Gaziantep Barosu'ndan Avukat Cinayetine Tepki » DevhaberDevhaber

24 Şubat 2024 - 22:44

Gaziantep Barosu’ndan Avukat Cinayetine Tepki

Son Güncelleme :

30 Nisan 2019 - 18:35

130 views
Gaziantep Barosu’ndan Avukat Cinayetine Tepki

DEVHABER  – GAZİANTEP Barosu İnsan Hakları Merkezi üyesi avukatlar, dün Aksaray’da avukat İbrahim Ergen’in öldürülmesini protesto etti.

Gaziantep Adliyesi önünde avukatların şiddete maruz kalmasına ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya avukatlar ile katılan Baro Başkanı Bektaş ŞArklı , “Bugün burada meslektaşımız Avukat İbrahim Ergin’i kaybetmenin derin üzüntüsünde olduğumuz kadar, bu vahşi ve akıl almaz saldırıların son bulmasını istiyoruz. 120 bin avukat olarak büyük bir kaygı ve öfke içersindeyiz” dedi.

 

ÖLDÜRÜLEN MESLEKTAŞLARIMIZI VE AKAN KANLARINI SİMGELEYEN KIRMIZI VE SİYAH BALONLAR…

” BASINA VE KAMUOYUNA ,

En son dün Aksaray ‘da meslektaşımız Av. İbrahim Ergin boşanma davasını üstlendiği müvekkilin eski eşinin silahlı saldırısı sonucu sırf avukat olduğu ve sadece görevini yaptığı için öldürülmüştür.
Bu acıyı en iyi bilenlerden olarak bizler Gaziantep Barosu olarak 2014 aralık ayında merhum İsmail AKKAYA’nın aynı şekilde vahşice öldürüldüğüne maalesef şahit olmuştuk.

O gün yan yana durmaya ve dayanışmaya çağırdığımız kamuoyundan ne yazık ki gerekli karşılığı alamamışız ki ,bugün yine Aksaray da bir başka canımızı daha kaybettik.

Son 3 gün içerisinde bilebildiğimiz veya bize ulaşan Sakarya Barosu üyesi meslektaşımız görevini yaparken Gaziantep’te borçluların saldırısına uğramış ve darp edilmiş, dün yine baromuz üyesi bir meslektaşımız Şanlı Urfa’da duruşma çıkışı aynı şekilde fiziksel ve sözlü saldırıya uğramıştır.

Bundan bir kaç hafta önce sırf “bir düğün için yol mu kesilir?”sorusunu soran ve bundan dolayı Cumhurbaşkanı korumaları tarafından darp edilen,işkenceye uğrayan ve hürriyeti tahdit edilen meslektaşımız Av. Sertuğ Sürenoğlu hakkında hakim cüppesi giymiş ancak adalet ve vicdan yoksunu bir şahıs tarafından yediği dayak dahi sorulmadan ve suçun mağduru olmasına rağmen hakkında “ev hapsi” kararı verilmesini hangi hukukla ,hangi hukuk kuralıyla ,hangi vicdanla ve hangi mantıkla açıklamak gerekir .!

Bugün burada Meslektaşımız Av. İbrahim Ergin’i kaybetmenin derin üzüntüsünde olduğumuz kadar, bu vahşi ve akıl almaz saldırıların son bulmaması karşısında 120.000 avukat olarak büyük bir kaygı ve öfke içerisindeyiz.

Bilinmesini isteriz ki !Avukat kimsenin borcunun ve bu borcun ödenememesinin sebebi değildir!
Bilinmesini isteriz ki!Avukat paylaşılamayan miras mallarının taraflar arasında yarattığı mal paylaşma hırsının sebebi değildir!
Bilinmesini isteriz ki! Avukat boşanan ya da boşanmak isteyen tarafların kavgalarının sebebi değildir!
Bilinmesini isteriz ki!Avukat gaspçının, katilin, hırsızın, tecavüzcünün iştirakçisi değildir!

Avukat tüm bu örnek olarak saymış olduğum olaylarda kanunların taraflara savunma hakkı tanıması nedeniyle kanunların verdiği yetki ve görevler doğrultusunda görevini icra eden adalet savunucularıdır.

Avukat, herkesin bir gün mutlaka ihtiyaç duyacağı, haksızlığa uğradığında sığınacağı, canı yandığında gecenin bir yarısı da olsa çekinmeden aradığı bir mesleki görevi yerine getirmektedir.

Artık yeter diyoruz!
Artık yeter!

Bürolarda, adliye koridorlarında, duruşma salonlarında, karakollarda, tapuda, nüfusta, kamu kurum ve kuruluşlarında verilen mücadelelerin, çekilen sıkıntıların karşılığı katledilmek değildir. Avukatlar, tarafların baş aktör olarak avukatı gördükleri ve husumet besledikleri dosyalarda en fazla hâkimler, savcılar ve kolluk güçleri kadar dosyanın içerisindedir. Herkesin bunu anlamasını bekliyoruz.

Yaşanan bu son vahşet nedeniyle, daha önce de olduğu gibi bir kez daha yetkililere sesleniyoruz!

Lütfen bu olayı artık kınamayla, taziye mesajları ile geçiştirmeyelim. Tüm yetkili kurumlarımız, Barolarımız ve Barolar Birliğimizle birlikte bu hastalıklı zihniyetin ortadan kaldırılması için bir araya gelerek ortak akıl ile bir yol haritası belirleyelim. Gaziantep Baro Başkanlığı olarak bu olayın ve bundan sonra olabilecek en küçük ya da en büyük bir olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiririz.

Meslektaşımız Av. İbrahim Ergin’e Allah’tan rahmet, başta meslektaşımızın ailesi olmak üzere Aksaray Barosu ve tüm avukat camiamıza başsağlığı diliyorum.(  Gaziantep Barosu Başkanı Av.Bektaş ŞARKLI)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.