Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri süren yargı paketinin ihtiyacı karşılamadığını söyleyen Oluç, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlandığı bir sisteme ihtiyaç olduğunu kaydetti.

’35 SAYFALIK İNSAN HAKLARI EYLEM PLANINA NE OLDU?’

Oluç, Suriye’ye yönelik bir askeri harekatın muhalefet üzerindeki baskıyı da arttıracağı değerlendirmesinde bulundu. Haftasonu KHK’lilerin toplantılarının, Somalı madencilerin yürüyüşü ve Kazdağları için yapılan yürüyüşün engellendiğini  hatırlatan Oluç, şöyle devam etti: “Tüm bunlar yaşanırken Ömer Çelik yeni İnsan Hakları Eylem Planı hazırlıyoruz, dedi. Siz bir taraftan askeri harekat yaparken öbür taraftan toplumsal sorunlara ilişkin her türlü adımı engellemeye çalışırken yeni eylem planı açıklamanız tamamen şakadır. Üstelik 2014’de eylem planı açıklanmıştı, ne oldu bu 35 sayfalık eylem planına? Çok uyuldu da şimdi bir adım sonrasını mı planlıyorsunuz? Öyle bir şey de söz konusu değil. İnsan hakları alanında adım atmanın yolu askeri harekat değildir.”

Oluç, diplomatik krize yol açan Ergün Babahan’ın Devlet Bahçeli ile ilgili tweetine dair gazetecilerin sorusu üzerine ise “Kimsenin sağlığı üzerinden politika yapmadık. Bizim derdimiz insanların sağlıkları değil politik görüşleridir” dedi.  (ArtıGerçek)