Kadınlar " Nagihan’ın ruhuyla mücadeleyi büyüteceğiz " » DevhaberDevhaber

6 Haziran 2023 - 19:56

Kadınlar ” Nagihan’ın ruhuyla mücadeleyi büyüteceğiz “

Son Güncelleme :

05 Ekim 2022 - 15:50

101 views
Kadınlar ” Nagihan’ın ruhuyla mücadeleyi büyüteceğiz “
DEVHABER  – Katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel için birçok kentte yapılan açıklamada, “Nagihan’ın ruhuyla ve onun mirasıyla mücadelemizi büyüteceğiz” mesajı verildi.
Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde dün uğradığı silahlı saldırı sonunu katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel için kadınlar alanlarda. “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla bir araya gelen kadınlar, “mücadele” mesajı verdi.
URFA 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Kadın Meclisi üyeleri, Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etti. HDP Urfa İl Örgütü binasında bir araya gelen kadınlar Nagihan Akarsel’in fotoğrafları ve “Jin jiyan azadî” sloganları eşliğinde açıklamanın yapıldığı Urfa merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önüne yürüdü. TJA ve HDP Kadın Meclisi öncülüğünde yapılan açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Urfa İl Örgütü, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Urfa Şubeler Platformu birleşenleri, Urfa İl Kadın Platformu ve çok sayıda yurttaş destek verdi. “Jin jiyan azadî” dövizlerinin açıldığı açıklamada konuşan HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Sevda Çelik Özbingöl, Akarsel’in katledilmesini kınayarak, kadınların onun mücadelesine sahip çıkacağı sözü verdi. Açıklama alkış ve “Jin jiyan azadî” sloganları ile son buldu.
ADIYAMAN
TJA ve HDP Adıyaman Kadın Meclisi üyeleri, Nagihan Akarsel’in katledilmesini basın toplantısı ile protesto etti. HDP Adıyaman İl Örgütü binasında yapılan açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adıyaman temsilciliği ve Yeşiller Sol Parti yöneticileri destek verdi. Toplantının yapıldığı salona “Em êrîşên li dıjî tekoşîna jinan qebûl nakin” pankartı asıldı. Toplantıda konuşan HDP Kadın Meclisi üyesi Semra Karadağ, “Bizler kadın özgürlük mücadelesinden bir saniye dahi uzak düşmeyeceğiz ve Nagihan’ın kalemini yerde bırakmayacağız. Kadının bilgeliği için jineolojîyi bütün dünya kadınlarının bilimsel öz savunması olarak büyüteceğiz. Kürt kadınlarına yönelik gelişen saldırılar karşısında tüm kadın hareketlerini dayanışmaya ve özgürlük mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” dedi.
Toplantı, “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla son buldu.
HATAY 
Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Hatay İl Örgütü binası önünde Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etti.  Açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. HDP Hatay Kadın Meclisi üyesi Seher Cevheroğlu, Akarsel’in katledilmesine tepki göstererek, “Kadın mücadelesine düşman olanlar bilmelidir ki bizler Nagihan’ın ruhuyla ve onun mirasıyla mücadelemizi günbegün büyüteceğiz” dedi.
HDP İskenderun İlçe Örgütü, parti binasında yaptığı açıklamayla Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etti. Çok sayıda partilinin katıldığı açıklamada konuşan HDP İlçe Örgütü yöneticisi Fidan Durmuş, Akarsel’in katillerinden hesap soracaklarını belirtti. Durmuş, “Kadın özgürlüğünün hakim olduğu demokratik sistemi kadınların öncülüğünde mutlaka inşa edeceğiz. Nagihan’a sözümüz mücadelemizi yükseltmek olacaktır. Kalemini de sesini de hayallerini de asla yarım bırakmayacağız. Nagihan’ın bıraktığı yerden kalemini aldık, sesini ve sözünü bulunduğumuz her yerden en güçlü şekilde duyuracağımızın sözünü veriyoruz” dedi.
