Polisin çalışma saatleri değişti, Akşener 'Ha şöyle yola gelin' dedi » DevhaberDevhaber

5 Şubat 2023 - 04:31

Polisin çalışma saatleri değişti, Akşener ‘Ha şöyle yola gelin’ dedi

Son Güncelleme :

31 Mart 2022 - 13:20

163 views
Polisin çalışma saatleri değişti, Akşener ‘Ha şöyle yola gelin’ dedi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, polislerin ‘siyasi baskı’ ve ‘mobbing’e maruz kaldığını söylemesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaşadığı polemik, polislerin mesai saatlerine düzenlemeyi de beraberinde getirdi.

8/24 VE 12/36 ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇİLİYOR

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, polislerin çalıştığı 12/24 çalışma sisteminin personelin moral ve motivasyonu ile verimliliğini düşürdüğü ifade edildi.

12/24 sisteminden kademeli olarak hızlı bir şekilde vazgeçilmesi gerektiği vurgulanan yazıda, “Personelin moral ve motivasyonunun, mesleki dayanışmasının, aidiyet duygusunun ve verimliliğinin arttırılması ile personel memnuniyetinin en üst seviyede sağlanabilmesi amacıyla, çalışma saatleri yönüyle, İl Emniyet Müdürlüklerindeki Polis Merkezi Amirlikleri ve resmi ekiplerde 8/24 ve 12/36 çalışma sistemine tamamen geçilmesi, diğer birimlerde de bu sisteme geçilebilmesi için imkanlar dahilinde gerekli planlama ve düzenlemelerin yapılması hususunda birimlerimiz ilgide kayıtlı Bakanlık Genelgesi ile talimatlandırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

‘12/24 ÇALIŞMA SİSTEMİNDE POLİSLER İŞ VE SOSYAL HAYAT DENGESİNİ SAĞLAYAMADI’

Yazıda ayrıca polis teşkilatı içerisinde görevli personellerin mesai saatlerine ilişkin yapılan çalışma sonucuna da yer verildi. Buna göre; polislerin yüzde 29.41’inin 12/24, yüzde 15.48’inin 12/36, yüzde 27.34’ünün 08.00-17.00, yüzde 27.11’inin operasyonel birimlerin kendi çalışma sistemi doğrultusunda, bir kısmının ise 8/24 çalışma sistemine göre çalıştırıldığı tespit edildi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzasını taşıyan yazıda, 12/24 çalışma sisteminde polislerin iş ve sosyal hayat dengesini sağlayamadığı da belirtildi.

MESAİ 8/24 VE 12/36 ŞEKLİNDE YENİDEN DÜZENLENECEK

Çalışma saatleri ile ilgili olumsuzların giderilmesi için 12/24 çalışma sisteminden kademeli ve hızlı bir şekilde vazgeçileceği belirtilen Aktaş imzalı yazıda şu bilgilendirme yapıldı: “Grup çalışma sisteminin uygulandığı birimlerde 8/24 ve 12/36 olacak şekilde gerekli düzenlemelerin ve çalışma planlarının 1 ay içerisinde yapılarak ilinizdeki çalışma saatleri ile ilgili oluşan son durumun Genel Müdürlüğümüze bildirilmesini, konunun hassasiyetle takip edilerek ivedilikle yerine getirilmesini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.”

AKŞENER: HA ŞÖYLE YOLA GELİN

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polislerin mesai saatlerine yönelik yeni düzenlemesine ilk tepki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.