Komünistlerden 'Barın' açıklaması: Yavaş ve Akşener ne paylaştıklarının farkında mı? » DevhaberDevhaber

14 Nisan 2021 - 16:31

Komünistlerden ‘Barın’ açıklaması: Yavaş ve Akşener ne paylaştıklarının farkında mı?

Komünistlerden ‘Barın’ açıklaması: Yavaş ve Akşener ne paylaştıklarının farkında mı?
Son Güncelleme :

07 Nisan 2021 - 15:30

36 views

DEVHABER- TKH tarafından yapılan açıklamada “İç siyasette milliyetçilik yapmak adına emperyalizmin planlarına destek olarak ve cihatçı terör örgütlerine sahip çıkarak muhaliflik yapılamaz!Meral Akşener ve Mansur Yavaş ya ne paylaştıklarının farkında değiller ya da kendilerinin politik yaklaşımları budur!” denildi.

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP’li ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın sosyal medya üzerinden “Barın Katliamı” adıyla yaptıkları paylaşıma ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, paylaşımların dezenformasyon ürünü, cihatçı teröre çanak tutan sorunlu ve gerçek dışı açıklamalar olduğu ifade edilirken, Mansur Yavaş ve Meral Akşener’in, Suriye’de El Kaide, IŞİD, El Nusra ve HTŞ adlarıyla bilinen cihatçı terör örgütleriyle tıpa tıp benzer bir örgütün silahlı ayaklanmasını desteklemelerinin siyasi bir sorun ve politik olarak körlük olduğu vurgulandı.

“Yavaş ve Akşener ne paylaştıklarının farkında mı? Laiklik ve anti-emperyalizm turnusol kağıdıdır!” başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP’li ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın sosyal medya üzerinden “Barın Katliamı” adıyla yaptıkları paylaşımlar dezenformasyon ürünü, cihatçı teröre çanak tutan sorunlu ve gerçek dışı açıklamalardır!

Barın’da 1990 yılında yaşanan olay, Türkistan İslam Partisi adıyla bilinen El Kaide uzantılı cihatçı örgütün, Afganistan’dan gelen silahlı dinci militanlarla birlikte silahlı “protesto” eylemidir. Çin güvenlik güçlerince bastırılan silahlı ayaklanmanın cihat adına yapıldığı iddia edilmişti.

Türkistan İslam Partisi adını taşıyan cihatçı örgüt, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “şeriat devleti” kurmak isteyen silahlı bir örgüt olup, Türkiye tarafından bile terör örgütü olarak kabul edilmektedir. ABD tarafından ise daha geçen sene terör listesinden çıkarılması, bu örgütün kimliğini ve misyonunu anlamak açısından herkes için açıklayıcı olacaktır.

Afganistan’da büyütülen ve buradan IŞİD adıyla Suriye’de yakından tanıdığımız El Kaide’nin arkasında gerici Körfez Arap emirlikleri olduğunu ve hepsinin akıl hocasının da ABD emperyalizmi olduğunu çok iyi biliyoruz!

Bugün ABD emperyalizmi tarafından Çin başta olmak üzere Türki Cumhuriyetlerde istikrarsızlık yaratmak için Müslümanlık kimliği üzerinden cihatçı örgütlerin nasıl beslendiğini ve kullanıldığını çok iyi biliyoruz. Benzer bir biçimde FETÖ’nün de özellikle Türki Cumhuriyetlerde ABD emperyalizminin yörüngesi, yönlendirmesi ve desteği ile örgütlenmesi yine ülkemizin bildiği gerçeklerin başında gelmektedir.

Mansur Yavaş ve Meral Akşener’in, Suriye’de El Kaide, IŞİD, El Nusra ve HTŞ adlarıyla bilinen cihatçı terör örgütleriyle tıpa tıp benzer bir örgütün silahlı ayaklanmasını desteklemeleri siyasi bir sorun ve politik olarak körlüktür! Türkistan İslam Partisi’nin bugün İdlib’de El Kaide kökenli HTŞ ile aynı safta “savaştığını” ve İdlib’de Türk askerine saldıranların başında geldiklerini ayrıca belirtelim! Yine Barın olaylarının doğrudan başlatıcısı olan bu örgütün bugün Suriye’de ne gibi bir misyonu olduğunu da hatırlatmak isteriz.

İç siyasette milliyetçilik yapmak adına emperyalizmin planlarına destek olarak ve cihatçı terör örgütlerine sahip çıkarak muhaliflik yapılamaz!

Meral Akşener ve Mansur Yavaş ya ne paylaştıklarının farkında değiller ya da kendilerinin politik yaklaşımları budur!

Laiklik ve anti-emperyalizm bugün gerçek mücadelenin ve muhalefetin turnusol kağıdıdır!”

KAYNAK: Gazetemanifesto

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.