeri ile çanak tutanlar…

Uzman Çavuş Musa’nın genç bir Kürt kadına cinsel saldırısı için bile sosyal medyada ‘Oh olsun’ diyenler…

Daha geçen gün Rusya-Ukrayna savaşı başladığında Ukraynalı kadınlar için, “Ukraynalı kadın mültecileri kabul edelim”, “Kapımız Ukraynalı kadınlara açık” şeklinde cinsiyetçi paylaşımlar yapanlar…

Velhasıl; Bakanı, bakmayanı, kocası, hocası, dincisi, cincisi, bakkal şerifi, gastecisi, bekçisi, uzmanı ile bugüne kadar tecavüz vakalarını teşvik etmiş ya da ‘Arada olur öyle şeyler’ diyerek hoş gören yurdumun insanları konu Suriyeli, Afgan, Pakistanlı sığınmacılar olunca başımıza birden bire namus bekçisi kesildi.

Bunun üzerinden ‘yabancı’ düşmanlığı körükleniyor, savaştan kaçan onca mağdur insan ırz düşmanı, sapık oluverdi.

Madem öyleydi, kadın tek başına gezmeseydi falan diyordunuz ya hani, konu Pakistanlı, Bangladeşli olunca da aynı şeyi söyleyebilir misin?

Onlarca gerekçe bulup o insanlara saldırabilirsiniz, ama tüm bunlar sizi aklamaz.

Cinsel istismar konularında o kadar duyarlı olmadığınızı hepimiz çok iyi biliyoruz. Maksadınız tecavüzcüyü dövmek değil, sığınmacıyı dövmek.

Onlarla ilgili en ufak bir durumda vatan millet Sakarya edebiyatınız hiç gerçekçi değil ve oldukça anti-patik görünüyorsunuz.

Sığınmacılar size ne yaptı? Türkiye’de her şey mükemmeldi de birkaç Afgan mı bozdu?

Kaygılanmayın onlar ülkemizi bölüp parçalamak isteyen dış güçlerin oyunu, piyonu falan değil, sadece ülkesinden kaçmak zorunda kalmış sığınmacılar. Adı üstünde: sı-ğın-ma-cı!

Mültecilik bir dramdır, dünyada yaşanan en büyük dramlardan biridir. Suçlu onlar değil onları yerinden yurdundan eden savaşları çıkaranlardır.

Sığınmacıların yaptığı iddia edilen taciz, tecavüz gibi durumlarda bağırıp çağıranlar durun hele:

İlk taşı günahsız olan atsın!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.