Gaziantep 78'liler meclisi " 12 Eylül’den Tekçi Rejime, Darbeciler Yargılansın! " » DevhaberDevhaber

17 Ocak 2021 - 02:16

Gaziantep 78’liler meclisi ” 12 Eylül’den Tekçi Rejime, Darbeciler Yargılansın! “

Gaziantep 78’liler meclisi  ” 12 Eylül’den Tekçi Rejime, Darbeciler Yargılansın! “
Son Güncelleme :

13 Eylül 2020 - 12:39

63 views

Gaziantep 78’liler Meclisi, 12 Eylül faşist  darbesi için basın açıklmasında bulundu. Covid 19 virüsten dolayı geniş değil HDP il binasında dar bir basın açıklnmasını Meclis sözcülerinden Mehmet Harman okudu.

” 12 Eylül darbecileri; parlamentoyu ortadan kaldırdılar, Yasama, Yargı, Yürütme yetkisini kendilerinde topladılar, ağızlarından çıkan her emir kanun oldu.

Diyarbakır 5 No’lu Askeri Cezaevi başta olmak üzere, cezaevlerini Nazi toplama kamplarına çevirdiler.

Milyon gözaltı, sayısız işkence, işkencede ölümler; 50 idam; hâlâ bulunamayan kayıplar; yasaklanan ve yakılan milyonlarca kitap, dergi ve gazete; işinden, okulundan atılan on

binlerce işçi, memur, öğrenci, öğretim görevlisi; pasaport verilmeyen, vatandaşlıktan

çıkarılan; fişlenen ve yaşamları paramparça edilen milyonlar…

1983’den 2000’li yıllara kadar kurulan sözde sivil hükümetler, Milli Güvenlik Rejimi çerçevesinde iktidarı darbe rejimiyle bölüştüler.
Toplumun her kesimine dönük resmi şiddet dalgasına karşı, toplumsal muhalefetten doğru bir direniş ve dayanışma hattı oluşturulamaması sonucu sahneye itaatkâr, sessiz bir toplum modeli çıktı.

Muhalif kesimlerin parçalı ve birbirinden bağımsız olarak geliştirmeye çalıştıkları yeni örgütlülükler, ölçüsüz ve yok edici şiddet ile karşılaştı.

12 Eylül Rejiminin kapattığı partilerin mirasçıları, 1991’de Kürt muhalefetinin de desteği ile hükümet oldu. “Demokratikleşme” programıyla iktidar olmalarına ve Kürtlerden de destek görmelerine karşın, bu programı askıya aldılar.

Sivil yönetimler, askerin MGK üzerinden bir nevi hükümet ortağı konumuna itiraz etmemekle, 12 Eylül rejiminin kalıcılaşmasına en büyük katkıyı sundular.

Böylece 12 Eylül temel kurumlarıyla 2000’li yıllarda da sürdü ve Eylülist düşünce ve davranış kalıpları canlı kaldı ve toplumda içselleşti.

Türkiye’nin 12 Eylül darbesiyle hesaplaşamayışının sonucu, 15 Temmuz darbe girişimi, devamla tekçi rejim oldu.

Türk Tipi Tekçi Rejim, 12 Eylül rejiminin  zemini üzerinde gelişti.

Türkiye 12 Eylül darbesiyle hesaplaşamayınca ne oldu ne oluyor, açıklayalım…

Meclis devre dışı edildi. Devleti Erdoğan sözcülüğünde, dar bir “derin/oligarşik muktedirler”

yönetiyor.

*İçeride ve dışarıda, anti Kürt, “beka” aldatmacasıyla, hileli yönlendirmelerle, ayrıştırma, bölme, Kayyım ve savaş politikalarıyla yürünüyor.

* Yalnızlaştırma ve dışlama politikalarıyla, HDP siyaset dışı bırakılmak isteniyor.

*Gerçek bir “bekanın”  ve istikrarın ülke içinde “Toplumsal Barış” ile  sağlanacağı açıkken,

başka ülkelerin topraklarına müdahale ediliyor.

* Kayyım atamaları üzerinden demokrasiye, hukuka, halkın seçme, seçilme ve siyaset yapma hakkına darbe yapılıyor, haklarına ve iradesine sahip çıkan halka baskı ve şiddet uygulanıyor.

* Milliyetçi, Siyasal İslamcı, hayali Yeni Osmanlıcı diktatoryal iktidar, doğası gereği demokrasinin kırıntısına dahi karşı.

*Bu da, darbe rejiminin katmanlaşarak sürmesine ve darbelerin birbirini takip etmesine yol açıyor.

İhtiyaç nedir, ona gelelim…

 

*Öncelikle bir “Toplumsal Sözleşme” ye ihtiyaç vardır.

*Bu sözleşmenin ilk adımı öncelikle “Toplumsal Barış” olma durumundadır.

*Çünkü silahların ve cenazelerin eşliğinde demokrasi olmaz. İçeride ve dışarıda silahların susması gerekiyor.

*Yargı bağımsızlığına, acil olarak da adaletli bir yargıya ihtiyaç vardır.

* Kürt sorunu, Alevi sorunu gibi toplumsal barışın olmazsa olmazı sorunların demokratik çözümüne ihtiyaç vardır.

*Darbeci siyasetle, yüzleşme sağlanmalıdır.

1960 Darbesi’yle yüzleşmemenin ürünü 12 Mart Darbesi’dir. 12 Mart Darbesi’yle yüzleşmemenin ürünü 12 Eylül Darbesi’dir. 12 Eylül Darbesi’yle yüzleşmemenin ürünü ise 28 Şubat Postmodern Darbesi ve 15 Temmuz Darbe Girişimidir ve de akabinde Kanun Hükmünde Kararnameler ve OHAL üzerinden inşa edilen Tekçi Rejimdir.

Darbeler ve darbeci siyasetin bütün yanlarıyla halka anlatılması, şeffaf bir halkı aydınlatma hareketinin toplumsallaşması,  temel bir öneme sahiptir.

Bütün bunlar için de, demokratik halk güçlerinin, barış ve demokrasi talepleri etrafında birleşmesi gerekiyor.  Aşılması gereken sorun budur. Meselenin esası,

  Darbecilerle suç ortaklığını reddedelim… “

Kaynak : yurtajans

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.