Pide fırını esnafı: Una gelen zam bizi bitirdi, millet kalitesi düşük Suriye ekmeği alıyor » DevhaberDevhaber

21 Eylül 2023 - 18:20

Pide fırını esnafı: Una gelen zam bizi bitirdi, millet kalitesi düşük Suriye ekmeği alıyor

Pide fırını esnafı: Una gelen zam bizi bitirdi, millet  kalitesi düşük Suriye ekmeği alıyor
Son Güncelleme :

07 Aralık 2021 - 14:00

78 views

DEVHABER- Gaziantep’te girdi maliyetlerinin temelini oluşturan una gelen fahiş zamlar pide ekmeği satan fırıncı esnafını kepenk kapatma noktasına getirdi. Ekonomik krizi derinden yaşayan fırıncı esnafı, vatandaşların mültecilerden dolayı kentte Suriye ekmeği olarak bilinen ve kalitesi istenen düzeyde olmayan Arap ekmeğine yöneldiklerini belirtti. Esnaf, “Una gelen zam bizi bitirdi, millet Suriye ekmeği alıyor” dedi.

Gaziantep’te iktidarın faiz politikaları ve sürekli yukarı yönde ivme  gösteren dolar kuru,  enflasyonu tetiklemeye devam ediyor.  Alım gücü asgariye düşen vatandaşlar ise temel ihtiyaçları karşılamakta zorluk yaşıyor. Kepenk kapatma noktasına gelen pide ekmeği satan fırıncı esnafı ise ekmeğin hammaddesi olan una üst üste gelen zamların ardından girdi maliyetlerinin iki kat arttığını belirtti. Ekmeğe yapılan zammın vatandaşı da zora soktuğunu belirten esnaf, tüketicilerin kalitesi istenen düzeyde olmayan fakat  fiyatı ucuz olan Arap ekmeğine yöneldiğini söyledi.  Her yeni güne una gelen zam korkusuyla uyandıklarını vurgulayan esnaf, “Bizler un fiyatları artınca ekmek fiyatlarının artmasını da istemiyoruz. Un fiyatlarındaki artış dursun ve geri çekilsin bizim tek isteğimiz budur” dedi  

 

BORCA EKMEK SATIYORUZ, UN FİYATLARI DÜŞSÜN

Un fiyatlarındaki artıştan dolayı zararına satış yaptığını ve alım gücü düşen vatandaşa borca ekmek sattığını belirten fırıncı esnafı Mehmet Naim, “Şikayetlerimiz çok fazla artık dükkanlarımızı kapatacak noktaya geldik. Un fiyatlarının çuvalı 160 liradan hızlı bir şekilde 350 liraya çıktı. Neden bu kadar artış oldu bizlerde anlamış değiliz. Tamam olur 180 lira ise torbası 185 olur 190 olur. Biz ne yapacağımızı bilmiyoruz ufak esnafız diye ezmeye çalışan çokta ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz. Eğer bizi ezmek istiyorlarsa direkt gelip desinler bizler de dükkânlarımızı kapatalım. Mayayı 40 ila 50 lira arasından alıyorduk şu anda bir koli maya 160 lira. Günlük bir koli maya kullanıyorum eğer kısmaya çalışırsam da verimi alamam o zaman.  Ufak tefek şeyleri saymıyorum 13 liraya susam alıyorduk susamın kilosu bugün 35 lira. Hani dedik tamam susamdan vazgeçtik insanları susamsız ekmek yiyebilir ama bu una bir çare bulunması lazım. Desinler ki bize un 400 lira olacak ve burada kalacak o zaman biz de ona göre işimizi yaparız. Akşam kafamı yastığa koyarken yarın unun ne olacağını düşünüyorum. Yazık günah böyle bir şey olabilir mi ? Vatandaşın alım gücü de yok borca ekmek satıyoruz.  Bizler zam peşinde değiliz. Bizim tek isteğimiz un fiyatlarının biraz daha aşağı çekilmesi gelsinler anlamayan bir adam gelsin hamuru yoğuralım maliyetleri hesaplasın vergimizi işçilerimizin tüm giderlerini hesaplasın, elektrik suyu hesaplasın para kazanıyorsak ben ceketimi alıp gideceğim. Un fiyatlarını düşürsünler bizler de ekmeğin fiyatlarını düşürelim. Ekmek fiyatları aynı kalacak ama una yine zam gelirse ne yapacağız. Bizler un fiyatları artınca ekmek fiyatlarının artmasını da istemiyoruz. Un fiyatlarındaki artış dursun ve geri çekilsin bizim tek isteğimiz budur” dedi.