KARS 
TJA, Kars’ta HDP binası önünde açıklama yaptı. HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın yanı sıra çok sayıda partili açıklamaya katıldı. HDP’li Orhan, Akarsel’in kadın özgürlük mücadelesinin öncülerinden olduğunu ifade etti.
Orhan, “Bu tekçi, cinsiyetçi ve faşist rejimler, her zaman ses yükselten, itiraz eden, özgürlüğü ve eşitliği savunan, özellikle de kadın özgürlük mücadelesi yürütenlere karşı tahammülsüzdür. Bu nedenle yıllardır baskı ve zulümlere rağmen geri adım atmadan, jineoloji çalışmalarıyla kadınların sesi olan Nagihan’a sıkılan kurşunlar tüm kadınlara sıkılmıştır. Ne onun kalemi, ne mücadelesi, ne duruşu noktasında asla geri adım atmayacağız” diye konuştu.
Açıklama, “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla son buldu.
HAKKARİ
HDP Hakkari İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda partili katıldı. HDP Hakkari Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, “Kadınları susturmaya ve sindirmeye çalışanlara karşı cevabımızı, özgürlük mücadelemizden bir adım dahi geri adım atmayarak vereceğiz” dedi.
Yüksekova’da yapılan açıklamaya da çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada katledilen Akarsel’in fotoğraflarının bulunduğu dövizler ve “Jin, jiyan, azadî” yazılı pankartlar taşındı. ÖHD’li avukat Cevahir Ağralı, “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla gerçekleşen devrimlere öncülük eden kadınların hedef alındığını kaydetti. Seven, “Kadın yoldaşlarımızın hedef alınması, katledilmesi elbette ki şaşırtıcı değil. Ölüm, kan, katliam ve talan üzerinden kendini var eden iktidar aklı, anlamlı bir yaşamı inşa eden kadınlara karşı yüzyıllardır savaş açmıştır” dedi.
Açıklama, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî bexwedana jinan” sloganlarıyla son buldu.
ADANA 
HDP Adana Kadın Meclisi ve TJA, Heykelli Park’ta açıklama yaptı. HDP Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya, katliamı kınayarak, “Kadın özgürlük mücadelesinden bir saniye dahi uzak düşmeyeceğiz. Nagihan’ın kalemini yerde bırakmayacağız. Jineolojî’yi bütün dünya kadınlarının bilimsel özsavunması olarak büyüteceğiz” diye kaydetti.
MERSİN 
HDP Mersin İl Örgütü önünde yapılan açıklamada, “Jin, jiyan, azadî, kadınları susmayacak” pankartı açıldı. HDP milletvekilleri Rıdvan Turan ve Fatma Kurtalan ile çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. HDP Mersin Kadın Meclisi’nden Hamdiye Kırıcı, Akarsel’in duruşuyla herkese ilham olmuş bir kadın olduğunu belirtti. Kırıcı, “Nagihan’a sıkılan kurşunlar kadın özgürlük mücadelemize sıkılmıştır. Bu kurşunlar kadınların sesine, sözüne sıkılmış kurşunlardır. Nagihan’ın Kürt kimliği, kadın kimliği, gazeteci kimliği şahsında bizleri susturmaya ve sindirmeye çalışanlara cevabımızı kadın özgürlük mücadelemizden bir adım dahi geri atmayarak vereceğiz” diye konuştu.
ANTEP
Hdp Antep il örgütü il binasında Nagihan Akarsel için basın açıklamasında bulundular.Partili ve sivil toplum kuruluşları ve kadınlar katıldı. Nagihan Akarsele sıkılan kurşun tüm kadınlara sıkılmıştır.Kadın özgürlük mücadelesi durmayacak. Onun bıraktığı bayrağı biz taşıyacağız ifadelerini kullandılar.
Açıklamada sık sık “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana jinan” sloganları atıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.