SAVAŞ ve AŞK » DevhaberDevhaber

8 Şubat 2023 - 16:38

SAVAŞ ve AŞK

Son Güncelleme :

09 Ekim 2020 - 14:54

652 views
SAVAŞ ve AŞK
“Savaşma seviş” diyordu bir kuşak. Arkasından DEVRİM ve AŞK kuşağı geldi. Sonra sadece “Tek Yol Devrim” diyenler. Bu kuşak ne devrimi ne aşkı yaşayamadan; şiddet, işkence, yoldaşlarının ölümünü ve zindanları tanıdı. Öyle ki dört devrimci onurlarını korumak için bedenlerini ateşe verdi. Ölüm oruçlarına yatırdı yüzlerce genç aşkı tanımamış bedenlerini.
Tanıdığım bir yazar her “aşk” tartışmasında “aşk anlatılmaz yaşanır” derdi. Sonra bitmeyen, bitirilemeyen bir aşkın romanını yazdı.
Aşk hissini merak eden biri olarak bir hayli kitap okudum, tartışmaları dinledim.
İnsan en çok kendinde olmayanı söylermiş, yazarmış ya sonunda anladım ki “Tek Yol Devrim” diyen kuşak en çok yaşayamadıkları “aşk”ı yazmaya çalışmış.
Yaşanmayan his yazılır mı? Neden olmasın. Zaten “aşk” kavuşamayanların hissi değil mi?
Burada bir sorun var. Sevgi ve aşk kavramları gerçekten yaşayamadıkları, başaramadıkları devrimi tanımladıkları gibi herkese göre başka başka mıydı?
Yoksa ruh bilimcilerinin, sosyologların, nörologların, antropologların ve Antik Yunan’dan beri yazarların, şairlerin tanımlanmaya çalıştığı bir kavram veya his miydi?
Evet dünden beri “savaş başladı” Savaş karşıtı ne az insan var ülkemizde. Kimsenin sesi çıkmıyor. Patronlar savaş dedi. Peki yoksullar ne diyor. Vatan, bayrak, millet…
İkibinli yıllarda doğan bir kuşağın yoksul gençleri savaş alanında cephede. Pek çoğu bir kadının elini tutmadan, gözüne bakmadan, midesinde kelebekler uçmadan ölecek. Kalanlar savaştan nasibini alarak dönecek.
Ne yazık ki şiddet ortamından çıkanlar özledikleri, yaşamak istedikleri “aşk” hissini yaşayamayacak. Aşk ve sevgi duygu ortamında beslenip çoğalır. Şiddetten sadece “ seks” çıkar. Yaşadıkları her seksi, aşk sanıp “aşk” şiirleri, denemeleri, öyküleri ve romanları yazılır ancak.
Üzgünüm, “babalarının annelerine tecavüz ettiği” (bu cümlede bir arkadaşıma ait) eril ve şiddet yanlısı bir toplumdan ne şefkat ne sevgi ne aşk çıkar… Sadece bizi bekleyen sevdiğimiz erkekler tarafından öldürülmek. Kimi bir bıçak darbesi veya silahla bir defa da kimi sevgisizlik kimi ilgisizlik kimi suskunlukla yavaş yavaş…
Bir yıl öncesinden
Göksu

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.