M.Toğrul, Narlı ovasındaki çimento fabrikasını meclise taşıdı » DevhaberDevhaber

6 Haziran 2023 - 18:52

M.Toğrul, Narlı ovasındaki çimento fabrikasını meclise taşıdı

Son Güncelleme :

15 Mayıs 2020 - 12:35

644 views
M.Toğrul, Narlı ovasındaki çimento fabrikasını meclise taşıdı

DEVHABER  –  TBMM İdare Amiri  Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL K.Maraş’ın Narlı ilçesindeki en  verimli ovasına kurulmak istenen, kalker ve marn ocaklarının tarımcılığı olumsuz etkileyeceğiden  TBMM sine bu konuda soru önergesi sundu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

“ Türkiye’nin en verimli ve sulanabilen ovalarından birisi olan Pazarcık-Narlı Ovasına,  dünyanın en büyükleri arasında sayabileceğimiz, 6 Km. ara ile devasa iki çimento fabrikası kurulmuştur. Narlı Ovası, baştan aşağı her şeyi ile tarımsal bir alan olarak planlanmış ve bu somut gerçekliğine göre, alt yapı ve üst yapı yatırımlarının geliştirildiği son derece verimli bir ovadır. Fakat iki çimento fabrikasının kurulmasından bu yana, başta Anayasa olmak üzere, yürürlükteki pek çok yasa ve yönetmelik ile Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası çevre sözleşmeleri çiğnenmiştir. Çimento fabrikaları, çimento elde etmek için kalker (kireç taşı, marn ve kil gibi doğal malzemeye ihtiyaç duyar. Narlı ovasına kurulmuş mevcut iki çimento fabrikasına, kireç taşı, marn, kil sağlayacak ve ovanın geneline dağılmış onlarca ocağın kurulacağı fabrikaların ilk kurulmaya başladığı günden bu yana gündemdeydi.

Pazarcık-Narlı bölgesindeki Çöçelli köyünde (mahalle), Çimko Çimento ve Beton San. Tic. A.Ş tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi faaliyetleriyle ilgili olarak ÇED (Çevresel Etki ve Değerlendirme) raporu yöredeki kurumlar ve muhtarlık aracılığıyla köy halkı ile paylaşılmış. Bu proje hayata geçirilecek olur ise kırma ve eleme işlemleri sırasında ortaya çıkacak çevresel etkilerin bölgenin doğal yapısını neredeyse geri dönüşü olamayacak şekilde bozacağı şüphe götürmeyecek bir gerçektir. Narlı-Çöçelli ovası birinci sınıf tarım arazisidir. Aynı zamanda bölgedeki mera alanlarında yöre halkı hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Söz konusu kalker ocağının yapılmasıyla birlikte birinci sınıf tarım arazisi olan, geçimini çiftçilik ve hayvancılık ile karşılayan yöre halkı büyük bir mağduriyet yaşayacaktır. Ocaklardaki patlamaların deprem fay hatlarını harekete geçirmesi gibi bir riskte bulunmaktadır.  “

Bu bağlamda;

  • Çimko Çimento ve Beton San. Tic. A.Ş tarafından Pazarcık Çöçelli köyünde gerçekleştirilmesi planlanan Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisinin yer seçimi yapılırken hangi kriterler göz önüne alınmıştır?
  • Pazarcık Çöçelli köyüne yapılması düşünülen Kalker Ocağının kapasitesi ne kadar olacaktır? Ocağın ömrü ne kadar olacaktır? Kalker ocağına günlük ortalama kaç araç giriş-çıkış yapacaktır?
  • Birinci sınıf tarım arazisi olan böylesi verimli bir alana yakın bir yerde bu projeyi hayata geçirmek yerine alternatif bir yer neden düşünülememiştir? Kalker ocağının Türkiye’nin en verimli tarım arazisinin üzerine kurulmasının nedeni nedir?
  • Kalker ocağının kurulmasıyla birlikte bölgedeki tarımın verimliliği sizce nasıl değişecektir?
  • Bölge halkı geçimini çiftçilik ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Tarımın zarar görmesi ve mera alanlarının yok olmasıyla birlikte çiftçilik ve hayvancılık ile geçimini sağlayan yurttaş yaşamını nasıl sürdürecektir?
  • Kalker ocağının kurulmasıyla birlikte bölgenin hava kalitesi sizce nasıl değişecektir?
  • Kalker ocaklarındaki patlama ve delme işlemlerinin, titreşim (yer sarsıntısı), hava şoku (gürültü), kaya fırlaması, toz ve kirletici gazlar gibi çevresel sorunlara sebep olduğu bilinmektedir. Bu patlama faaliyetlerinin bölgede yaşayan halkın sağlığına vereceği zararları nasıl telafi edeceksiniz?
  • Kalker ocaklarındaki patlamalar deprem fay hatlarını tetiklemektedir. Kalker ocağının yapılacağı bölge Doğu Anadolu Fay hattının tam olarak üstündedir. Bu gerçek biliniyor olmasına rağmen neden ısrarla kalker ocağı deprem fay hattının yakınlarına yapılmak isteniyor?
  • Yapılacak patlamalar sonucunda yarın bir gün olası bir deprem durumunda yaşanacak olumsuzluklardan vicdani sorumluluğunuz olmayacak mıdır?
  • Gerçeklere meydan okuyarak ve neredeyse insan zekâsıyla alay ederek Narlı-Çöçelli ovasını bir tarım ve hayvancılık ovasından çıkarıp kirli bir sanayi ovasına mı dönüştürmek istiyorsunuz?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.