HSK'ye göre Erdoğan aleyhine karar veren hakim tarafsız değil » DevhaberDevhaber

28 Şubat 2024 - 19:53

HSK’ye göre Erdoğan aleyhine karar veren hakim tarafsız değil

Son Güncelleme :

06 Mart 2019 - 13:32

149 views
HSK’ye göre Erdoğan aleyhine karar veren hakim tarafsız değil
DEVHABER – HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Erdoğan’a hakaret ettiği için yargılanan bir sanık hakkında beraat kararı verdikten sonra ‘yer değiştirme cezası’ alan hakim hakkında açıklama yaptı.

 

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği için yargılanan bir sanık hakkında beraat kararı vermesinin ardından yer değiştirme cezası alan hakim Aydın Başar hakkında açıklama yaptı.

Hiçbir hakime vicdani kanaatine göre sadece karar verdiği için ceza verilmesinin söz konusu olamayacağını söyleyen Yılmaz, hakimin beraat kararıyla ilgili yazdığı gerekçe nedeniyle şikayet edildiğini, gerekçe incelendiğinde, ‘hakimin sanıkla aynı düşünce dünyasını paylaştığı izlenimi verip, kendisini sanık yerine koyduğu, toplumun farklı kesimlerinin siyasi düşüncelerine, bu kesimlerin olaylar hakkındaki kanaatlerine yer verdiği ve siyasi değerlendirmelerde bulunduğu’nun görüldüğünü savundu.

Hakimin verdiği beraat kararının temyiz incelemesi sonrası Yargıtay tarafından bozulduğunu belirten Yılmaz, HSK’nin yaptığı inceleme sonucu, hakim hakkında disiplin suçundan işlem yapıldığını söyledi. Yılmaz, yargılamaya konu dosyada, sosyal medya paylaşımları açıkça suç teşkil etmesine rağmen dosya kapsamındaki delillerle örtüşmeyecek şekilde beraate hükmedilmek suretiyle ilgilinin yargısal görevini tarafsız, ön yargısız ve iltimassız yerine getiremeyeceğini ortaya koyduğu kanısına vardıklarını aktardı.

‘GÖREVİNİ DOĞRU VE TARAFSIZ YAPMAYACAĞI KANISI UYANDIRDI’

Başkanvekili Yılmaz, bu nedenlerle hakime, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunundaki, ‘Yaptıkları işler ve davranışlarla görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısını uyandıran hakim ve savcılara yer değiştirme cezası uygulanacağı’na ilişkin hüküm gereğince disiplin cezası verildiğini söyledi.

 

‘BU TÜR DAVRANIŞLARA İZİN VERİLEMEZ’

 

Aynı hakim tarafından darbe girişiminden hemen sonra aynı suç nedeniyle yapılan yargılamalarda mahkumiyet kararı verildiğinin görüldüğünü belirten Yılmaz, “Hiçbir hukuk devletinin kendi varlığını tehdit eden adalet sistemini keyfileştirecek bu tür davranışlara izin vermesi düşünülemez. Bu nedenle hakkında soruşturma yapılan ilgili hakim hakkındaki düzenlenen müfettiş raporu önce HSK 2. Dairesi’nde görüşülmüş ve verdiği kararın sonucu nedeniyle değil, kararda zikrettiği gerekçenin hukuk ahlakına, yargı geleneklerimize Anayasa ve yasalarımızın öngördüğü sınırlara aykırı olması, en önemlisi ise hakimin tarafsızlık ilkesini gölgeleyen, adalete duyulan güven ve saygınlığı azaltıcı nitelikte görülmesi nedeniyle Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun öngördüğü yaptırıma tabi kılınmıştır” şeklinde konuştu.

Verilen kararın, ilgilinin yeniden değerlendirme talebi gereği HSK 2. Dairesi’nde yeniden görüşüldüğünü ve talebin reddedilmesinden sonra itiraz üzerine HSK Genel Kurulu’nda da ele alındığını anlatan Yılmaz, Genel Kurul tarafından da talebin reddedilmesi üzerine kararın kesinleştiğini söyledi.

Yılmaz, sırf verdiği karar nedeniyle hakimi cezalandırmasının HSK’nin varlık nedenine aykırı olduğunu söyledi. 

Kaynak : artigercek.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.