SON DAKİKA

mp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indir

Erkekler haziran ayında en az 21 kadını öldürdü

ASAYİŞ, Genel, GÜNDEM, MANŞET, Yaşam

Gaziantep TMMOB Ziraat Mühendisler Odasında 8 Mart açıklaması

Bu haber 08 Mart 2020 - 22:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DEVHABER – TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Kazanılan her bir hak,
bir sonrası için umut verir
Deniz, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadın haklarının kazanılmasında verilen mücadelenin simgeleştiği özel bir gündür. Kadın hakları mücadelesi; cinsiyet ayrımcılığına, toplumsal rollere, dayatılan yaşam biçimine, kültürel kabullere, dinsel referanslara bağlı olmadan özgür ve bağımsız bir birey olarak toplumda yer alma, toplumsal yaşamın her alanında eşit olarak var olma mücadelesidir. Kazanılan her bir hak, bir sonrası için umut verir, mücadele azmini güçlendirir” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i kurarken birçok konuda kökten değişim yaptığını hatırlatan Deniz, “Değişen konuların en önemlilerinden biri ‘toplumda kadının yeri’ olmuştur. Tarihsel sürece baktığımızda: Türkiye`de kadınlar 20 Mart 1930`da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandılar. 1933`te Köy Kanunu`nda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık 1934`te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935`te ilk defa meclis seçimlerine katılan Türk kadınları mecliste 18 sandalye elde ettiler. Dünya ülkeleri ile kıyaslarsak, 4 Ekim 1944`te yapılan yasa değişikliğiyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilen Fransa’da, kadınlar 29 Nisan 1945`te belediye seçimleri, 21 Ekim 1945`te de parlamento seçimlerinde ilk kez oy kullandılar” hatırlatmasında bulundu.

Türkiye’de tarım sektörünün kadınlar için başlıca istihdam kaynağı olduğunu anlatan Deniz, “TÜİK tarafından açıklanan aşağıdaki Kasım 2019 verilerine göre tarım sektöründe çalışan kadınlarımızın sorunları artarak sürmektedir.

“Tarımda toplam 4 milyon 876 bin kişi istihdam edilirken, bunun yüzde 43,4’ü, yani 2 milyon 116 bin kişi çalışan kadındır. Tarım sektöründe çalışan 2 milyon 38 bin kadın Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olmayıp, tarımda çalışan kadın nüfusunun yüzde 96.3’ü kayıt dışıdır. Tarımda işveren olarak çalışan erkek sayısı 34 bin kadın sayısı 4 bin kişidir. Tarımda ücretsiz olarak çalışan erkek sayısı 516 bin kişi, kadın sayısı bin 709 bin kişidir. Tarımsal işletmelerde 2019 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre yüzde 17,1 artarak 87 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 14,4 artarak 2 bin 422 TL oldu. Mevsimlik erkek işçi ücretleri yüzde 14,9 artış göstererek 94 TL olurken kadın işçilerin günlük ücretleri ise yüzde 17,9 artış göstererek 79 TL oldu.

Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, erkek işçiler için yüzde 13,7 oranında artarak 2 bin 486 TL olurken, kadın işçiler için yüzde 22,4 artarak 2 bin 41 TL oldu. Cinsiyet ayrımcılığının olmadığı, insan hakları merkezli, özgür ve eşit bir toplumda ve dünyada hep birlikte mutlu yaşayabilmek için; kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, sağlık, siyaset, hukuk, istihdam ve diğer alanlarda olanaklardan eşit düzeyde yararlanması, kadın ve erkeğe verilen hakların ve yüklenen sorumlulukların adil bir biçimde dağıtılması konularında gerekli yasal ve sosyal düzenlemelerin yapılması kadar, toplumsal mücadelenin artarak sürdürülmesi gerekmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.