Onur Yürüyüşü Mis Sokak’taydı, yürüyüş dağılırken polis saldırdı: Buradayız, alışın, gitmiyoruz! » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 17:10

Onur Yürüyüşü Mis Sokak’taydı, yürüyüş dağılırken polis saldırdı: Buradayız, alışın, gitmiyoruz!

Son Güncelleme :

30 Haziran 2019 - 18:35

204 views
Onur Yürüyüşü Mis Sokak’taydı, yürüyüş dağılırken polis saldırdı: Buradayız, alışın, gitmiyoruz!

DEVHABER  – Yüzlerce kişi İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için Taksim Mis Sokak’ta buluştu, “Buradayız, alışın, gitmiyoruz” dedi. Açıklama sonrası kitle dağılırken polis gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü basın açıklaması için bugün (30 Haziran) LGBTİ+’lar ve ayrımcılık karşıtları Taksim’de bir araya geldi.

Polis, 17’de başlayacak yürüyüş için erken saatlerde İstiklal Caddesi ve ara sokaklara konuşlandı. Gün boyunca “LGBTİ+ olduğunu varsaydığı” kişilere kimlik kontrolü yaptı.

 

Yüzlerce kişi Mis Sokak’ta buluştu!

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nin polisle yaptığı görüşme sonucu komite, Mis Sokak’ta basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Yüzlerce kişi Mis Sokak’ta bir araya geldi.

Gökkuşağı, trans ve interseks bayrağı taşıyan yüzlerce kişi Mis Sokak’ta sık sık “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Genel ahlak kimin ahlakı”, “Nerdesin aşkım” sloganları attı.

Ahmet Şık ve Gökçe Gökçen de eylemde!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de eyleme katıldı.

Saat 17.00’de Mis Sokak’ta basın açıklaması okundu. Onur Haftası Komitesi basın açıklamasında, “Ne yaşamlarımızdan ne dayanışmamızdan ne de örgütlü mücadelemizden vazgeçmiyoruz! Buradayız, alışın, gitmiyoruz” dedi.

Gökkuşağı bayrağı binalarda!

Basın açıklaması sırasında Mis Sokak çevresindeki binalardan gökkuşağı bayrakları sarkıtıldı. Gökkuşağı bayrağı asılan yer arasında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) binası da vardı.

 

Basın açıklamasının ardından sokakta Onur Haftası Komitesi’nin hazırladığı listeden şarkılar da çalındı.

Onur Haftası Komitesi, basın açıklamasının ardından “Mis Sokak’tan ayrılıyoruz ve Taksim’de her sokağa dağılıyoruz. Sokaklarda dans etmeye ve eğlenmeye devam ediyoruz!” çağrısı yaptı.

İki kişi gözaltına alındı

Basın açıklaması sırasında Mis Sokak’tan iki kişi gözaltına alındı.

Kitle dağılırken polis saldırdı

Polis, Mis Sokak ve çevresindeki sokaklarda kitle dağılırken gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Polis, saldırıdan kaçanların sığındığı mekanlara da gaz bombalarıyla saldırdı.

 

 

Mis Sokak’ta mekanları abluka altına da alan polis, yürüyüşçülerle köpeklerle saldırdı. Mekanlarda oturanlara gaz bombalarıyla saldırdı, mekanların masalarını dağıttı.

Tatavla’da da yürüyüş

Öte yandan Tatavla’da bir araya gelen LGBTİ+fobi karşıtları da Kurtuluş Caddesi boyunca yürüdü. Gökkuşağı bayraklarıyla yapılan yürüyüşte sık sık, “Dönmeyiz, dönmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganları atıldı.

Talimhane’den Taksim Meydanı’na da yüründü

Bir başka grup da gökkuşağı bayrakları ve dövizlerle Talimhane’den Taksim Meydanı’na yürüdü.

Basın açıklaması: Buradayız, alışın, gitmiyoruz!

