sağlıkta şiddet sona ersin... » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 18:15

sağlıkta şiddet sona ersin…

Son Güncelleme :

17 Nisan 2019 - 14:58

273 views
sağlıkta şiddet sona ersin…

DEVHABER  – Sağlıkçılar 7 yıl önce öldürülen Dr. Ersin Arslan’ı andı. Basın açıklamasında konuşan TTB Merkez Konsey Üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, sağlık bakanlığının hekim katliamlarını kolaylaştırdığını belirterek, “Buradan Sağlık Bakanını biran önce göreve davet ediyorum. Ya sağlık çalışanlarının sesine duyarlılık gösterisin ya da o iş bırakıp bakanlıktan vazgeçsin” dedi.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası 17 Nisan 2012 yılında bir hasta yakının bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Doktor Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde düzenlenen açıklamaya Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Oda başkanı Dr. Ramazan Sürücü, SES Şube Başkanı Dr. Ömer Kılıç, Türk Sağlık Sendikası, Antep Sağlıkçılar Meclisi, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Genel Sağlık İş Sendikası yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda sağlık emekçisi katıldı. Açıklamaya katılan sağlıkçılar yakalarına Dr. Ersin Arslan’ın üzerinde ‘Seni unutmayacağız’ yazılı fotoğrafını takarken, ‘Önlüğümüz kefenimiz oldu’, ‘Daha kaç görev şehidi vereceğiz?’ ile ‘İşimizi yapmak istiyoruz’ yazılı dövizler taşıdı. Sağlık emekçileri açıklamada sık sık ‘Bakan yasanı başına çal’ ve ‘Sağlıkta şiddet sona ersin’ sloganı attı.

 

‘SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEYEN YETKİLİLERE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ’

Açıklamada konuşan oda başkanı Sürücü, Dr. Ersin Arslan’ın 7 yıl önce alçak bir saldırı sonucu hayatını kaybettiğini onu sevgi ve saygıyla andıklarını söyledi. O gün sadece Arslan’ın değil bütün sağlık emekçilerinin öldürüldüğünü belirten Sürücü, onur duyarak icra ettikleri kutsal mesleklerinin son dönemde ciddi sorunlar yaşadığını ve hekimlerin mutsuz olduğunu ifade etti. Emeklerinin değersizleştirildiğini, ekonomik sosyal ve özlük haklarının budandığını, hasta hekim ilişkisinin deforme edildiğini, mesleklerinin itibarsızlaştırıldığını vurgulayan Sürücü, “2005 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycı’nın öldürülmesiyle başlanan süreçte 12 meslektaşımız hayatını kaybetti. Rakamsal olarak son 14 yılda sağlıkta şiddet yüzde 1100’lük bir artış olmuştur. Sağlıkta şiddeti sona erdirme adın bütün taleplerimiz ve çağrılarımız duymazdan gelindi. Sağlıkta şiddetin sorumlusu, şiddeti uygulayanlar kadar, şiddetin önlenmesi için gerekeni yapmayan, talep ettiğimiz yasayı çıkarmayan yetkililerdir. Bu süreçte kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızın vebali boynunuzdadır. Ahımız yakanızdadır. Sizlere hakkımızı helal etmiyoruz” diye konuştu.

 

‘SAĞLIK BAKANLIĞI HEKİM KATLİAMLARINDA KOLAŞTIRICI OLMUŞTUR’

Sürücü’nün ardından konuşan TTB Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Adıyaman ise hekimlerin sağlık hizmeti üretirken yaşamlarını kaybettiğini aktardı. Kimi zaman yüzlerce arkadaşlarının ölümle yüz yüze geldiğini, kimi zaman Suruç’ta olduğu gibi hastanelerin basıldığını, kimi zaman Urfa’da olduğu gibi doktorların kafasında taşların parçalandığını anlatan Adıyaman, şöyle devam etti: “Sağlıkta şiddet bitmiyor, gün geçmiyor ki yeni ve planlanmış saldırılarla karşı karşıya kalmayalım. Tüm bu saldırılardan sonra onlarca eylem gerçekleştirdik. Ancak AKP iktidarı tüm bu katliamları ve hekimlerin sağduyusunu görmesine karşın sağlıkta şiddeti durdurma noktasında bir adım bile atmadı. Neredeyse biraz da hak ediyorsunuz dercesine hekimlere iletişim dersleri vermeye çalıştılar. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hazırladığımız yasa tasarısını görmezden geldiler. Sağlık Bakanlığı dün olduğu gibi bugünde TTB’nin sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik görüşlerini umursamazdan gelerek tüm hekimlerin katliamında kolaylaştırıcı olmuştur. Şiddete karşı Sağlık Bakanlığı’nı hekimlerin yeğane örgütü TTB ile ortak hareket etmeye çağırıyoruz.”

‘SAĞLIK BAKANI BİZLE GÖRÜŞMÜYOR’

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de bir Aile Sağlığı Merkezi’nin basılıp hekimlere şiddet uygulanmasının ardından Sağlık Bakan’ın 2 defa randevu talep ettiklerini söyleyen Adıyaman, bakanın randevu talebine 2 defa olumsuz yanıt verdiğini belirterek, “Ancak biz eylem kararı aldık. Hekimler sağlık bakanını istifaya davet etti. Davet edildikten 1 saat sonra bakanlık bizi aradı. Görüşme talep etti. Bizde kabul ettik ancak bunun üzerinden 2 kere randevuyu iptal ettiler. Sağlık Bakanı halen bizle görüşmüyor. Buradan Sağlık Bakanını biran önce göreve davet ediyorum. Ya sağlık çalışanlarının sesine duyarlılık gösterisin ya da o iş bırakıp bakanlıktan vazgeçsin” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından dağılan sağlık emekçileri saat 17.00’da da Kırkayak Parkında beyaz önlük nöbeti tutacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.