Gaziantep TMMOB İKK, Sivas’ta Katledilenleri unutmadı » DevhaberDevhaber

23 Eylül 2020 - 12:51

Gaziantep TMMOB İKK, Sivas’ta Katledilenleri unutmadı

Gaziantep TMMOB İKK, Sivas’ta Katledilenleri unutmadı
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2019 - 20:23

“SİVAS’I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Türkiye Mimar ve Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Abdülkadir Deniz, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Otelinde yakılarak katledilen aydın ve sanatçılarla ilgili anma mesajı yayımladı.

“Sivas Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız” diyen TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Abdülkadir Deniz, açıklamasında şöyle dedi:
“Bundan 26 yıl önce Sivas’ta Madımak Otelinde yakılarak katledilen demokrat, toplumcu, yurtsever yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla anıyoruz. 26 Yıl önce Sivas’ta, kendinden olmayana yaşama hakkı tanımayanlar 33 canımızı yakarak katlettiler. İnsanlık tarihinde görülmemiş bir barbarlıkla aydınlarımız, sanatçılarımız, canlarımız yakıldı. O gün bu barbarlığı gerçekleştirenler insanlığı da, yaktılar, katlettiler. 26 yıl önce yaşananlar insanlık adına kara bir leke olarak anılırken, ne yazık ki o kadar acı olan bir diğer konu da bunca yıla rağmen olayın tam olarak aydınlatılmaması, suçluların kamu vicdanında hak ettikleri cezayı almamasıdır.
Sivas’ta yaşanan katliam bu topraklarda yaşanan ne ilk, ne de son katliam oldu. Geçmişte Maraş’ta, Çorum’da ve daha bir çok ilde hayata geçirdikleri karanlık senaryolarını 26 yıl önce Sivas’ta uygulamaya koydular. TMOBB olarak Sivas katliamında hayatını kaybedenleri 26. Yılında anarken, ‘Sivas Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız’ diyoruz. Madımak’ta insanlarımızı yakan o gerici, dogmatizmin karanlığının sürmesini isteyen barbarların asıl amacı Cumhuriyetti, laiklikti, demokrasiydi.

Gelecekte ülkemizde bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için toplumda ayrışmaya, kamplaşmaya, demokrasiye ve laikliğe aykırı oluşum ve davranışlara izin verilmemelidir. En zor dönemlerde dahi bilim, laiklik ve demokrasi rehberimiz olmalı, çağ dışı zihniyetlere izin verilmemelidir. Bu toplumda düşmanlık tohumu ekmek isteyenlere karşı tüm milletimiz uyanık olmalı. Ülkeyi yönetenler de ayrıştırıcı, toplumda düşmanlıklara yol açıcı eylem ve söylemlerden uzak durmalıdır. Bu nedenle geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizde demokrasi, laiklik, eşitlik, özgürlük ve adalet istemleri her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.
TMMOB Gaziantep İKK Sekreterliği olarak, 2 Temmuz 1993 Madımak katliamını ve gericiliği lanetliyor; bağımsız, eşit, özgür, demokratik, laik, başka bir Türkiye özlemini kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Abdülkadir DENİZ TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.