SON DAKİKA

Türk Lirası erimeye devam ediyor

DÜNYA, EKONOMİ, GÜNDEM, MANŞET

“HERKESİN BAROSU-HER MESLEKTAŞA EŞİT YAKINLIKTA BİR BARO”

Bu haber 25 Temmuz 2020 - 16:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DEVHABER – ’HERKESİN BAROSU-HER MESLEKTAŞA EŞİT YAKINLIKTA BİR BARO’’ sloganı ile yola çıkan Avukat Ömer Faruk Akan, 3-4 Ekim tarihlerinde yapılacak Genel Kurulda Gaziantep Barosu Başkanlığına Aday olduğunu açıkladı.

“HERKESİN BAROSU-HER MESLEKTAŞA EŞİT YAKINLIKTA BİR BARO’ sloganı ile yola çıkıyoruz” diyen Akan, “Tekilci değil, çoğulcu; ‘Ben merkezli’ değil, katılımcı ve güce değil, hukuka saygılı bir baro hedefimiz olacak” dedi.

Akan, “Mesleğin bağımsızlığını ve onurunun korunmasını görev telakki edip, Baromuzun mevcut birikim ve kazanımlarını da koruyarak, bizden önce Baromuzda görev alan ve özveri gösterenler tarafından oluşturulan tüm birikimlerin üstüne yeni birikimler katacağımızı, Gaziantep Barosu’nun; insan hakları ihlallerinden mesleki konulara, kent suçlarından toplumsal hukuksuzluklara kadar her alanda adalet arayışının en etkin kurumu olması için gayretle çalışacağım” dedi.

Yargının kurucu üç unsurundan biri olan savunma erkinin, maalesef yaşanan politik ve ideolojik çatışmaların neticesinde mesleki anlamda bir erozyona doğru itildiğini, mevcut iktidar tarafından Avukatlık mesleğinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını belirten Akan, “Hem ekonomik anlamda hem de statü bakımından bu itibarı tekrar Avukatlık mesleğine kazandıracak olan şüphesiz Baroların özverili çalışmaları olacaktır. Tüm meslektaşlarımın ve yerel dinamiklerin yönetim sürecine aktif katılımı ile ‘HERKESİN BAROSU-HER MESLEKTAŞA EŞİT YAKINLIKTA BİR BARO’’ sloganı ile yola çıkıyoruz”

“Mesleğin bağımsızlığını ve onurunun korunmasını görev telakki edip, Baromuzun mevcut birikim ve kazanımlarını da koruyarak, bizden önce Baromuzda görev alan ve özveri gösterenler tarafından oluşturulan tüm birikimlerin üstüne yeni birikimler katacağımızı belirtmek isterim.
Tekilci değil, çoğulcu; ‘Ben merkezli’ değil, katılımcı ve güce değil, hukuka saygılı bir baro hedefimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Avukat Ömer Faruk Akan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Siz değerli meslektaşlarımdan onay aldığım takdirde, aşağıda sıraladığım bazı uygulamaların ivedilikle hayata geçirilmesi için çalışma yürüteceğimi belirtmek isterim.

Öncelikle tüm kurum ve kurullarıyla hukukun esas alındığı, hukuka saygının hakim olduğu, yargının taraflı ve bağımlı bir görüntü vermekten uzaklaştığı bir yargı sistemi için mücadelemiz devam edecektir.

Gaziantep Barosu’nun; insan hakları ihlallerinden mesleki konulara, kent suçlarından toplumsal hukuksuzluklara kadar her alanda adalet arayışının en etkin kurumu olması için gayretle çalışacağımı, saygı ile belirtmek isterim.

• Ekonomik zorluklar nedeniyle ofis açmakta zorlanan özellikle mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımıza adliye binalarına yakın ve baromuzca tahsis edilecek ‘’GENÇ OFİS’’ projesiyle bir yıl süreyle kullanabilecekleri ücretsiz ofisler oluşturacağız.

• Mesleğimizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar herkesçe malum olup, bu sıkıntılar üzerine kaçınılmaz bir ihtiyaç olan ev ve büro temini de meslektaşlarımız üzerindeki ekonomik sıkıntıları daha da yoğunlaştırmaktadır. Baromuz öncülüğünde kurulacak olan kooperatifler vasıtasıyla meslektaşlarımız arası dayanışmanın getirdiği güç birliğinden doğan avantaj ile çok uygun koşullarda meslektaşlarımızın ev ve büro sahibi olması için çalışma yürütülecektir.

• Daha önce baromuza ait CMK servis aracının aktif kullanılmasına yeniden başlanılacaktır.

• Zorunlu müdafi olarak görev yapan meslektaşlarımız arası eşitlik ilkesine aykırı olmayacak şekilde yeni ve yasaya uygun bir düzenleme ile ihtiyacı olan meslektaşlara avantaj sağlanması için gerekli çalışmalar tarafımızca yapılacaktır.

• Mevcut yönetim döneminde projelendirilen, ihalesi yapılan ve arazisi alınan müstakil baro binasının inşasının hızla tamamlanması için ve baromuza modern bir yerleşke kazandırmak hedefimiz olacaktır.

• Baromuz çalışanlarının haklarının korunması adına sendikalaşmaları için gereken çalışmalar yapılacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.