Gaziantep İnsan Hakları Derneği: İçerideki dünyanın sesine ses eline el olalım » DevhaberDevhaber

9 Aralık 2023 - 13:45

Gaziantep İnsan Hakları Derneği: İçerideki dünyanın sesine ses eline el olalım

Son Güncelleme :

25 Haziran 2021 - 18:25

195 views
Gaziantep İnsan Hakları Derneği: İçerideki dünyanın sesine ses eline el olalım

DEVHABER- Gaziantep İnsan Hakları Derneği, hapishanelerdeki insan hakları ihlallerinin sonlandırılması ve açlık eylemindeki mahkûmların sağlık durumlarının titizlikle takip edilmesini net bir dille ifade etti.

Gaziantep İnsan Hakları Derneği tarafından yapılanan açıklamanın tamamı şöyle;

AÇLIK EYLEMİ 211 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR

Türkiye’deki hapishanelerde yaşanan insan hakları ihlallerinin sonlandırılması, ağırlaşan infaz koşullarının düzeltilmesi ve hapishanelerde uzun zamandır sürdürülen ağır tecritler ve izolasyonlara son verilerek aileler ve avukatları ile görüşmelerin sağlanması talepli olarak cezaevlerindeki mahpuslar tarafından 27 Kasım 2020 tarihinde süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemine başladıkları kamuoyuna duyurulmuş ve bugün itibari ile eylem  211. gününde devam etmektedir.

YASAL OLMAYAN UYGULAMALAR SON BULSUN

Türkiye Hapishanelerinde uzun süredir hak ihlalleri yaşanmaktadır ve bu durum sürekli hale gelmiştir. Özellikle pandemi bahane edilerek çıkarılan 7242 sayılı infaz kanunu değişikliği ile TMK kapsamındaki mahpuslar bakımından infaz koşulları ağırlaştırılmış ve aleyhlerine bir durum yaratılmıştır. Pandemi koşullarının eklenmesi ile birlikte ihlaller giderek artmıştır. Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevlerinde tutulan mahpuslar için daha önce de açlık grevleri yapılmış, bu grevlerin etkisi ile tecritler geçici olarak kaldırılmış, ancak hak ihlalleri ve insan onuruna yakışmayan tutumlar yeniden devreye girmiştir. Bu durum BM Mandela Kuralarına, CPT tavsiyelerine ve 5275 sayılı İnfaz Kanunu’na aykırıdır. Adalet Bakanlığı tarafından bir an önce yasal olmayan bu uygulamalara son verilmelidir.

KURUMLAR GÖREVİNİ YAPMALILAR

Ayrıca tüm hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine son verilerek, kişi onuruna yakışır muamele yapılması, mahpuslara yönelik işkence, kötü muamele ve insan onuruna aykırı davranış yasağı kapsamında muamelelerin ve diğer hak ihlallerinin ortadan kaldırılması, hasta mahpusların tedavilerinin aksatılmadan yapılması, hastane sevkleri sonrası karantina koşullarının tecrit işkencesi uygulamasına dönüştürülmesinin önlenmesi hususunda Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kamu Denetçiliği Kurumları ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlar görevlerini yapmalıdır.

PROSEDÜRLERE UYULMALI

Açlık grevi yapan mahpusların kaldıkları hapishanelerde düzenli sağlık kontrollerinin yapılması, protokollere uygun beslenme ihtiyaçlarının karşılanması, tıbbi bakımlarının yapılması gerekmektedir. Daha önceki açlık grevi süreçlerinde de tıbbi olarak yapılacaklar ceza infaz kurumlara iletilmiş olup bu prosedürlere uyulması sağlanmalıdır.

Yine aynı zamanda yaşama ses vermenin insan olmanın bir gereği olmakla birlikte susmanın ölümleri onaylamak anlamına geldiği gerçekliği de yaşamın karşısında karşımızda durmaktadır. Yaşamdan yana olmanın yaşam hakkını savunmanın ve insan onurunu savunmanın taleplerin karşılanması ile sağlanacağı gerçekliği hukuk kurumlarınca göz önünde bulundurulmalı .

Bu Nedenle ;

Biz hak, hukuk ve sağlık örgütleri  hapishanelerde süresiz ve dönüşümlü açlık grevi yapan mahpusların sağlıklarının tehlikeye girmemesi için Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumları hak ihlallerinin sonlandırılması ve tecridin kaldırılması için bir an önce adım atmaya davet ediyoruz. Açlık grevi sürecini yakından izlemek için oluşturduğumuz İzleme Koordinasyonu olarak merkezi ve yerel düzeyde gerekli girişimlerde bulunacak, bu durumu raporlayarak demokratik kamuoyunun oluşmasına katkı sunacağız.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.