SON DAKİKA

mp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indirmp3 indir

GAMOB: Akkent Cami inşaatının hem ruhsatı hem de projesi yok

Bu haber 21 Kasım 2019 - 15:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DEVHABER  –  İnşaat mühendisi Korkut Küçükcan’ın hayatını kaybettiği Akkent Cami inşaatında caminin hem ruhsatının hem de projesinin olmadığını kaydeden Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ramazan Sürücü, “Felaketin gerçekleştiği Akkent Cami’nde düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı bulunsaydı şantiye şefi, yapı denetim firması, iş güvenliği uzmanı da bulunacak ve böyle bir felaket belki de hiç yaşanmayacaktı” dedi.

Aralarında Gaziantep Barosu, Tabip Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası’nın da bulunduğu 17 meslek örgütünün bir araya gelerek kurduğu GaziGaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği (GAMOB) Gaziantep’in merkez Şahinbey ilçesine bağlı Akkent Mahallesi’nde temeli 2012 yılında atılmasına rağmen 7 yıldır bitirilemeyen Akkent Camii inşaatında çöken tahta iskelenin altında kalarak yaşamını yitiren inşaat mühendisi Korkut Küçükcan ölümüne ilişkin basın toplantısı düzenledi. İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya baro Başkanı Bektaş Şarklı, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, Tabip Odası Başkanı Ramazan Sürücü ve Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken’in yanı sıra çok sayıda meslek örgütü temsilcisi katıldı. Toplantıda GAMOB adına açıklamayı Ramazan Sürücü yaptı.

Felaketin gerçekleştiği Akkent Cami’nde düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı bulunsaydı şantiye şefi, yapı denetim firması, iş güvenliği uzmanı da bulunacak ve böyle bir felaket belki de hiç yaşanmayacağını dile getiren Sürücü, sorumluların ceza alması için hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

CAMİNİN YERİ İMARDA YEŞİL ALANMIŞ

Sürecin ilk gününden bu yana yapılan hukuki, bilimsel ve teknik usulsüzlüklerin 14 Kasım günü gerçekleşen felaketin ardından ortaya çıktığını kaydeden Sürücü, Türkiye’nin en büyük camisi olacak şekilde tasarlanan caminin imar planında yeşil alan olarak görülen 248 No’lu adaya inşa edildiğini vurguladı. Yapının yapılabilmesi için hukuken zorunlu olan imar tadilatının temel atıldıktan 5 yıl sonra yapıldığını aktaran Sürücü, şöyle devam etti: “Parselasyon uygulaması ise kazanın gerçekleştiği 14 Kasım’dan bir gün sonra yapılmış, tevhid işlemleri gerçekleştirilerek parsellerin yeni durumu tapudan tescillenmiştir. Yıllar önce tamamlanması gereken bu işlemin arama-kurtarma operasyonunun devam ettiği sırada gerçekleştirilmesinin gerekçesi ve amacı izaha muhtaçtır.”

CAMİNİN HEM RUHSATI HEM DE PROJESİ YOK

Yapı için düzenlenmiş bir inşaat ruhsatı olmadığı gibi, sağlıklı bir şekilde yapılmış mimari ve statik projeler olup olmadığının da belirsiz olduğunu ifade eden Sürücü, yapımı üstlenen inşaat firması tarafından hazırlatılmış mimari ve statik projeler varsa bile, bu projelere artık ulaşılamadığının söylendiğini paylaştı.  İlgili idare tarafından incelenmemiş, denetlenmemiş projeler gerçekten varsa bile, bu projelerin hukuken ve teknik olarak yok hükmünde olduğunu dile getiren Sürücü, “Bundan daha kötüsü ve de önemlisi, kubbesi henüz yapılmayan yapının, bu büyüklükte bir kubbeyi, taşıyıp taşımayacağı bilinmediğinden. Korkut Küçükcan Şahinbey Belediyesi tarafından görevlendirilmiş ve statik analiz yapması istenmiştir. Yapıların deprem performans analizi konusunda, başarılı ve güvenilir bir mühendis olan Korkut Küçükcan, esasen güvenli bir yapı oluşturmak için yapının içerisindeydi” diye ekledi.

‘FELAKETTEN DERS ÇIKARILMASI GEREKİYOR’

Yapıda herhangi bir denetleme ve iş güvenliği hizmetinin de olmadığını söyleyen Sürücü, inşaatta şimdiye kadar çalışan işçilerin de sigortasının yapılmadığının bilindiğini vurguladı. İki katlı basit bir yapıda bile kullanılmaması gereken nitelikteki ahşap iskelelerin 60 metre yüksekliğinde bir yapıda kullanıldığını ve idarenin buna müdahale edilmediğine dikkat çeken Sürücü, “Yapının bulunduğu alanda uygulayıcı, denetleyici ve sorumlu idare Şahinbey Belediyesi’dir. Bütün bu ihmaller zinciri sonucunda; alanında otorite olmuş bir mühendisini kaybetti. Hiçbir şey Korkut Küçükcan’ı geri getiremeyecek olsa da, böyle acıların bir daha yaşanmaması adına bu felaketten çıkarılması gereken önemli dersler bulunuyor. Ağır ihmaller sonucunda gerçekleşen bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlem yapılmasının gereğini hatırlatırız. Kazaya neden olan sorumluların yargılama neticesinde cezalandırılması için gerekli hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna beyan ederiz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.