Sahte diplomalı Hamza Yerlikaya: Diplomasız olduğum ispatlanırsa siyaseti bırakıyorum » DevhaberDevhaber

18 Haziran 2021 - 04:45

Sahte diplomalı Hamza Yerlikaya: Diplomasız olduğum ispatlanırsa siyaseti bırakıyorum

Sahte diplomalı Hamza Yerlikaya: Diplomasız olduğum ispatlanırsa siyaseti bırakıyorum
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 12:08

468 views

DEVHABER  – Gerçeklerle yüzleşilmediği, sorumlular açığa çıkarılıp yargılanmadığı sürece Maraş kanamaya devam edecektir. 19-24 Aralık 1978 tarihinde gerçekleşen Maraş katliamı ile ilgili hakikatlerin açığa çıkarılması, siyasal ve toplumsal etkilerinin araştırılarak onarılması, mağduriyetlerin giderilmesiyle toplumsal vicdanın tesis edilmesi ve bu katliamla ilgili yüzleşme süreçlerinin işletilmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulmasını talep ettik.

Hamza Yerlikaya, Engin Özkoç’a “CHP’deki taciz ve tecavüz olaylarının üzerini kapatmak için her gün farklı bir yalana sarılarak iftira ve yalan kampanyası düzenliyorsunuz. Kaset kumpası mimarları!! Bu yazdıklarını ispat et edemezsen adisin, alcaksın, müfterisin, bilesin. Hodri meydan” diye yanıt verdi.

Yerlikaya ikinci mesajında ise diplomasının sahte olmadığını iddia etti: “Tasması kimin elinde olduğu belli olmayan @enginozkoc ! Şimdi iyi dinle; eğer benim diplomasız olduğumu ve 4 maaş aldığımı ispat edersen ben herkesten özür dileyip siyaseti bırakıyorum. Aksi durumda sen ne yapacaksın? İspat edemzsen milletvekilliğinden istifa edecekmisin. Hodri meydan.”

NE OLMUŞTU?

Yerlikaya’nın üniversiteye meslek lisesinden aldığı sahte diplomayla kayıt yaptırdığı için açılan davada Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2001’de verdiği gerekçeli kararda şöyle denmişti:

“Güreş sporunda dünya ve olimpiyat şampiyonu olan sanık aşamalardaki savunmalarında tanımadığı bir şahsın kendisine gelerek neden yüksek tahsil yapmadığını sorduğunu, ortaokul mezunu olduğunu, lise mezunu olmadığından yüksek tahsil yapmadığını söylediğini, diğer şahsın bunu hallederiz diye söylediğini daha sonra bu şahsın İmrahor Meslek Lisesi’nden alınmış diplomayı kendisine getirerek verdiğini, bu diploma ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kaydını yaptırdığını savunmuştur. Sanığın kullandığı diplomanın sahte olup bu, sahteliği yapanlarla dayanışma içine girdiğine, bu suça katıldığına dair herhangi bir delil yoktur. Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir.”

Kararda, “Sanığın daha önce bir aftan veya koşullu salıvermeden yararlanmamış oluşu gözetilerek sanık hakkındaki kamu hukuku davasının kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine, sanığın 5 yıl içerisinde aynı cins veya daha ağır şahsi hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir suç işlediği takdirde kovuşturmanın sürdürülmesi için karar örneğinin Cumhuriyet Başsavcığı’na gönderilmesine” hükmedildi.

Kaynak : gazeteduvar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.