Kılıçdaroğlu: Zor işleri başarırsak iktidar olabiliriz » DevhaberDevhaber

28 Mayıs 2023 - 15:35

Kılıçdaroğlu: Zor işleri başarırsak iktidar olabiliriz

Son Güncelleme :

10 Eylül 2020 - 22:56

141 views
Kılıçdaroğlu: Zor işleri başarırsak iktidar olabiliriz

DEVHABER  – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, il başkanlarının görevinin zor işleri başarmak olduğunu belirterek, “Zor işleri başaramayacaksanız il başkanı olmanın bir mantığı yok. Zor işleri başaracağız, o zaman iktidar olabiliriz” dedi.

Kılıçdaroğlu, video konferans yöntemiyle partisinin il başkanlarına seslendi. CHP’nin iktidara yürüdüğünü, tüm il başkanlarının bu heyecanı yüreklerinde hissetmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, bu nedenle herkesin ‘İktidara yürüyen bir il başkanı’ sorumluluğu içinde çalışmasını istedi.

İl başkanlarının, parti üyesinin olmadığı yerlerde partiye üye kaydetmesi gerektiğini ifade eden CHP lideri, bu yapıldığı takdirde sonuç alabileceklerini söyledi.

Son yerel seçimde çok az oyla seçimi kaybettikleri yerler üzerine yoğunlaşılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “Demek ki az oyla kaybettik, orada bir tabanımız oluştu. O tabanı diri tutmak lazım. Oralara ağırlık vermek lazım” ifadelerini kullandı.

‘İktidar tek başına bir kişinin çalışmasıyla olmuyor’

Her il başkanının, “Şu ilçede seçimi kıl payı kaybettik, buraya ağırlık verilecek”“Şu şu köyde, beldede hiç üyemiz yok” şeklinde kendisine liste çıkarması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Her il başkanı için bir performans belirleyeceğiz. Her il başkanının bir karnesi olacak. Belirlenecek performans kriterlerine hangi il başkanının uyup uymadığını, hangi il başkanının çalışıp çalışmadığını hepsini alacağız koyacağız bir tarafa. Madem ki iktidar istiyoruz, iktidar tek başına bir kişinin çalışmasıyla olmuyor. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Söylem birliği, güç birliği, eylem birliği yapmak zorundayız. Yapabilirsek başarılı oluruz. Performans kriterleri olacak. Size bunları önceden göndereceğiz. Her il başkanı bilecek, bu performansa uyuyor muyum, uymuyor muyum, ürettim mi, üretmedim mi, yeni üyeler kazandırdım mı, kazandırmadım mı?”

İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi anlatılacak

CHP tarihinde beyannamelerin önemli yer tuttuğunu belirten Kılıçdaroğlu, partisinin 1959’da yapılan 14. kurultayında kabul edilen İlk Hedefler Beyannamesi’ne değindi. Kılıçdaraoğlu, Anayasa Mahkemesi ve yargının bağımsızlığından bahseden beyannamedeki maddelerden pek çoğunun, daha sonra belli dönemlerde hayat bulduğunu anlattı.

Partisinin son kurultayında ise İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ni yayınladıklarına işaret eden Kılıçdaroğlu, her il, ilçe başkanı, her milletvekili, her parti meclisi üyesinin bu beyannameyi cebinde taşımasını, bir tane muhtara, bir tane kanaat önderine vermesini istedi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Burada toplumu rahatlatacak, umut verecek, gelecek vaat eden düzenlemeler var. Bu anlatılacak. Bunu anlatmak için Genel Merkez olarak bir hazırlık yapıyoruz. Bu konuyu anlatmak için bir grup gerekirse akademisyen, bir grup milletvekili, bir grup parti meclisi üyemiz, gerekirse MYK üyelerimiz, gelecekler önce örgütlere İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ni anlatacaklar. Sonra bunları siz gittiğiniz her yerde anlatacaksanız. Bunu sizden istiyoruz. Çünkü bu bizim tarihimizde ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok önemli bir belgedir. Gelecekte Türkiye’nin çağdaş anlamda demokratikleşme standartlarını yakalaması için öngörülen hedefleri belirliyor. Aynı zamanda büyüme, siyasetin saygınlık kazanması bütün düzenlemeler bunun içinde üç aşağı beş yukarı yer alıyor.”

KAynak : gazetediken

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.