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Bugün burada 17.’sini düzenlemekte olduğumuz İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Valilik tarafından 5. kez yasaklandı! Güvenlik gerekçesiyle İstiklal Caddesi’ni tüm toplumsal muhalefete kapatan İstanbul Valiliği, Bakırköy için yaptığımız başvuruyu toplumsal tereddütlü grup olduğumuz iddiasıyla hukuksuzca reddetti.  Bu yasak göstermiştir ki sadece Taksim değil tüm İstanbul LGBTİ+’lar için yasaktır. Ve hatta Antalya, Mersin, ODTÜ ve İzmir’deki yasaklarla birlikte LGBTİ+ düşmanlığı neredeyse bir devlet politikası haline getirilmiştir.

Halkın huzur ve güvenliği, terör, genel ahlak, genel sağlık gibi birbiriyle alakası olmayan kopyala yapıştır gerekçelerle yürüyüşümüzü yasaklayanlar devleti yönetemeyeceklerini bir kez daha göstermiştir. Halkın huzurunu tehdit eden yıllarca barışçıl şekilde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşleri değil, 5 senedir onur yürüyüşlerinde halka saldıran kolluk güçleridir.

Görevlerini kötüye kullanan, halkın parasını çalan, kendi koltuk sevdalarını devletin beka sorunu gibi gösterenlerin bizleri genel ahlak gibi gerekçelerle yasaklama çabaları oldukça ironiktir. Sahip oldukları koltuğu kaybetmemek için LGBTİ+’lara yönelik nefreti körüklemekten çekinmeyen, sırf almayı hedeflediği birkaç oy için bir haftada LGBTİ+’ları 3 kere hedef gösteren devlet yetkilileri unutmamalıdır ki LGBTİ+’lar bu toplumun kendisidir. Bizleri hedef gösterenler ise tarihin çöplüğüne karışacak bir avuç güç sevdalısıdır. Biz kazanacağız, siz kaybedeceksiniz!

LGBTİ+’ların taleplerine kulaklarını tıkayarak, bizleri “yolunu kaybetmiş, tereddütlü” bir grup gibi göstermeye çalışanlara inatla tekrar söylüyoruz: Bizler, mücadelemizde kararlıyız ve ne istediğimizi çok iyi biliyoruz! Anayasa’da cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tanınmalıdır! LGBTİ+ cinayetleri cezasız kalmamalı, failler iyi hal indirimi almamalıdır. Eğitim, sağlık, barınma gibi en temel haklara erişimi engellenen LGBTİ+’ların hakları yasal güvence altına alınmalıdır. Taleplerimiz ne toplumun huzurunu bozan ne de güvenliği tehdit eden talepler değillerdir. Taleplerimiz eşit yurttaşlık hakkımıza erişmek için bir sosyal hukuk devletinde olması gerekenlerdir. Bugün yürüyüşümüzü yasaklayanlar bilmelidirler ki toplumun huzuru LGBTİ+’lar dahil ezilen tüm gruplar haklarını aldığında ve yaşamları güvence altına alındığında sağlanacaktır. Eşitliğin olmadığı bir toplumda huzur da mümkün değildir!

Stonewall’da yanan ateşten beri onurlu bir yaşam için verdiğimiz örgütlü mücadelenin bugün 50. Yılındayız. Stonewall’un 50., İstanbul Onur Haftası’nın 27. yılında Orlando’dan Yeni Delhi’ye, Filistin’den Amsterdam’a dünyanın her yerinde bedenlerimiz, hazlarımız, haklarımız ve varoluşumuz için verdiğimiz mücadelemizden güç alarak tekrar haykırıyoruz: Ne yaşamlarımızdan ne dayanışmamızdan ne de örgütlü mücadelemizden vazgeçmiyoruz! Buradayız, alışın, gitmiyoruz!

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftamız ve 17. Onur Yürüyüşümüz kutlu olsun!

 

Haber merkezi

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.