Gaziantep Eiğtimsen den panel " Eğitim yaz boz tahtası " » DevhaberDevhaber

21 Şubat 2024 - 16:59

Gaziantep Eiğtimsen den panel ” Eğitim yaz boz tahtası “

Son Güncelleme :

11 Mayıs 2019 - 22:45

161 views
Gaziantep Eiğtimsen den panel ” Eğitim yaz boz tahtası “

DEVHABER  -Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, iktidarın “yap boz tahtası”na benzetilen eğitim politikasında atılan her adımın bir önceki adımla ilintili ve planlı olduğunu dile getirdi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Antep Şubesi, “Türkiye’de eğitim sorunları ve eğitimin geleceği” konulu panel düzenledi. İnşaat Mühendisleri Odası Antep Şubesi konferans salonunda düzenlenen panele Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ve Prof. Dr. Adnan Gümüş konuşmacı olarak katıldı. EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen ile DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü’nün de takip ettiği panele, eğitimcilerle öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

 

 

‘YAP BOZ DURUMU YOK, HER ŞEY PLANLI’

Panelde konuşan Aydoğan, dünyada ve Türkiye’de iktidara gelen siyasi partilerin eğitim alanına kendi düşünceleri çerçevesinde şekil verdiklerini söyledi. 24 Haziran seçimlerinde iktidarın sürekli dile getirdiği yeni rejim söylemini hatırlatan Aydoğan, iktidarın yeni rejimi her alanda inşa etmeye çalıştığını aktardı. Siyaset, ekonomi ve kamu yönetimi alanlarında yoğun olarak yeni rejimi inşa etmeye çalıştığını belirten Aydoğan, şöyle devam etti: “İktidarın eğitim politikasını çeşitli kesimler sürekli bir yap boz tahtasına benzetti. 2002’den bu yana atılan her adımda şunu çok iyi görüyoruz ki eğitimde bir yap boz tahtası durumu yok. Her attıkları adım bir önceki adımla desteklenen ve son derece planlı atılan adımlardır.”

‘GERÇEKLER VİZYON BELGESİ İLE ÇELİŞİYOR’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı eğitimde vizyon belgesine değinen Aydoğan, “2023 iktidarın ilan ettiği yeni rejimin kurumsallaşacağı bir tarih olarak ilan edildi. Vizyon belgesinin dünden bugüne gelen bir değişim olmadığını, 2002’den bu yana devam eden o planlı sürecin devamı olduğunu söyleyebiliriz. 24 Haziran öncesi her parti seçim beyannamesi paylaştı. Biz o beyannamelerde eğitim alanına ayrılan kısmı incelerken AKP’nin eğitim sistemi vaadinin açıklanan vizyon belgesinin ana omurgasını oluşturduğunu gördük. Mesela vizyon belgesinde okul öncesi eğitimin ücretsiz olacağı yazıyordu. Bizde zaten bunu istiyorduk. Ancak var olan gerçekliğe döndüğümüzde, eğitim yatırımlarına ayrılan bütçe geçen senenin yarısına indirildi. Yani var olan gerçekler ile vizyon belgesi çelişmeye başladı” diye konuştu.

Panel, Gümüş’ün konuşması ardından son buldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.