35 YILLIK PİDECİYİM BÖYLE ZAM GÖRMEDİM

Artan girdi maliyetleri karşısında önümüzdeki günlerde kepenk kapatmak zorunda kalacağını söyleyen fırıncı esnafı  Mehmet Bozkuş ise,  “İşçileri yevmiyelerini cebimizden veriyoruz. Ben her 200 lira içerdeyim. Tüm fırıncılar bu gidişle fırınlaraı kapatacağız. İki üç ay içerisinde 15-20 bin lira zarar etmişiz bizler küçük işletmeyiz bizim kazancımız ney ki işlerin parasını ödeyemiyoruz.  Odunu bin liradan bulamıyoruz. Sabahleyin uncu gelmiş un yok ve parayı da peşin istiyor. Para peşin verilmezse unu da alamıyoruz. Vallahi yazık. Beydilli Mahallesi’nde kimse fırınlara gelmiyor. Artık fırınları kapatmaya başlayacağız. 17-18 tane fırıncı var hepsi de bu durumlardan şikayetçi. 35 yıllık pidecilik yapıyorum hayatımda ilk defa böyle bir zam görüyorum.  Şu anda pideni fiyatı 2,5 lira somun ekmeğinin fiyatının da 3 lira olması lazım. Somun iler pide ekmeği aynı gittiği zaman insanlar somun alıyor. Somunun maliyeti ucuz içine katkı maddesi koyuyor. Bizler koyamıyoruz bizim ekmeğimizin daha fazla maliyeti var. Şu anda pideni fiyatı 2,5 lira somun ekmeğinin fiyatının da 3 lira olması lazım. Somun iler pide ekmeği aynı gittiği zaman insanlar somun alıyor. Somunun maliyeti ucuz içine katkı maddesi koyuyor. Bizler koyamıyoruz bizim ekmeğimizin daha fazla maliyeti var. İki ay içinde yüzde 100 zam gelmemeli una böyle bir şey olamaz” diye konuştu.

SURİYE EKMEĞİ ALIYORLAR

Vatandaşları Suriye ekmeğine yöneldiğine değinen Bozkuş, “İnsanlar gidip Suriye ekmeği alıyor. Günde 10 tane pide alsak aylık 600 lira yaptığını söylüyorlar. Sadece kuru ekmek. O zamanda insanlar fiyatı daha düşük olan Suriye ekmeğine yöneliyor. Bizler de en son bu fırınları kapatacağız. Suriye ekmeği bizim ekmekten iyi değil ama maliyeti düşük. Torbanın içine konulmuş 5-10 tane 2 liradan satılıyor insanlar da ona kanıp o ekmekten alıyor” şeklinde konuştu.

UN STOKLANIYOR

Un fiyatlarındaki artışı fırsat bilen toptancıların mal stokladıklarını söyleyen fırıncı esnafı Ahmet Terlik ise, “Dolar yükseldikçe un fiyatları da yükseliyor. Bizim en büyük sıkıntımız un fiyatlarımız eğer un fiyatları düşer ise bizler de rahatlarız. Un stokluyorlar, un almaya gittiğimde 20 torba un alacaktım, bana unun olmadığını buğdayın olmadığının söyleyip ağlıyorlar. Fakat hamal ile konuştuğumda bana 300 ton buğdayın olduğunu söylüyor” dedi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN