Gaziantep’te işveren sendikaya üye işçilere mobing uygulayarak tehdit ediyor » DevhaberDevhaber

18 Haziran 2021 - 05:14

Gaziantep’te işveren sendikaya üye işçilere mobing uygulayarak tehdit ediyor

Gaziantep’te işveren sendikaya üye işçilere mobing uygulayarak tehdit ediyor
Son Güncelleme :

29 Kasım 2019 - 23:24

153 views

DEVHABER – Kötü çalışma koşulları ve düşük ücretten dolayı DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikasına üye olan Güler Sentetik Çuval Fabrikasında çalışan işçilerin sendikal örgütlenmesinin işveren tarafından tehditle engellenmeye çalışıldığını belirten DİSK Tekstil-İş Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “İşçilerin Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış haklarını kullanmasına saygı gösterin” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilciliği Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Güler Sentetik Çuval Fabrikasında çalışan işçilerin sendikal haklarını kullanmasından dolayı fabrika yönetiminden baskı görmesine ilişkin fabrika önünde basın açıklaması yaptı. İşçilerin üye olduğu yine DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası adına düzenlenen açıklamaya DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ve sendikaya üye olan işçiler katıldı. Açıklamaya katılan işçiler, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ yazılı döviz taşırken sık sık ‘Direne direne kazanacağız’ sloganı attı. Açıklama öncesi polis zırhlı araçlarla fabrika çevresinde önlem aldı.

Fabrikada çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları ve bölgede en az ücretle çalıştırılmalarından dolayı insanca yaşanacak bir ücret ve iyi çalışma koşullarına kavuşmak için Anayasanın tanıdığı bir hak olan sendikal örgütlenme hakkını kullanmak istediklerini belirten Türkmen, patronun ve fabrika müdürünün zorla istifa, baskı ve tehditle işçilerin sendikal örgütlenmesini engel olmak istediğini söyledi.

 

KÖTÜ KOŞULLAR, DÜŞÜK ÜCRET, AZAR, HAFTA BOYU MESAİ

İşçilerin kötü çalışma koşulları ve düşük ücretle çalıştırılmasının yanı sıra sürekli fabrika müdüründen ve işverenden azar işittiğini aktaran Türkmen, işçilerin Pazar günü dahi 12 saat çalıştırılarak hafta boyunca mesai yaptıklarını paylaştı. İşçilere, iş kazası riskine engel olabilecek kıyafet ve ayakkabının verilmediğini de dikkat çeken Türkmen, şöyle devam etti:  “İşte bu ve buna benzer pek çok soruna karşı, insanca yaşanabilecek bir ücret, insanca çalışma koşulları ve insan yerine konmak için sendikamız çatısı altında örgütlenmek ve birlik olmak istediler. Güler Çuval işvereni ve fabrikadaki işveren temsilcileri hem Anayasa’ya hem de TCK’ya göre suç işlemektedir. İşçilerin sendikalı olma hakkını kullanmasına engel olmak, işçileri istifaya zorlamak, sendikalı olduğu için işçileri işten atmak yasalara göre suçtur. Geçtiğimiz hafta bir işçi arkadaşımız sendikalı olduğu için işten atılmıştır.”

FABRİKAYA ÇAĞRI: SENDİKAL ÖRGÜTLENMEYE SAYGI DUYUN!

Lastik-İş sendikasının işveren ve yönetim hakkında suç duyurusunda bulunduğunu sözlerine ekleyen Türkmen, “İşçilerin sendikalaşma özgürlüğüne engel olmak suretiyle işlenen bu suçlara meşru ve demokratik mücadelemizi de sonuna kadar sürdüreceğiz. Güler Çuval işverenine ve fabrika yönetimine buradan çağrıda bulunuyoruz; işçilerin sendikalaşma özgürlüğünü engel olmaktan, işçileri tek tek odaya çağırıp sorguya almaktan, işçilere suçlu muamelesi yapmaktan vazgeçin. İşçilerin Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış haklarını kullanmasına saygı gösterin. Sendikamıza üye olan bütün işçi arkadaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız. Bundan kimsenin en küçük bir şüphesi olmasın” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.