Kışla değil üniversite kapısı: Boğaziçi kayyumu ne akademik faaliyete izin veriyor ne sendikal faaliyete » DevhaberDevhaber

11 Aralık 2023 - 03:13

Kışla değil üniversite kapısı: Boğaziçi kayyumu ne akademik faaliyete izin veriyor ne sendikal faaliyete

Son Güncelleme :

17 Aralık 2021 - 17:14

88 views
Kışla değil üniversite kapısı: Boğaziçi kayyumu ne akademik faaliyete izin veriyor ne sendikal faaliyete

DEVHABER- Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve Eğitim Sen işyeri temsilcisi Can Candan’ın kayyum rektörlerin emriyle üniversiteye alınmaması, Güney Kampüs kapısında KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil’in de katıldığı basın açıklaması ile protesto edildi.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Can Candan’ın kayyum rektörlerin emriyle üniversiteye alınmaması, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil’in de katıldığı basın açıklaması ile protesto edildi. Şükran Kablan Yeşil şunları söyledi.

Kayyum zihniyeti, antidemokratik uygulamalar burada da karşımıza barikatlarla çıktı. İşyeri temsilcimiz Can Candan’ın içeri girmesi engellendi. Biz buradan şunu soruyoruz. Bıkmadan, usanmadan, bu antidemokratik, hukuksuz, kafanıza göre uygulamalara ne zaman son vereceksiniz? Uluslararası sözleşmelerin, anayasanın, yasaların bize tanımış olduğu sendikal hak ve örgütlenmelerindeki bu barikatları nereye kadar devam ettireceksiniz? Bu neyin korkusudur ki, bu ülkede, bu üniversitede çağdaş, bilimsel, demokratik, özerk bir eğitimin önündeki bu engellemeleri nereye kadar devam edeceksiniz? Biz aslında bu sorunun da cevabını çok iyi biliyoruz. Çok iyi biliyoruz ve bunu en güçlü şekilde söylemeye de devam edeceğiz. Korkuyorsunuz, bizim haklı ve doğru oluşumuzdan korkuyorsunuz. Bilim üreten, demokratik, çağdaş bir eğitim üreten bu bilim yuvalarını kendi gerici zihniyetinizle dönüştürmeye çalışıyorsunuz. Ama bugün aylardır direnişte olan yere bakmayacağız diye, üniversitesine, geleceğine sahip çıkan gençler ve akademisyenler olarak buna izin vermeyeceğimizi bir kere daha söylemek istiyoruz. Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki bütün engellemeler son buluncaya dek bu mücadeleye devam edeceğiz.

Ardından söz alan Can Candan şunları söyledi:

Bugün KESK’ten ve Eğitim Sen’den sendikal faaliyet yürütmek için Boğaziçi Üniversitesi’ne geldik. Ben daha önce akademik faaliyetlerimi gerçekleştirmek için Boğaziçi Üniversitesi’ne alınmamıştım. Bugün de işyeri temsilcisi olmama rağmen sendikal faaliyetleri yerine getirmek için geldiğimde yine bir engellemeyle karşılaştım. Bir yıldır bunu söylüyoruz, biz kesinlikle kabul etmiyoruz bu tür uygulamaları ve haklarımızdan da kesinlikle vazgeçmiyoruz. Hep birlikte bugünlerin değiştiğini de göreceğiz ve özgür bir şekilde sendikal faaliyetlerimize her zaman olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesi’nde de devam edeceğiz.

Sendika.Org

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.