Gaziantep GGM'deki intihar iddiaları Meclis'e taşındı » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 11:50

Gaziantep GGM’deki intihar iddiaları Meclis’e taşındı

Son Güncelleme :

02 Ağustos 2019 - 11:33

519 views
Gaziantep GGM’deki intihar iddiaları Meclis’e taşındı
DEVHABER – Gaziantep’te GGM’de yaşanan intihar iddiaları Meclis’e taşındı. HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

 

Gaziantep Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) yaşanan intihar vakası ve girişimlerini Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul Meclis gündemine taşıdı.

Toğrul Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde bulunan GGM’de tutulan mültecilerin intihar iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

 

Toğrul, şu soruları yöneltti:

 

“* Bakanlığınızca Gaziantep’in Oğuzeli  Geri Gönderme Merkezi’nde  yaşanan intihar olayından haberdar mısınız? Söz konusu şahsın intihar gerekçesi nedir? Geri gönderme merkezi bu intihar vakasının yaşanmaması için herhangi bir girişimde bulunmuş mudur?

* Söz konusu intihar vakasına ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Eğer başlatılmışsa soruşturma hangi aşamadadır?

* Gaziantep Geri Gönderme Merkezi’nde insan hakları ihlallerinin yaşadığı iddialarından  haberdar mısınız?

* İdari personelin gözetim altındaki kişilere temel insan hakları ve mülteci haklarına aykırı davranıldığı iddia edilmektedir. Söz konusu kişiler hakkında bir hukuki soruşturma başlatılmış mıdır?

* Geri gönderme merkezlerinde göçmenlere işkence, ayrımcılık ve kötü muamele yapıldığına ilişkin iddiaları incelediniz mi? Bu merkezlerle ilgili kaç soruşturma açılmış, kaç kişi ceza almıştır?

* Gaziantep Oğuzeli Geri Gönderme Merkezi’nde kaç intihar vakası  yaşanmıştır?  Kaç mülteci intihar  teşebbüsünde bulunmuştur? Söz konusu şahısların intihar gerekçesi nedir?

* Oğuzeli Geri Gönderme Merkezi yaşanan  intihar teşebbüslerini önlemek için herhangi bir çalışması var mıdır?  Eğer varsa bu çalışmalar nelerdir?

* Bakanlığınızca, Gaziantep Oğuzeli Geri Gönderme Merkezi’nde yerinde inceleme yapmak suretiyle yaşanan olayın açığa kavuşturulması ve kurumun şartlarının araştırılması için herhangi bir çalışmayı yürütmeyi düşünüyor musunuz?

* Bugüne kadar Gaziantep’te kaç göçmen sınır dışı edilmiştir?

* Gaziantep Barosunun intihar eden Afgan mülteciyle ilgili Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne yazdığı yazıya neden cevap verilmiyor?

* GGM’ye inceleme için giden Gaziantep Valiliği İnsan Hakları İhlallerini Araştırma, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu GGM’nin durumunu raporlaştırırken neden orada kalan hiçbir mülteciyle görüşme yapmamıştır?

* GGM yönetiminin intihar vakasının üzerini kapatmaya çalıştığı iddiası doğru mudur?”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.