MÜTEAHHİDE DEĞİL ÇİFTÇİYE BÜTÇE » DevhaberDevhaber

8 Şubat 2023 - 16:24

MÜTEAHHİDE DEĞİL ÇİFTÇİYE BÜTÇE

Son Güncelleme :

18 Mayıs 2022 - 16:20

119 views
MÜTEAHHİDE DEĞİL ÇİFTÇİYE BÜTÇE

Gıda enflasyonu bir yıl içinde TÜİK e göre %70 farklı bağımsız araştırma şirketlerine göre de ortalama %150 yi aştı. asgari ücretle geçinen yaklaşık 40 milyon insan açlık sınırı altında yaşamaya çalışıyor. Bu durum ülkemizin gıda egemenliği ile ilgili risklerini katlanamaz düzeylere getirdi bile. Pnademi başlangıcı ile tüm dünyada artan gıda enflasyonu Pandemi etkileri azaldığı süreçte tüm dünyada düşerken Türkiyede yükselmesinin tek bir açıklaması var. Yanlış tarım, gıda ve hayvancılık politikaları !!

Sivil toplum örgütleri, odalar, çiftçiler ve tüketiciler tarım ve gıdada tüketiciyi rahatlatacak; tarım ve gıda fiyatlarını sübvanse edecek uygulamalar beklerken, hükümet önce kur korumalı vadeli hesap müjdesiyle altın ve döviz sahiplerini sonra da düşük konut kredisi ve müteahhit kredisi ile bir avuç müteahhidi destekleyecek paketleri yayınladı. Finans uzmanları tarafından uzun yıllar boyunca telafi edilemeyecek mali yük oluşturacağı söylenen bu iki pakette asgari ücretliye, çiftçiye, öğrenciye ve bir cümle memleket ahalisine bir müjde yok. Her iki paket de şimdiye kadar yapılan yanlışları, oluşturulan çatlakları derinleştiren; günü kurtarmak için geleceğimizi ipotek altına alan uygulamalar olarak değerlendiriyoruz.

MÜTEAHHİDE DEĞİL ÇİFTÇİYE BÜTÇE

Çiftçi ve üreticiler artan maliyetler altında ezilirken, tüketiciler yeterli beslenecek gıdaya mevcut gelirleri ile erişemiyor. Yerli üreticiden 1 ton buğday 2.250 TL ye alınırken yurt dışı üreticilerden 1 ton buğday 6.300 TL ye alınıyor. Yerli üretici küresel rekabet altında ezilirken tarlalara gübre atılamıyor, mazot hergün artarak çiftçinin yükü daha da ağırlaşıyor. Toprakların imara değil tarıma teşvik edilmesini, müteahhitlerin değil çiftçilerin ve üreticilerin desteklenmesini ve popülist politikalarda toplumcu politikalara geçişin artık çok acil olduğunu bir kere daha duyurmak istiyoruz.

VATANDAŞ TEMEL GIDAYA ERİŞEMİYOR

TÜRK-İŞ tarafından yapılan Nisan 2022 araştırmasında açlık sınırı 5323 TL bulundu. Asgari ücretin 1000 TL üstünde olan bu sonuç 4 kişilik bir aile için yalnızca beslenme gideri. Et, süt, sebze-meyve ve yumurtadaki artış asgari ücret ve memur zamlarının çok üstünde. Zaten bıçak sırtı geçinen yurttaş son zamlarla birlikte açlıkla boğuşuyor.

GELİR DAĞILIMDAKİ ADALETSİZLİK SERMAYE POLİTİKALARIYLA DAHA DA DERİNLEŞTİ

Tüik verilerine göre türkiyede %20 toplam gelirin yarısını alırken geri kalan yarısı toplumun %80 i tarafından paylaşılmak zorunda kalıyor. En alt gelir grubunu oluşturan %20 yurttaş toplam gelirin sadece %5 ile yaşamak durumunda kalıyor. Toplumcu ve halk yararından uzak; neo liberal politikalar türkiyede ve tüm dünyada bir yoksulluk sarmalı oluşturdu. Artan döviz, gayrimenkul ve taşıt fiyatları genç mühendisleri ümitsizliğe sürüklüyor. Yeni mezun bir mühendis 6-7 bin TL maaşla bırak ev araç sahibi olmayı insanca yaşamakta bile zorlanıyor. Hekimlerden sonra mühendis ve teknik elemanların da yurt dışında yaşama isteği üretme potansiyeli yüksek olan ülkemiz için başka bir kriz olarak kapıda. Bu ülkenin genç, nitelikli ve yurtsever mühendisleri adına gıda egemenliğinin, gıda güvencesinin ve gıdaya erişim hakkının geldiği noktadan endişe ve üzüntü duyuyoruz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.