İzmir B.Ş Belediyesi'nden 'Kürtçe yasağı'! » DevhaberDevhaber

21 Eylül 2023 - 17:52

İzmir B.Ş Belediyesi’nden ‘Kürtçe yasağı’!

Son Güncelleme :

21 Temmuz 2019 - 13:57

202 views
İzmir B.Ş Belediyesi’nden ‘Kürtçe yasağı’!

DEVHABER  – İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden sanatçılara ‘Kürtçe şarkı söylemeyin’ iddiası üzerine Belediye yetkilileri açıklama yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nden sanatçılara ‘Kürtçe şarkı söylemeyin’ iddiası üzerine Belediye yetkilileri açıklama yaptı. İlkses Gazetesi’nden Çağla Geniş‘in haberine göre yarın Kadifekale’de kurulan Pagos Üretici Pazarı’nın açılışında konser verecek olan İzmir Müzisyenler Derneği’ne “sahnede Kürtçe söylemeyin” uyarısı yapıldı. İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada sansürü doğruladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Kadifekale Pagos Üretici Pazarı’nın 20 Temmuz Pazar günü yapılacak açılış töreninde sahneye çıkmaya hazırlanan İzmir Müzisyenler Derneği,  yasakla karşılaştı. İddiaya göre; konser için çok dilli bir repertuar hazırlayan müzisyenlere, belediye yönetimi tarafından ‘Kesinlikle Kürtçe şarkı çalmayacaksınız’ denildi. Olayı sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaşan İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu, “Repertuarımıza müdahale edilerek bize dayatılan Kürtçe yasağı üzerine içimden gelenleri paylaşmak istiyorum. Konserde Kürtçe, Arapça, Gürcüce, Boşnakça, Rumca, Ermenice, Çerkezce, Lazca, Farsça, Azerice, Makedonca ve birçok dilde halk şarkıları seslendirecektik. Ancak ilginç bir gelişme yaşandı. Bize ‘Kesinlikle Kürtçe yapmayacaksınız’ denildi. Diğer dillere izin var fakat Kürtçe kesinlikle yasak. Anadil temel bir hak ve özgürlüktür. Yasak, baskı, inkar ve asimilasyon politikaları ile oluşan sorunlar zaten bu ülkeye gereğinden fazla zarar verdi enerjisini tüketti. Neden bu ısrar? Anlamak da kabullenmek de gerçekten mümkün değil” dedi.

REPERTUVARA KÜRTÇE YASAĞI

Yaşanan olay karşısında üzüntüsünü dile getiren Çaparoğlu, “Repertuarımıza müdahale edilerek bize dayatılan Kürtçe yasağı üzerine içimden gelenleri paylaşmak istiyorum. Bu Cumartesi Kadifekale’de pazaryeri açılışı var. İzmir Müzisyenler Derneği olarak çok dilli bir repertuar ile sahnede olacak ve kentin tüm unsurlarını temsil eden bir repertuarla her yöreden, her kültürden, ozanlardan seçkiler, barış ve kardeşlik türküleri ile Kürtçe, Arapça, Gürcüce, Boşnakça, Rumca, Ermenice, Çerkezce, Lazca, Farsça, Azerice, Makedonca ve birçok dilde halk şarkıları seslendirecektik. Ancak ilginç bir gelişme yaşandı. Bize ‘Kesinlikle Kürtçe yapmayacaksınız’ denildi. Diğer dillere izin var fakat Kürtçe kesinlikle yasak. Anadil temel bir hak ve özgürlüktür. Yasak, baskı, inkar ve asimilasyon politikaları ile oluşan sorunlar zaten bu ülkeye gereğinden fazla zarar verdi enerjisini tüketti. Neden bu ısrar? Anlamak da kabullenmek de gerçekten mümkün değil. Kadifekale gibi Kürtlerin de yaşadığı bir yerde kapsayıcı ve kucaklayıcı olmak daha çok değer katmaz mı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne? Güzel İzmir’in aynı kenti paylaşan tüm unsurlarının aidiyet duygusunu güçlendirmek, kimlik, kültür, inanç ayrımı olmaksızın her bir İzmirlinin hak ettiği saygınlıkla temsil edilmesi daha çok değer katmaz mı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne?” diye sordu.

 

Kaynak : gazete emek

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.