SON DAKİKA

mp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indir

İşsizlik rakamları açıklandı

EKONOMİ, GÜNDEM, MANŞET

‘Koronavirüsden dolayı Türkiye’de üretim maliyetleri artabilir’

Bu haber 05 Şubat 2020 - 16:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Koronavirüsün küresel ekonomiye maliyeti tartışma konusu oldu. Türkiye’nin ithalatta Çin’e bağımlı olmasının üretim maliyetlerinin artabileceği ve ekonomide sarsıntıya yol açabileceği değerlendiriliyor.

DEVHABER- Koronavirüs nedeniyle Çin’de hizmet sektörü başta olmak üzere birçok sektörde aksamalar başladı.  Sağlık açısından küresel tehdit halini alan koronavirüs salgını aynı zamanda Çin ve dünya ekonomisini de etkilemesi bekleniyor.
SON 13 YILIN EN KÖTÜ GÜNÜ
Çin’de piyasaların 2015 yılından beri yaşadığı en kötü gün olarak kayıtlara geçen 3 Şubat 2020 gününde, Şanghay Borsası’nın CSI 300 endeksi, son 13 yılın en kötü açılışını yaparak yüzde 9,1 düştü. Çin Merkez Bankası’nın 171 milyar dolar değerinde para piyasaya sürmesi piyasaların kötü bir performans izlemesinin önüne geçemedi. Uzmanlar, Koronavirüsden kaynaklı Çin ekonomisinde yaşanan kötü gidişatın, Çin’e yakın ya da Çin’le aktif ticaret yapan ülkelerin de zarar göreceği öngörülüyor.
TÜRKYE İTHALAT BAĞIMLISI 
Türkiye ile Çin arasında yapılan ikili ticaret hacminde ilk kez 2000 yılında 1 milyar ABD Doları aşıldı. Devamındaki yıllarda sürekli artış yaşanan ticari ilişkilerde, 2018 yılı sonu itibariyle 23 milyar ABD Doları seviyesine ulaştı.  Böylece Çin, Türkiye’nin dünyada üçüncü, Doğu Asya’da ise en büyük ticari ortağı haline geldi. Çin, 2018 yılında Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 16’ncı Sırada iken giderek Çin’e bağımlı hale gelen Türkiye ise ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Çin, Rusya’dan sonra 2’nci sırada yer alıyor.
Koronavirüsün küresel ekonomiye maliyetinin daha yüksek olmasından endişe edilen bir süreçte, ithalatta Çin’e bağlı olan Türkiye ekonomisine etkisi tartışılmaya başlandı.
‘ÜRETİM MALİYETLERİ ARTABİLİR’
Koronavirüs kaynaklı Çin’deki bazı sektörlerde üretimin durma noktasına geldiğini belirten ekonomik politikçi Mustafa Durmuş, kısa dönemde dünya çapındaki dış ticaret üzerinde 160 milyar dolarlık bir daralmanın beklendiğini söyledi. Durmuş, Türkiye’nin Çin’e olan ithalatından dolayı yedek parça benzeri ithal ürünlerde üretim maliyetlerini arttıracağını belirtti. Durmuş’un önemle üzerinde durduğu bir nokta ise, söz konusu virüsün asıl olarak ekolojik bozulmanın yansıması olması oldu.
‘EKONOMİ SARSILIR’
İktisatçı Prof. Dr. İzzettin Önder ise, virüse çare bulunamaması halinde siyasi ilişkilere bağlı olarak ekonomik ilişkileri gündeme getireceğini dile getirdi. Türkiye’nin Çin ile olan ithalatı ve yine Çin’den Türkiye’ye gelen turistlerin hacmine dikkati çeken Önder, Çin’den son 20 yılda Türkiye’ye gelen turist sayısının 20’ye katlandığını ve sadece 2019 yılında Çin’den Türkiye’ye 426 bin turistin geldiği ifade etti.
Turistlerin gelememesi durumunda Türkiye ekonomisinin bu anlamda zarar uğrayacağını vurgulayan Önder, “Yine bir oyuncakla ya da bir kargo ile bu mikrop bulaşmaz ama bunun bir önemi yok. İnsanların psikolojik olarak neyi nasıl algıladıkları ile ilgili. Türkiye’nin ithalat hacmine baktığımızda Türkiye’nin önemli bir ilişkisi var. Eğer Çin’de üretim durma aşamasına gelirse bu durum Türkiye ekonomisini sarsar. Yani bu virüs sadece Çin ekonomisini sarsmayacaktır” diye konuştu.
‘TÜRKİYE ÇİN’DEKİ SİPARİŞLERİNİ ÇEKEBİLİR’
Türkiye-Çin ilişkileri ve uluslararası ilişkiler uzmanı Ceren Ergenç ise, ABD’ye satış yapan bilişim teknoloji fabrikaları dışında Çin’de üretimin durma noktasına geldiğini kaydetti. Ergenç, fabrikaların açılmaması durumunda piyasaların Güney Asya ülkelerine kayabileceğini ifade etti.
Türkiye’nin de ihtimal dahilinde tekstil gibi ürünlerden Çin’deki siparişlerini çekebileceğini belirten Ergenç, şöyle devam etti: “Çin’in enerji tüketimi ciddi oranda durmuş durumda. Bu da Ortadoğu’daki petrol fiyatlarını etkileyecek ve genel olarak da dünya ekonomisinde bir küçülme yaşanması bekleniyor. Şu an tamamen bir belirsizlik dönemi yaşanıyor. Önümüzdeki hafta Çin’de fabrikalar üretime devam edip etmeyeceği de belirsiz.”
Kaynak: MA/ Selman Güzelyüz 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.