Gaziantep HDP Kadın Meclisi Kars Belediyesi için basın açıklamasında bulundu » DevhaberDevhaber

9 Aralık 2023 - 14:23

Gaziantep HDP Kadın Meclisi Kars Belediyesi için basın açıklamasında bulundu

Son Güncelleme :

05 Mayıs 2020 - 18:09

191 views
Gaziantep HDP Kadın Meclisi Kars Belediyesi için basın açıklamasında bulundu

DEVHABER  –  HDP’li Ayhan Bilgen’in MHP’den 338 milyon 380 bin TL borçla devraldığı Kars Belediyesi’ne haciz koyduruldu. Yaklaşık iki hafta önce gasp, uyuşturucu ve cinayetten sabıkası bulunan üç kişi, Kars Belediye binasına girerek, hasar verdi. 30 Nisan 2020’de Yeni Şafak gazetesinde “Kars Belediyesi’nde tuhaf işler: HDP’li belediye PKK’ya böyle para aktarıyor” başlığıyla bir haber yayınladı. Bu haberlerin akabinde HDP Türkiye genelinde basın açıklamasında bulundu. Gaziantep HDP KAdın Meclisi bu konu ile ilgili gazetemize basın açıklamasında buluıdu.

” Basına ve Kamuoyuna

AKP iktidarı 31 Mart yerel seçimlerinden bu yana belediyelerimize dönük yoğunlaştırılmış ve sistematik olarak yürütülen faşizan politikalarını aralıksız bir şekilde sürdürmektedir.

Tüm dünyada yaşanan Covid-19’un, pandemi ilan edilmesinin ardından, belediyelerimiz tüm çalışmalarını halk sağlığını öncelik alarak yürütmüştür.

Ancak; tüm dünya Korona Virüs ile mücadele ederken, AKP iktidarı 23 Mart tarihinde 8 belediyemizi gasp etmiş, bununla da yetinmeyerek halk sağlığını öncelemek yerine; sermayeyi besleyecek paketleri uygulamaya koymuştur.

Bizler belediyelerimiz aracılığıyla bu uygulamaları hayata geçirirken, AKP iktidarı yardım kampanyalarımızı engellemekte, Kürtlerin kazanımlarına yönelik düşmanca politikalarından vazgeçmemektedir.

AKP iktidarı kadın düşmanıdır!

Savaş ve çözümsüzlük politikalarında ısrarcı olan AKP iktidarı, bir taraftan da kadın düşmanlığı üzerinden, örtülü af yasasıyla kadın ve çocuklara yönelik suç işleyenleri serbest bırakmaktadır. Belediyelerimize atadığı kayyımlar eliyle kadın kurumlarımızı kapatmaktadır. Bizler ise Kardeş Aile kampanyasıyla toplumsal dayanışma ağlarını geliştirdik, belediyelerimiz bünyesinde kurduğumuz kadına yönelik şiddet ihbar hatları ile kadınların ulaşabileceği mekanizmalar kurduk. Belediyelerimizin ellerindeki sınırlı imkanlarla halkın virüse karşı korunması için gerekli önlemleri aldık, yoksulluğun; özellikle kadın yoksulluğunun artmasıyla birlikte AKP iktidarının geliştirdiği “muhtaç et yönet” siyasetine karşı kolektif yaşamın örülmesi için kooperatifler kurduk.

Biz başardıkça AKP iktidarının başarısızlığı perdelenemeyecek duruma geldi, başarılarımız iktidarın yönetememe gerçekliğini ortaya çıkardı. İktidarın; militarist, milliyetçi siyasetinin karşısında alternatif olan halkçı, çoğulcu, kadın özgürlükçü, ekolojist yerel yönetimlerimiz başarı elde ettikçe daha büyük saldırıyla karşı karşıya kaldı. Bunun son örneğini; Kars Belediyemizde gördük. İktidarın kalemşörleri tarafından algı operasyonlarıyla adına “haber” denilen spekülasyonlarla belediyelerimize saldırılar devam etmektedir.

Başlatılan bu saldırı ve algı operasyonun nedeni, partimizin başlattığı dayanışma ağını kriminalize etmek ve Kars Belediyemize kayyım atamak için bir zemin hazırlamak olduğu ortadadır. Bir süredir hedefe konulan Kars Belediyemiz; farklı etnik, dinsel farklılıklarıyla bir arada yaşayan kentte yürüttüğü çalışmalarla örnek yerel yönetimler modellerinden birini oluşturmaktadır.

Eş başkanlık mor çizgimizdir!

Biz Kadınlar biliyoruz ki; Kars Belediyemize yönelik saldırılarla aynı zamanda hedefledikleri eşbaşkanlık sistemimizdir. Yıllarca tekçi erkek egemen anlayışıyla yönetilen Kars Belediyesinde; 31 Mart seçimlerinin ardından halkın verdiği oylarla eşit temsilin sağlandığı eşbaşkanlık sistemi hayata geçirildi. Kars Belediyesini hedef göstermek aynı zamanda kadınların kazanımı olan eşbaşkanlık sistemine saldırıdır.

Elbette ki; eşbaşkanlık sistemimizin yerel yönetimlerde uygulanmaya başlamasından bu yana partimiz çeşitli saldırılarla karşı karşıya kalmıştır. Eşbaşkanlık sisteminin uygulanması “gerekçe” gösterilerek, daha doğru tabirle bahane edilerek belediyelerimize birçok idari ve adli soruşturma başlatılmıştır. Ancak eşbaşkanlık uygulamamız, haklılığını ve meşruluğunu toplumsal yaşamdan, uluslararası sözleşmelerden, anayasadan ve partimizin program ile tüzüğünden almaktadır.

Eşbaşkanlık sistemimiz suç değil olamaz, toplumun yarısı olan kadınların yönetimde eşit söz sahibi olduğu, kadın taleplerinin toplumsallaştırıldığı kadın bakış açısıyla hizmet üreten, ekolojik, kolektif, tekçiliğin değil; ortak aklın ön planda olduğu yerel yönetimler modeli olarak dünyada tek örnektir.

Biz kadınlar buradan sesleniyoruz;

Halklarıyla iç içe dayanışma içinde olan belediye eşbaşkanlarımız, Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’e yapılan saldırıyı asla kabul etmiyoruz. Halkla birlikte çalışıp şeffaf belediyecilik örneği sergileyen, Kars Belediyemiz, halktan aldığı güvenle hizmet etmeye devam edecektir.

Biz Kadınlar biliyoruz ki, kadın düşmanı AKP-MHP faşist ittifakı ve onun medyasının hedefinde olan eşbaşkanlık sistemimiz ve belediyelerimiz, keyfi ve düşmanca bir tutumla illegal gösterilmektedir. Halkımızın iradesini, eşbaşkanlık sistemimizi meşruiyetini yitirmiş olan AKP iktidarına asla ezdirmeyeceğiz.

Kadın düşmanı politikalarınıza boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Yeni bir belediyemizin siyasi bir darbeyle gasp edilmesine seyirci kalmayacağız! ”

 HDP  ANTEP Kadın Meclisi

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.