Hedefte Çukur dizisi var » DevhaberDevhaber

28 Şubat 2024 - 20:01

Hedefte Çukur dizisi var

Son Güncelleme :

21 Haziran 2019 - 14:07

304 views
Hedefte Çukur dizisi var

DEVHABER  – Gaziantep’te otobüs duraklarına, ilk bölümü 23 Ekim 2017’de SHOW TV’de yayınlanan Çukur dizisine ait işaretin şeytanı temsil ettiğine dair yazılar asıldı.

Gaziantep’te otobüs duraklarına, ilk bölümü 23 Ekim 2017’de SHOW TV’de yayınlanan Çukur dizisine ait işaretin şeytanı temsil ettiğine dair yazılar asıldı.

İstanbul’un suçla özdeşleşmiş bir mahallesindeki farklı grupların mücadelesini anlatan Çukur dizisinde, mahallede yaşayan birçok kişide aynı dövmeden bulunuyor. Hikâyenin geçtiği Çukur Mahallesi’nden olanlar, dövme sayesinde mahalle dışında da birbirlerini tanıyabiliyor. Dövmenin anlamı uzun süre merak edilirken, dizinin takipçileri tarafından işaretin ‘aile’yi temsil ettiği yorumları yapılmıştı.

ŞEYTAN VE ŞER ENERJİSİNİ TEMSİL EDİYOR

CHP’li Gaziantep Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan’ın ifadesine göre, bugün Gaziantep’te bazı otobüs duraklarına söz konusu işaretin anlamıyla ilgili yazılar asıldı. Her iki tarafta bulunan yarım üçgenlerin ‘şeytanı’ ve ‘şer enerjisini’ temsil ettiğini belirten yazıda, ortadaki üç yuvarlağınsa ‘güzel ahlakı’ ve ‘Müslümanları’ temsil ettiği ifade edildi. Yazıda ayrıca keskin çizgili alfabe ve sembolleri kullanan ülkelerde göz sağlığı bozulduğu iddiası da yer aldı.

Uğur Kalkan Gaziantep’te otobüs duraklarına asılan yazılarla ilgili farklı amaçların olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Çukur dizisindeki işareti konu alan bu yazılarda kendilerince bazı tespitlerde de bulunmuşlar. Keskin çizgili alfabe ve sembolleri kullanan ülkelerde göz sağlığı bozulduğu için gözlük kullanımı fazlaymış. Bahsedilen logonun ana temasının ‘aile’ olduğu açıklanmıştı ama birileri şehirde demek ki farklı şeylerin peşinde. Bu kadar rahat bir şekilde bu yazıların şehrin birçok noktasında asılması da başka bir düşündürücü noktadır. Yetkilileri bu noktada daha dikkatli olmaya davet ediyorum.”

“ŞEYTANIN İSLAMİYETİ HAPSETME ÇABASININ SEMBOLÜ”

Söz konusu yazıda yer alan metin şöyle:

“Çukur dizisindeki bu işaret, dinimizce sakıncalıdır. Çünkü üstteki ve alttaki yarım üçgenler şeytanı, şer enerjisini, batılı temsil eder. Ortadaki üç küçük daire ise İslam’ı, güzel ahlakı, hakkı, Müslümanları temsil eder. Dinimizde 3 rakamı uğurludur. O üç daireyi onun için koymuşlardır. Dünyadaki bütün yazı ve sembollerde keskin çizgi ve dönüşlere, kenarlara sahip şeyler kibiri, egoyu, kötülüğü yani şeytanla ilgili şeyleri temsil eder. Halbuki hilal; İslamiyet’i ve bağımsızlığımızı temsil eder aynı şekilde Arapça yazıda ve hilal simgesinde, dairesel ve eğik yazı ve semboller; tevazu, alçak gönüllülüğü, güzelliği ifade eder. Eğik yazı ve semboller gözleri yormazlar, bu da Allah’ın bir mucizesidir. Keskin çizgili alfabetiği ve sembolleri kullanan ülkelerde gözlük kullanımı fazladır, göz sağlığı bozulduğu için. Özetle yukarıdaki sembol şeytanın İslamiyet’i 2 üçgen arasına hapsetme çabasının sembolüdür.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.