Kılıçdaroğlu: 82 milyonu kucaklayacak bir iktidara ihtiyacımız var » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 18:09

Kılıçdaroğlu: 82 milyonu kucaklayacak bir iktidara ihtiyacımız var

Son Güncelleme :

09 Temmuz 2019 - 14:27

132 views
Kılıçdaroğlu: 82 milyonu kucaklayacak bir iktidara ihtiyacımız var
DEVHABER – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuşuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık olağan grup toplantısında konuşuyor.

“Türkiye’de değişimin adresi Cumhuriyet Halk Partisi’dir” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Hiç kimsenin inancı, kimliği, yaşam tarzı dolayısıyla ötekileştirilmesini istemedik” dedi.

“Birilerine değil, Saray’a değil, vatandaşa hizmet etmek istiyoruz” diyen CHP liderinin grup toplantısındaki konuşmasından satır başları şöyle:

“-Uygarlığın temeli, kanıtı kültürel birikimdir. Kültürel birikimi arttırır, taş taş üstüne koyarsanız bir şeylerin ilerlediğini görürsünüz. Geçen hafta Küçük İskender’i kaybettik, gönüllerimizde yaşayacak.

-İnsan Allahın yarattığı değerli varlıksa, dünyanın her yerinde insana saygıyla yanaşmamız lazım. Bir mucit çıkar bir icat yapar, herkes ondan yararlandır. Edison’un ampülü bulması gibi.

Bu bağlamda insanları öldürmek, bir etnik kimliğe katliam yapmak insanlığa aykırıdır.”

 

SREBRENİTSA VE ÇORLU KATLİAMINDA YAŞAMINI YİTİRENLERİ ANDI

 

CHP lideri konuşmasında ayrıca 8 binden fazla sivilin hayatını kaybettiği Srebrenitsa katliamı ve 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciasında yaşamını yitirenleri andı.

“Aileler sadece bir şey istiyor; adalet istiyorlar” diyen geçen hafta Çorlu tren faciasının duruşmasında ailelere yapılan polis saldırısını ve yaşananları eleştirerek “Ya ne yapıyorsunuz siz? Arzu ettikleri adalet sağlansın, adaleti istiyorlar. Biber gazlarını sıkarak, copları indirerek insanları adalet arayışından vazgeçiremezsiniz. Hangi anneyi çocuğunun ölümünü araştırmasını engelleyebilirsiniz. Adaleti isteyecektir. Aileler suçlu gibi muamele gördü. Biz CHP için bu olayın takipçisi olacağız. Neden? Hak arayan insanlara adalet için haklarını teslim edeceğiz. Benzer olaylar bir daha yaşanmasın diye araştırılmasını istedik ama kabul edilmedi ” dedi.

“Aramızda mevsimlik orman işçileri var” diyen CHP lideri, işçilerin çalışma koşullarına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bütçede para yok diyorsanız 2750 kişinin maaşını ben ödeyeceğim arkadaş. 2750 kişi çalışacak evine ekmek götürecek. Sarayın müdavimleri var ayda 18 bin lira. Bunlara bu para da ödenmiyor.”

 

ODTÜ’DEKİ SALDIRI

 

“Bir ülkeyi büyüten, saygınlık kazandıran kurumların başında üniversiteler gelir” diyen ana muhalefet partisi lideri, ODTÜ’deki polis saldırısını şunları dile getirdi:

“Üniversite kurmak daha nitelikli, kaliteli sorular sağlamasını sağlamaktır. ODTÜ de bizim gözbebeğimiz üniversitelerdendir. Hepimiz gençliğimizi yaşadık, onların taleplerini dinlemek lazım, neden isyan etti, otur oturduğun yerde yerine istediklerine kulak kabartmak lazım.

Üniversitenin  ortasında ağaç kesimine itiraz ediyorlar. Birini dövdüler mi, cam çerçeve kırdılar mı hayır! Bunlar bizim geleceğimiz, bunlar bizim evlatlarımız. Yarının kaymakamı, öğretmeni. Neden şiddet, neden baskı? Ne istediklerini konuşmamız lazım. Olay büyüyünce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı arkadaşımız Mansur Yavaş arıyor ODTÜ rektörünü “Yurda mı ihtiyacınız var, para harcamayacaksınız ben size yurt yapacağım” dedi.

ODTÜ rektörüne sesleniyorum; öğrenciler benden ve senden daha iyi sorgulayan evlatlarımızdır. Onlar bizim çocuklarımız. Mansur Başkanın sesine kulak verin. Öğrencilerin bütün istedikleri niteliklere sahip bir yurt yapıp verecek size. Öğrencinin burnu kanamasın istiyoruz. Orada o çocuk cop yediğinde o çocukların anne babaları, yurttaşlar üzülüyor. Onlar büyüyecekler mucit olacaklar, çok önemli başarılara imza atacaklar. Niye küstürüyoruz bu çocukları. Üniversite şiddet olmaz, tartışma olur uygarca. Dünya görüşlerini paylaşırlar. Gençler heyecanlıdır. İdare kavgaya zemin hazırlamamalıdır.”

 

SETANIN FİŞLEME RAPORU

 

Kılıçdaroğlu gazetecileri fişleyen SETA raporuna ilişkin ise şunları söyledi:

“Bu rapor medya tarihimizin yüz karasıdır. Gazetecileri fişlerseniz doğru haberi nereden alacağız? SETA iktidardan para alan bir kuruluştur, dünyanın parası veriliyor.

SETA, çocukları aç ailelerle niye ilgilenmiyor, dış politikayı niye araştırmıyor? Neden, çünkü Saray üzülür.  SETA dediğiniz kuruluş bir düşünce kuruluşu değil, iktidarın borazanlığını yapan, oradan para alan, cebini dolduran, iktidarın şakşakçısı bir kuruluştur.

Bütün baskılara rağmen kalemini satmayan gazeteciler var. Onların başımın üstünde yeri var, onların önünde şapkalarımızı çıkarıyoruz.”

Ayrıntılar geliyor…

(artigercek)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.