SON DAKİKA

mp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indir

Gaziantep ” Oba Makarna’daki Uygulamalar Kabul Edilemez “

Bu haber 07 Nisan 2020 - 18:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DEVHABER –  Dünyayı saran korona virüs ile mücadele Türkiye’de devam etmektedir. GAziantep’te üretim yapan Oba Makarna’da çalışan işçilerin kötü koşullarda çalıştırıldıklarını iddia ediyorlar.Gıda -İş Genel başkanı SEyit Aslan bu konu ile ilgili basın bildirisi yayınladı.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

” Koronavirüs sürecinde gıda fabrikalarındaki üretim artışı nedeniyle çalışan işçilerin çalışma koşulları giderek daha fazla ağırlaşmıştır. İktidar sermaye için ekonomik önlemler alırken, işçiler için bırakın yeterli önlem almayı, patronların tüm yasa dışı çalıştırma koşullarına göz yumuyor. Bunun son örneği Gaziantep Başpınar 4. Organize sanayide üretim yapan Oba Makarna işverenin uygulamalarıdır.

İşveren artan üretim konusunda istihdamı artırması ve yeni işçi alması gerekirken, çalışma düzenini daha ağırlaştırmıştır. Günde 12 saat iki vardiya olarak işçileri çalıştıran işveren, işyerinde gerekli hijyen koşullarını sağlamaktan uzaktır. Günde 12 saat çalışan bir işçinin bünyesi zayıflayacak, hastalık karşısında daha dirençsiz olacaktır. Günde 12 saat çalışan işçiler yol süreleriyle birlikte 14 saat çalışmayla yüz yüze kalıyorlar. Oba Makarna patronunun yaptığı aymazlık bununla bitmiyor, işçilerin 12 saat çalışmanın karşılığını aldıklarını ve memnun olduklarını, işçilerin kendilerine dua ettiğini ifade ediyor.

İşçileri asgari ücretle çalıştırıp, fazla mesaiye mahkum eden bu anlayışı kınıyoruz. Verdiğiniz ücret bir işçinin size birkaç günde kazandırdığı karın karşılığı bile değildir. İşçilerin ifadeleri, “tuvalete gittiğimiz ayakkabılar ile makarnaya bastıktan sonra o makarnaları geri dönüşüme gönderiyoruz” söylemi işverenin sadece işçilerin sağlığını değil, halkın sağlığını da hiçe saydığı açıktır. Bu işletmenin denetlenmesi ve gerekli cezai uygulamaların devlet tarafından yapılması gerekiyor. İşçilerin eldiven ve maskelerin “sadece vardiya amirlerine” veriliyor sözleri tam bir skandaldır. İşçiler kitlesel olarak salgına itiliyor. Bu kabul edilemez, bu konuda gerekli işlemler için yetkili kurumları harekete geçmeye çağırıyoruz.

Oba Makarna işçilerinin yaşadığı bu koşullar, tüm işçilerin yaşadığı koşullarla aynıdır. Patronlar kendi sırça köşklerinde her türlü izolasyon önlemini ve sağlık koşullarını alırken, işçilere ölümüne çalışma dayatılıyor. İşçiler çalıştıkları fabrikalarda çalışma koşullarının değişmediği durumda iş bırakma ve grev yapma haklarına sahiptir. Oba Makarna işvereni işyerinde çalışma ve sağlık koşulları ile ilgili tüm önlemleri almakla yükümlüdür. Aksi takdirde tüm olumsuz sonuçlardan sorumlu olmaktan kurtulamayacaktır. Oba Makarna işçilerini, ağır ve kötü koşullara karşı sorunlarının gerçek çözümü için birlik olmaya, örgütlenmeye ve sendikalaşmaya çağırıyoruz. Sendika olarak bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. ”

Kaynak : haber merkezi

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.