-SEÇİMLERE DAİR- » DevhaberDevhaber

9 Aralık 2023 - 15:10

-SEÇİMLERE DAİR-

Son Güncelleme :

10 Mayıs 2023 - 9:05

116 views
-SEÇİMLERE DAİR-

Gündeme özellikle de seçimlere dair düşüncelerimi ara ara belirtirken, en iyisi sarakaya almak deyip öyle yaptım uzun süredir ve bu düşüncem değişmeyecek. Ancak ciddi bir süreç olduğunun tabi ki farkındayım ve tarihi dönemece son beş gün kala kendimce değerlendirmelerimi kaleme almak istedim.
Taşlayanlar, taşlayanlara babacanlık yapanlar, pazarlıkçılar, kirlenmişler bu dönemecin şarampolü konumundular ne yazık ki. Açıklamaları ve izlenen tutumları gördükçe şarampol olduklarına dair kanaatlerimizin ne kadar doğru olduğuna bizzat kendimiz de şahit oluyoruz.
Özellikle Sinan Ogan ve Muharrem İnce’nin kararlı bir şekilde ve esnemeden, eğip bükmeden ısrarcı tutumları bu şarampolü daha da tehlikeli hale getiriyor. Öyle ki İnce’nin koşullu çekilme teklifi -buna teklif bile denmez ve çekilmem demenin kibarıdır- ile Ogan’ın ikinci turun kaos yaratacağına dair söyledikleri, kendilerine ‘şarampol’ benzetmesi yapmanın ne kadar haklı olduğunun birer kanıtıdır.
Bence İnce ve Ogan’ın seçmenlerinin kendilerine şunu sorması gerekir:
“Neden diğer taraftan değil de millet ittifakı kanadından bizim adaylarımıza çekilin çağrısı yapılıyor?”
Bu gayet net bir sorudur. Ya da tersinden sorarsak, “Neden cumhur ittifakı kanadı bizim adaylarımıza çekilin çağrısı yapmıyor da millet ittifakından bu konuda ısrar var? Bizim oyumuza ihtiyaçları mı yok, yoksa işin içinde başka bir iş mi var?”
İşte bu sorunun ya da soruların cevabını verdiklerinde millet ittifakının neden bu konuda hassas davrandığını anlayacaklarını düşünüyorum.
Bir oy için kırk takla atan bir Cumhur İttifakı neden İnce ve Ogan’a böyle bir çağrı yapmaz?
Cevap açık ve net. İnce ve Ogan adaylıklarını sürdürdüğü müddetçe CB seçiminin ikinci tura kalma ihtimali oluyor gibi. Tüm anket verilerinin Kılıçdaroğlu’nun birinci turda az farkla seçildiğini gösterdiğini hepimiz medyadan takip ediyoruz. Çünkü bu iki adayın ikisi de Cumhur İttifakından ziyade Millet İttifakından oy devşirdiklerinin mıh gibi farkındalar.
Tam da burada akıllara farklı sorular geliyor.
Acaba arka planda kirli bir anlaşma mı var? Yoksa ikinci tura kaldıklarında bu işi pazarlık konusu mu yapacaklar?
Ben şöyle düşünüyorum; sebebi her ne olursa olsun böyle bir zamanda ‘eğer varsa’ bireysel hataları ya da yanılgılarına da sahip çıkıp, bunu kendilerine şantaj unsuru olarak kullandırtmamalılar ve bu tarihi dönemecin umuduna şarampol olarak kalmamalılar.
Şarampoller de geçilir. Hem de devrilmeden. Millet ittifakı aracının kaptanlarının çok ustalaştıklarına şahidiz. Bizi karşıdan gelen araca çarpmadan ve şarampole yuvarlanmadan bu izbe yoldan düzlüğe çıkaracaklarına inanıyorum.
Peki İnce neden hep şu teklifi yapıyor? “Babacan ve Davutoğlu millet ittifakından çekileyim.”
İşte bu cümle onun bu adaylık işini sadece CHP’den intikam almak için değil, kestiremediğimiz başka nedenlerden adaylığa devam ettiğini açıkça gösteriyor. (DEVA ve Gelecek Partisinin ittifakı ne kadar güçlendirdiği ve umut verdiği aşikardır.)
Çünkü yılların siyasetçisi olarak o da biliyor ki, dönem değişip yargı süreci başladığında eski ve şaibeye bulaşmış isimler haricinde diğer AKP(li vekillerin büyük çoğunluğunun istifa edip gideceği adres DEVA ya da Gelecek Partisidir.
DENİZ YUSUF

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.