KÜRTÇE AFİŞ NEDEN YOK? » DevhaberDevhaber

4 Aralık 2023 - 23:49

KÜRTÇE AFİŞ NEDEN YOK?

Son Güncelleme :

17 Nisan 2022 - 10:02

204 views
KÜRTÇE AFİŞ NEDEN YOK?
DEVHABER – Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’nde toplum sağlığına dikkat çekmek amacıyla Türkçe, İngilizce ve Farsça afişler asıldı. Kürtçe yer almadı. Hastanenin bu tavrı tepki çekti.

Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi yönetimi tarafından hastane binasının çeşitli yerlerine toplum sağlığına dikkat çekmek amacıyla İngilizce, Farsça, Türkçe afis asılırken; bu afişler arasında Kürtçe olmaması dikkat çekti.Hastanenin tavrına ilişkin Van-Hakkari Tabip Odası tepki gösterdi

‘SAĞLIĞA ERİŞİM HAKKI İHLAL EDİLDİ’

Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç, hastane yönetiminin bu tavrıyla “sağlığa erişimde eşitlik ilkesini ihlal ettiğini” belirtti. Tabip Odası olarak herkesin sağlık, eğitim gibi yaşamsal konularda erişim hakkının eşitliğini ve gerekliliğini savunduklarını belirten Yaviç, “Türkiye’de bu hakkın her zaman ihlal edildiğini” söyledi.

Nüfusunun yüzde doksanı Kürt olan ve Kürtçenin yaygın bir dil olarak kullanıldığı bir kentte bu dilin görmezden gelinmesinin abesle iştigal olduğunu belirten Yaviç, özellikle sağlık ve eğitim gibi hayati konularda anadilde eğitim hizmetinin öncelikli olması gerektiğini dile getirdi. Hastaların kendilerini anadilleriyle ifade ettiklerinde teşhis ve tedavinin daha hızlı ve kalıcı olabildiğini belirterek devlet hastanelerinde Kürtçe hizmet veren özel birimler olması ifade eden Yaviç, hastanelerdeki bu eksikler nedeniyle tabip odalarına sayısız şikayet gittiğini söyledi.

‘KÜRTÇE’NİN GÖRMEZDEN GELİNMESİ HAKARETTİR’

Kürtçe üzerine çalışmalar yürüten ARSİSA Dil Kültür Sanat Araştırmaları Merkezi Derneği Van Şubesi Temsilcisi Murat Sekmen de, farklı dillere dönük ötekileştirici tavrın kurumlara yansıdığını belirtti. Sağlık gibi hayati konularda bile böyle ayrımcı uygulamaların “ciddi bir suç” olduğunu söyleyen Murat Sekmen Kürtlerin de dillerine daha çok sahip çıkmaları gerektiğini ifade etti.

Konuyla ilgili olarak ulaştığımız Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği ise bir açıklama yapılmayacağını belirtti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.