Meclis açılıyor: İlk olarak 15 yasada değişiklik yapacak teklif geliyor » DevhaberDevhaber

24 Şubat 2024 - 23:29

Meclis açılıyor: İlk olarak 15 yasada değişiklik yapacak teklif geliyor

Son Güncelleme :

30 Eylül 2019 - 10:58

121 views
Meclis açılıyor: İlk olarak 15 yasada değişiklik yapacak teklif geliyor
19 Temmuz’da tatile giren TBMM, 27’nci yasama döneminin üçüncü yasama yılına yarın başlayacak.

DEVHABER – Meclis Genel Kurulu saat 15.00’te toplanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un açış konuşmasının ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Genel Kurul’a seslenecek. Erdoğan’ın, yeni döneme ilişkin mesajlarının yanı sıra, BM Genel Kurulu için gittiği ABD’deki temaslarının yansımaları ve en yakın sıcak gündem olan kuzey Suriye’deki operasyonlarla ilgili değerlendirme yapması bekleniyor. Açılış dolayısıyla akşam da TBMM Tören Salonu’nda resepsiyon verilecek.

PARTİLER KAMPA GİRECEK

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre yasama yılının ilk haftasında AKP ve CHP grupları kampa girecek. Bu nedenle Genel Kurul’un ilk hafta gündemi uluslararası sözleşmelerle düşük yoğunlukta geçeceği aktarıldı. AKP milletvekillerinin Kızılcahamam’da, CHP milletvekilleri de Abant’ta parti yöneticileriyle bir araya gelerek yeni döneme ilişkin hazırlık yapacağı ifade edildi.

YENİ SİSTEME REVİZYON-BAKIM

AKP’nin yeni sistemle ilgili ‘revizyon-bakım’ olarak değerlendirilen gözden geçirme planlarını, CHP’nin de yeniden düzenlenmiş şekilde parlamenter sisteme dönüş adımlarını kampta görüşmesi bekleniyor.

İKTİDAR VE MUHALEFET İTTİFAĞI YENİDEN ŞEKİLLENEBİLİR

İktidar ve ana muhalefet partilerinin yeni yasama yılına dönük planlarının, ittifakları yeniden şekillendirme olasılığını da beraberinde getirebileceği aktarıldı. Yeni sisteme uyumdan kaynaklanan aksaklıkların giderilmesi amacıyla TBMM İçtüzüğü’nün de yeniden düzenlenmesi hedefleniyor. AKP yönetiminin bu yasama yılında parlamentonun etkinliğini arttırmayı amaçlayan yeni değişiklikler için muhalefetle uzlaşma araması bekleniyor. Ayrıca Meclis Başkanlığının, TBMM çalışanlarının özlük haklarını da ilgilendiren yeni bir teşkilat yasası üzerinde çalıştığı öğrenildi.

15 YASADA DEĞİŞİKLİK YAPACAK TEKLİF

Kamp çalışmalarının ardından Meclis’in öncelikli gündemini yargı reformu teklifiyle Gümrük Yasası’nda değişiklik teklifi oluşturuyor. Yargı alanında önemli düzenlemeler içeren teklif, AKP yönetimince CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarına iletilmişti. Teklifin bu hafta son halini alması ve Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Bu teklifle 15 yasada değişiklik yapılması öngörülüyor. Yargı Reformu Strateji Belgesinde bir paket halinde yer alan düzenlemeler, gelecek aylarda yeni tekliflerle Meclis gündemine gelecek. İkinci yargı teklifinde infaz süreleriyle ilgili düzenlemelerin de yer alacağı belirtildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.